1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yargıya taşıdılar
Yargıya taşıdılar

Yargıya taşıdılar

HATLARA CİDDİ RAKAMLAR ÖDEDİK

A+A-

Gaziantep Halk Oto.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Dündar, minibüslerin otobüs olmasına karşı olmadıklarını, ancak birebiri karşı olduklarını belirterek, "Bu uygulama ülkemizin hiç bir yerinde bu şekilde yapılmamıştır. Büyükşehir belediyesi yetkilileri ile bu konuda yapılan bütün görüşmelerde esnafımız açısından herhangi olumlu bir sonuç alınamadığından konu yargıya intikal ettirilmiştir" dedi.

HATLARA CİDDİ RAKAMLAR ÖDEDİK

Hasan Basri Dündar, Özel Halk Otobüsleri esnafının 1997 yılından beri Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin "zarar ediyorum" gerekçesi ile, televizyon kanalları huzurunda yaptığı özelleştirme neticesinde en son 2004 yılında yapılan İhalede 438.000.-TL (438.000.000,- TL) gibi çok ciddi rakamlarla satın aldığı hatlarda çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

14 KALEM İNSANI ÜCRETSİZ TAŞIYORUZ

Kamu hizmeti veren esnafın bu güne kadar yasa ve yönetmeliklerde belirtilen bütün sorumluluklarını yerine getirme çabası içerisinde olduğunu belirten Hasan Basri Dündar, "Özel Halk Otobüsleri bütün emniyet mensuplarını, şehit aileleri ve yakınlarını, gazileri, posta dağıtıcılarını, orman koruma memurlarını v.s olmak üzere 14 kalem insanımızı ücretsiz taşımaktadır" dedi.

BÜYÜKŞEHİR NE DEDİYSE YAPTIK

Otobüsçü esnafının kurulduğu günden bu güne kadar Büyükşehir belediyesi ile uyum içerisinde çalıştığını, geçmişte yapılan kiralık otobüs ihalelerinde verilen otobüslerin tamamını kendi hatlarının üzerine koymasına rağmen itirazlarının olmadığını söyleyen Hasan Basri Dündar, "Hafif raylı sistem şu anda ülkemizin hiçbir yerinde bulunmayan bir şekilde komik denecek rakamlarla yolcu taşımakta olup, esnafımıza ciddi zarar vermesine rağmen vatandaşımızın menfaatidir diye seslenmedik, 14 +1 kişi istiap hadli minibüslerle 30 kişi taşındı zabıta müdürünün bürosunun önünden geçti kimse bir şey demedi, emniyet kemeri bulunmayan taksilere mobese görüntüleri ile ceza yakıldı 30 kişi taşıyan minibüsler mobesede görünmedi, biz sesimizi çıkarmadık. Büyükşehir belediyemiz levhalarınızı değiştirin dedi değiştirdik, minibüslere değiştiremediler, otobüs duraklarının içine minibüs durakları sokuldu, otobüsçü esnafının en küçük durak talepleri yerine getirilmedi, elektronik ücret toplama sistemine geçin dendi herhangi bir imtiyaz talep etmeden geçtik, minibüsü geçiremediler, otobüsten otobüse ve raylı sistemden otobüse aktarmaları indirimli alın dediler itiraz etmeden aldık. Belediyemizin yeni getirdiği 80 adet otobüse itiraz etmedik" diye konuştu.

YASALAR GAYET AÇIK

'Ticari Plakaların veriliş usul ve esaslarını belirleyen yasalar gayet açık ve nettir' diyen Dündar şunları söyledi:"Özel halk otobüsleri yukarda belirttiğimiz gibi açık ihale usulü ile satın alınmış olmasına rağmen minibüsler "tahsis belgesi " olmayan şahıslara verilemezler. 86/10553 sayılı Bakanlar kurulu karanın Ticari Plaka verilecekler başlıklı 3. Maddesinde "1-Taksi, dolmuş ve minibüslerde; şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini beyan etmiş ve ilgili meslek odasına, ilgili meslek odasının bulunmadığı yerlerde ise şoförler odasına üye olmak (Değişik: 10.11.2003- 25285)" denilmektedir. Bu bağlamda Çıksorut mahallesindeki berberde , Organize deki sanayicide adına minibüs (dolmuş) satın alıp toplu taşımacılık yapamaz."

ŞEHİR TRAFİĞİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Gelinen noktada; Karayolu Trafik Kanununda belirttiği gibi sürücüsü dahil 14+1 kapasiteli olan minibüslerin Belediye Meclisi kararı ile l'e 1 olarak 43 kişilik otobüse dönüştürülmesine çalışıldığını ifade eden Dündar, "Bu uygulama yapıldığında en büyük zararı Özel Halk Otobüsü esnafı çekecektir. 487 adet minibüsün otobüse dönüştürülmesi şehrimizin trafiğini nasıl etkileyecektir, bunun takdirini kamu oyuna bırakıyoruz. Şimdi 14 kişilik araçla çalışan minibüsler 43 kişilik otobüs olduklarında aynı otobüs durağını kullanacağımızdan yollardaki ve duraklardaki izdihamı tarif edemeyiz. Özel Halk Otobüsü esnafı minibüsün otobüs olmasına karşı değildir. Bu dönüşümü yapılan bir hizmet olarak değerlendirmektedir. Ancak l'e 1 olmasına karşıdır. Bu uygulama ülkemizin hiç bir yerinde bu şekilde yapılmamıştır. Belediyemiz bu dönüşüm için diğer illere bakmalıdır. Esnafımız bu sonucu hak etmediğini, anlaşmacı ve uzlaşmacı tavrının neticesinin bu olmaması gerektiğini düşünmektedir. Ancak Büyükşehir belediyesi yetkilileri ile bu konuda yapılan bütün görüşmelerde esnafımız açısından herhangi olumlu bir sonuç alınamadığından ve tarafımızca yapılacak herhangi bir şey kalmadığı düşüncesi ile konu yargıya intikal ettirilmiştir" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.