1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yapılan iyi şeyleri de konuşmak gerek
Yapılan iyi şeyleri de konuşmak gerek

Yapılan iyi şeyleri de konuşmak gerek

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, yapılan iyi şeyleri de konuşmak gerektiğini belirtti.

A+A-

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan,  yapılan iyi şeyleri de konuşmak gerektiğini belirterek, emniyetin uyuşturucuyla mücadelesi, spor alanında milli eğitimle işbirliği çalışmaları, Gaziantep’i ilçeler ve komşu illere bağlayacak raybüs projesinin bunlardan birkaçı olduğunu söyledi. Ayrıca şehrimizde herşeyin güllük gülüstanlık olmadığını da belirten Taşdoğan bunların başında havalimanının geldiğini belirterek “Havaalanına neresinden baksanız sorun. Uluslararası havaalanında bir körüğümüz bile yok. Bitmesi beklenen iş çok uzadı. THY’nin sürekli rotarı, hava şartlarının rotarı, biletlerin abartılı pahalı olması sefer sayısılarının azaltılması sorunların önemli bir kısmı. Mesela kendimiz için söyleyeyim bütün vekiller salı günü grupta olması gerekiyor, salı sabahı uçağıyla gitmiyoruz pazartesinden gidiyoruz, çünkü sabah uçakta bir mani olur gidemeyiz diye” şeklinde konuştu.

SORUN YOK DEYİNCE SORUN YOK OLMAZ

Gazetemizi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi’ye gündemi ve Gaziantep’i konuşan Taşdoğan önemli mesajlar verdi. Bu dönemdeki gibi insanlarımızın moralinin bozulduğu,  içeriden ve dışarıdan sürekli demoralize ettiği, bilgi kirliliğinin çok yüksek olduğu bir dönemde milli birlik ve beraberliğimiz için iyi şeyleri daha çok konuşmak lazım. Bunlar sorunlarımız yok anlamına gelmiyor. Sorun yok deyincede sorun yok olmaz. Sorun orada durur. Gaziantep’te iyi şeyler oluyor, onları da konuşmak gerekir. Mesela emniyet müdürlüğününün uyuşturucuyla mücadelesi olumlu birşey, yine huzur barış için yaptıkları eylemler olumlu şeyler.” dedi.

BUNLAR GÜZEL ŞEYLER

Gençlik ve spor müdürlüğünün bütün okullara antrenörler vermesi, milli eğitimle gençlik ve sporu entegre etme çalışmalarını olumlu bulduklarını söyleyen Taşdoğan, “Türkiye sporun her dalında son zamanlarda sürekli madalyalar almaya başladı. aynı şekilde Gaziantep’te de madalyalar var ve sporda iyi şeyler oluyor. Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezimiz (TOHM) vardı. Epeydir atıl durumdaydı. Buradada bir hareketlilik görüyoruz, bir çalışma var. Bitmeyen bir yüzme havuzumuz vardı, bitmeyen yüzme havuzumuzda sona doğru geldiğimizi görüyoruz. Yine çiftçilere birtakım tohum destekleri, anaç tohumlar dağıtılıyor ve anaç tohum ekmeye dair teşvikler veriliyor. Yeni model sulamalarla ilgili, yeni modern sulama tekniklerinde bunların teşvik ve hibesini en çok alan vilayet olarak ön plana çıkıyoruz” dedi.

FINDIK GİBİ ANTEPFISTIĞI DA DESTEKLENMELİ

Antepfıstığıyla ilgili kamuoyu oluşturma çabalarına devam ettiklerini, fıstığında tıpkı fındıkta olduğu gibi desteklenmesi gerektiğini söyleyen Taşdoğan, “Fıstığın bir fındık gibi lobisi oluşmadı destekleme için daha çok ses birliği yapmamız lazım. Bununla ilgili gündeme getiriyoruz, gündeme getirdiğimiz zaman kulak kabartanlar var. Bunlar olumlu şeyler. Daha olumlu olabilir. MHP olarak biz fındığa verilen teşvik gibi dekar veya kilo başı fıstığında desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü fıstık var senesi yok senesi olan sanayi tipi bir ürün, dünyada ihracatçı ülkeler arasında 3. sıradayız. Ana menşeei Anadolu olmasına rağmen dünyada 3. sıraya düşmüş bir üründen bahsediyoruz. Daha modernize edilebilmesi için, sulamalarının yapılabilmesi için birtakım desteklemeye çiftçilerin ihtiyacı var” diye konuştu.

FISTIK KAYIT ALTINA ALINIR

Desteklemelerin fıstığında kayıt altına alınmasını sağlayacağını ifade eden Taşdoğan şunları söyledi:”Fıstığı sattığı zaman tüccara ne fiş var, ne fatura var. Oysa teşvik alacak olsa destekleme alacak olsa sattığında faturasını alır. Faturasını kesen tüccar hem KDV’sini hem gelir vergisini ödemek zorunda kalır. Dolayısıyla devlete bir gelir kalemi yazılır ve kayıt altına alınır. Desteklemenin Antepfıstığı üzerinde böyle bir avantajı var. Bakanlıkla görüştük, mecliste önerge verdik, kanun teklifi verdik. Henüz  kamuoyu oluşturamadık, bu konu tamamen kamuoyu oluşturmayla ilgili.”

KARKAMIŞ-NİZİP ARASI RAYBÜS ONAYLANMAK ÜZERE

Gaziantep’in cazibe merkezi olduğunu, ilçe ve komşu illerle raybüs projesinin kentimizi daha da cazip hale getireceğini anlatan Taşdoğan, “Gaziantep’te gar var, tren yok. Yavaş yavaş tren geliyor. Hızlı tren inşaatını takip ediyoruz. Raybüs istiyoruz. Otobüs gibi ray sistemi kuruyorsun ve sadece hedeflediği yere gidip geliyor.  Şimdi Karkamış-Nizip onaylanmak üzere, raybüs olacak. Bizim isteğimiz ve arzumuz çevre illeri raybüsle Gaziantep’e bağlamak. Çünkü Gaziantep bir cazibe merkezi. Sanayisiyle, teknolojisiyle, hangi pencereden bakarsanız bölgenin cazibe merkezi. Kilis’ten Gaziantep’e, Şanlıurfa’dan Nizip Gazitentep’e, Adıyaman, Besni’den Araban’ı da kucaklayacak bir hat oluşması gerekiyır.. İslahiye en uzak ilçemiz İslahiye Nurdağı bölgesinden insanlarımızın şehre bu ulaşımla kolay ulaşmasını sağlamalıyız.”dedi.

EN SIKINTILI YOLUMUZ

Karayoluyla ulaşımla ilgili sıkıntılara da değinen Taşdoğan, ”Bir kısmı çözüldü, bir kısmı çözüm bekliyor. Çözülenler Nizip yolu bitmek üzere iyi gidiyor. Sıkıntılı günlere rağmen iyi gidiyor. Oğuzeli’ni Karkamış’a bağlayan yol planlama aşamasında yavaşta ilerlesede bir ilerleme var. Nurdağı-Gaziantep arası şuandaki en sıkıntılı yolumuz. 18 km kadar bir mesafede sıkıntılar var. İslahiye-Nurdağı arası bitti, İslahiye Kırıkhan arası da bitti. Yatırım programında olduğunu söylüyorlar. Hassa Tüneli önemli bir proje. önemsiyoruz. Polateli Organize Sanayi Bölgesi Projesi önemli. Tarımsal sulamayla ilgili DSİ’nin önemli çalışmaları var. Bunlar iyi şeyler.” dedi

HAVAALANI SORUNUNU ÇÖZMEMİZ LAZIM

Gaziantep’in herşeyin en iyisine layık bir şehir olduğunu söyleyen Taşdoğan, en sıkıntılı yerlerin başında havalimanının geldiğini söyledi.Taşdoğan, “Havaalanı geldiği günden beri inşaatından tutun, yerine kadar, ulaşımın ücretine kadar neresinden baksanız sorun. Havaalanı sorunumuzu çözmemiz lazım. Gaziantep’e turist gelsin istiyoruz, turistleri ilk karşıladığımız yer. Dolayısıyla buranın sorunlarını bir an önce çözmemiz lazım. Uluslararası havaalanında bir körüğümüz bile yok. Bitmesi beklenen iş çok uzadı. Hava meydanları genel müdürlüğü ek birtakım ödemeler yaparak hızlandırmaya gayret ediyor ama bitmesi lazımdı şu ana kadar. THY’nin sürekli rotarı, hava şartlarının rotarı, biletlerin abartılı pahalı olması, sefer sayısılarının azaltılması sorunların önemli bir kısmı” dedi.

BİR GÜN ÖNCEDEN GİDİYORUZ

Rötar sıkıntısı yaşamamak için Ankara’ya bir gün önceden gittiklerini belirten Taşdoğan, ”Bütün vekiller salı günü grupta olması gerekiyor salı sabahı uçağıyla gitmiyoruz pazartesinden gidiyoruz. Olurda sabah uçakta bir mani olur diye bir gün önceden gitmemiz gerekiyor. Hepimiz aynı durumdayız. Birde işadamını düşünün işadamı yurtdşına bağlantılı uçuş yapacak geliyor sabah burdaki uçağı erteleniyor. Ertesi günü adaman başka randevusu var ya da gelen adamı düşünün. Yani işi için kullananlar için sorun çok. Bunları aşmamız gerekiyor. THY ve hava meydanları işletmesinin buna kafa yorması gerek. Birçok şehrin sorunu var hava ulaşımıyla ilgili. Ama biz Türkiye’nin 6. büyük ihracat şehriyiz, bizim için sorunumuzun öncelikleRinden biri. 2 milyon insanın Gaziantep’e gelmesini arzu ediyoruz ve bununla ilgili bir dünya  tanıtım çalışması yapıyoruz. Ama bu hizmetleri vermeliyizki, bunun sürekliliğini sağlayabilelim. Gaziantep’e azımsanmayacak oranda günü birlik gelenler var.” dedi.

ÖĞRENCİ BULAMIYORUZ

Taşdoğan, nitelikli öğretmen ve öğrenci, nitelikli ara eleman sıkıntısına da değinerek konuşmasını şöyle bitirdi:”Okullarla ilgili sıkıntılar var. Nitelikli öğrenci yetiştirmek için nitelikli öğretmenlere ihtiyaç var. Gaziantep’te nitelikle ilgili sıkıntı var. Nicelik sıkıntısı hep vardı. Gaziantep lisesi Türkiye’nin birinci ikinci lisesi olduğundada sınıflar 40 kişilikti. Bunun yanısıra şehrimizde nitelikli insan gücü ara eleman ihtiyacı var. Meslek liselerine kayıt çok düşük. Bazı bölümlere öğrenci bulamıyoruz."

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum