1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yapı sektörü fuarda buluştu
Yapı sektörü fuarda buluştu

Yapı sektörü fuarda buluştu

Yapı sektörü temsilcilerini buluşturan "BUILDEAST Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı" ile "Gayrimenkul Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarı"nın açılışı gerçekleştirildi.

A+A-

 Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi,  Gaziantep'in şartlar ne olursa olsun, çalışmaya, üretmeye, istihdam oluşturmaya devam ettiğini söyledi. 

Sanayi Odası, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi ve AKORT Fuarcılık iş birliğiyle düzenlenen fuarlar, Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen törenle açıldı. Gaziantep'in şartlar ne olursa olsun, çalışmaya, üretmeye, istihdam oluşturmaya devam ettiğini söyledi.  İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk ise inşaat sektörünün, ülke ekonomisinin lokomotiflerinden birisi olduğunu ve sektördeki canlanmayla birlikte piyasalara önemli bir hareket getireceğini belirtti. 

ÜNVERDİ: HEDEFE ULAŞACAĞIZ

Türkiye'nin inşaat sektöründe dünyada ilk sıralarda yer aldığının altını çizen Ünverdi, şöyle konuştu: "Bunu sürdürülebilir kılmamız ve olumsuzluklardan etkilenmeyecek uluslararası alternatifler oluşturmamız büyük önem taşıyor. Fuarımızın da amacı bunu sağlamak. Ülkemizin lokomotif sektörlerinin başında gelen inşaat sektöründe maalesef uzun zamandır bir durgunluk söz konusu. Ancak ağustos ayında konut kredilerinde faiz oranlarının geriye çekilmesi ile bir hareketliliğin olduğunu da görüyoruz. Türkiye genelinde konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 arttı. Satışlar böylece 2019'da ilk kez yıllık bazda artış gösterdi. Bunun devamı olarak konut kredilerinde yeniden yapılandırma imkanı sağlanması ile inşaat sektöründe yeni bir toparlanma yaşanacağına yürekten inanıyorum. İnşallah bu bir başlangıç olur ve sektör hızla büyüme trendine geçer." Vali Davut Gül de Gaziantep'in dünyanın her tarafına mal sattığını kaydetti.

ÇELİKTÜRK: HEDEFLER BÜYÜK

İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Gaziantep'in gerek müteahhitlik hizmetleri, gerekse de inşaat malzemeleri alanında bir merkez olması en büyük amacımız. Gaziantep olarak bunu başardığımızda, ülkemizin ekonomik kalkınmasına büyük katkı sunacağımızı belirtmek isterim. Bu nedenle inşaat sektörünün büyümesi için atılan her adım, her çaba, her etkinlik, doğrudan ekonomimize etki edeceği için çok kıymetlidir. Sektör temsilcileri olarak, ülkemizin ekonomik sıkıntılar yaşadığı bu ortamda, daha çok çalışmamız, daha çok üretmemiz ve piyasalara moral vermemiz gerektiğinin bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

AKKAYA: İNŞAAT SEKTÖRÜ ETKİLİ BİR POZİSYONDA

Fuarların bölgede inşaat ve emlak sektörlerinin buluşma noktası ve yansıması olacağına işaret eden AKORT Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Akkaya da, şunları dile getirdi: “İnşaat sektörü kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturan bir konumda olması açısından ekonomimizin lokomotifi olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte ülkemizin büyüme performansında da çok önemli bir rol üstlenmiştir. Gaziantep ise inşaat sektöründe gerek üretim, gerekse yatırım bazında oldukça dinamik ve etkili bir pozisyondadır.

STANDLARI GEZDİLER

Açılış konuşmalarının ardından Vali Gül, GSO Başkanı Ünverdi, GSO Meclis Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım ile davetliler stantları gezerek, firma temsilcileriyle sohbet etti.HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.