Dünyanın her yerinde pek çok insana ufuk açıcı öğretileriyle dokunan Hz. Mevlâna’nın vefatının 750’nci yıldönümü kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yürütücülüğünde Refik Anadol ve ekibinin yapay zekayla yorumlarıyla oluşan sergi Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezi’nde 20 Aralık 2023- 31 Ocak 2024 tarihleri arasında ziyaretçilerini bekleyecek.

Düzenlenen açılış programına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Gaziantep İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Kültür A.Ş. Genel Müdürü Osman Demirtaş ve öğrenciler katıldı. Protokol konuşmaları sonrası kurdele kesilerek sergi Gaziantep’te ilk ziyaretçilerini ağırladı. 

19 FARKLI DİLDE MESNEVİ 

Rumi Dreams, Hz. Mevlana’nın yaşamı ve evreni yorumladığı çok katmanlı felsefi merceğinden ilham alarak Mevlâna Arşivleri’nden oluşan geniş bir veri kümesini canlandıran yapay zekâ tabanlı bir ışık ve hareket gösterisi olarak sunuluyor. 19 farklı dilde Mesnevi nüshaları, 180 binden fazla tekke resimleri, eski kitap sayfaları, belgeler ile tasavvuf müziği ve icra kayıtlarını işleyen Anadol ve ekibi Mevlâna’nın dünya görüşünün simgesi olan disiplinler arası veri setini makine öğrenme algoritmalarıyla işliyor.

Alzheimer hastalığına iyi geliyor Alzheimer hastalığına iyi geliyor

ŞAHİN: KÜLTÜR İNSANIN KİMLİĞİ 

Açılış töreninde konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konuşmasında kültürün insanın kimliği olduğunu aktararak şunları söyledi: “Kültür, yuvarlanan bu dünyada sağlam ve dik durmaktır. Bu şehir, bütün medeniyetlerin harmanlandığı çok özel bir şehirdir. Çocuklarımızı yarınlara iyi insan, adaletli iyi bir yönetici olarak yetiştirmek gerekiyor. Mesnevi’yi, anlayarak, aklı selim bir şekilde verdiği mesajları düşünerek okuyacağız. Hocalarımıza çok iş düşüyor bu konuda. Hocalık peygamberlik mesleğidir. Üstünlüğün takva olduğu, takvanın da iyi insan olmanın olduğu medeniyet kodlarımızı iyi anlamamız ve uygulamamız gerekiyor. Okuduğumuzda, düşündüğümüzde insani değerlerle kuşanacağız”

KILIÇ: MANEVİ MİMARLARIMIZDAN BİRİDİR MEVLANA

Programda konuşan Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ise emeği geçenlere teşekkür ederek, “Biz çok şanslı bir milletiz. İnsanlığa yön veren, insanlığın insan olma amacına hizmet eden bir milletiz. Her zaman garibin, ezilmişlerin yanında olduk. Burada andığımız Mevlana’yı okudukça daha çok okumak istiyor insan. Manevi mimarlarımızdan biridir Mevlana” diye konuştu.