1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. YAPARSA BU İŞİ FATMA ŞAHİN YAPAR
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YAPARSA BU İŞİ FATMA ŞAHİN YAPAR

A+A-

Şehrimizde Gıda yönlü kalite ve fiyatlar denetiminde maalesef vatandaşın beklentilerine cevap verilemiyor.. Keyfiyet tam gaz yani.. Birinci derece sorumlu olan Gıda Tarım İl Müdürlüğünün denetimlerinin yetersiz kaldığı, satılan veya imal edilen tüm gıda maddelerinin düzeltilmesi yolunda hiçbir değişikliğin olmadığını çok net şekilde görüyoruz.. Galiba artık bu klasik denetim ve göstermelik işlemler sonuç vermiyor.. Sadece kalitede ve hijyenik ortam sağlamada değil şikayetimiz, fiyatların keyfiliği, özellikle cafe ve restorantların Türkiye’de pahalılıkta yarışa girecek noktaya gelmesine seyirci kalınması, bu kentte başıboşluğun en önemli belgesi olarak gözler önüne sergileniyor..

Gıda Tarım il Müdürlüğünün yanısıra bu işte yetkili kılınan Belediyelerimizin zabıtaları da bekleneni veremiyor. Herşey göstermelik.. Daha ilerisi de var ama yazmak istemiyorum, onu da sizler anlarsınız zaten.. İşte bu noktada acaba ne yapılabilir dediğimizde, aklıma Büyükşehir Belediyesinin Tarım Daire Başkanlığı geldi.. Sayın Fatma Şahin acaba çok başarılı işlere imzasını atan bu daire başkanlığına ek görev ekleyip, denetim ve kontrol ekipleri oluşturamaz mı? Yani daha sıkı denetim, daha kaliteye yönelik teşvik edici politika.. Fiyatlar her ne kadar serbest piyasa anlayışından yararlanan fırsatçılar için iyi bir silah olsa da, bir çayın 5 bir kahvenin 10 liradan satılmaması konusunda vicdani ve ahlaki yönde uyarılar ve nasihatler işe yaramaz mı ? Küçücük bir meze'ye 20 -30, bir avuç fıstığa 25 lira yazan restorantlara "kardeşim ne oluyor" denilemez mi.. Mutfaklarına girilemez mi? Gıda maddesi imal edenlerin, satanların iş yerleri ve atölye veya tezgahlardaki kaliteleri kontrol edilemez mi ? Bu iş belki zabıtaların görevi olarak görünse de, artık kusura bakmasınlar ama vatandaşların onlara olan bakış açısı maalesef sonuç elde etmekten uzak duruyor. Gastronomi kentinin cafe ve restorantlardaki gıda, kalite ve hijyene yönelik olumsuzluğun yanısıra, fiyatlardaki keyfiyetin önüne geçilerek mutlaka dur denilmesinin artık zamanı gelmiştir. Sayın Şahin’in ekibiyle bu konuyu ele almasında yarar görüyorum..

GÜNEŞ ENERJİSİ VE SU ARITMA LABORATUVARI

Sayın Fatma Şahin'den bahsetmişken, doğru şeyleri de duyurmam gerekir.. Doğrusu güzel gelişmeler oluyor tabii Gaziantep’te ve özellikle Fatma Şahin cephesinde.. Birincisi Büyükşehir Belediyesinin Güneş Enerji Santrali (GES) kuracak olması.. Aslında çok geç bile kalındı diyebilirim. Ama işin bir noktasından tutmak gerekli..Bu kent göç ile birlikte belki de 20 yıl sonraki enerji planlamasını şimdi yapmak durumunda kaldı.. Kentin enerji tüketimi için mutlaka gerekli olan GES’in kurulacak olması Sayın Fatma Şahin’in gözükmeyen ama önemli bir hamlesidir. Bu yönde Güneş enerji panellerini galiba yanılmıyorsun 5 yıl önce Dülükbaba Biyolojik Göletinde  kurarak enerjiyi bedavaya çıkartan Sayın Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep’te belediyecilik açısından ilk adımı atan olmuştu.. Şimdi büyük boyutlusunu Sayın Şahin’in yapacak olması elbette kentimiz açısından büyük önem taşıyor..

Fatma Şahin’in önemli hamlelerinden birisi de Şehir şebekesine verilmeden önce suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerinin yapılacağı laboratuvarın açılması. Bu tesis Kartalkaya Barajı’ndan getirilen ham suyu arıtıp şehir şebekesine sağlıklı bir şekilde verilmesini sağlıyor. Amaç temiz su içebilmek.. Şehir şebekesine verilmeden önce suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerinin yapılacağı laboratuvar, yaklaşık 2 milyon nüfusa yetecek su arıtma kapasitesine sahip.. Bu hizmetler için yaklaşık 6 milyon TL yatırım yapılmış ama çok işe yarayacağını söylememe bile gerek görmüyorum..

OSBÜK DEN NİYE DIŞLANDIK ?

OSBÜK Türkiye’de Organize Sanayi Bölgelerinin üst kuruluşudur.. Kısa OSBÜK olan bu kuruluşun bundan önceki yönetim kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu idi..  Ülkedeki tüm OSB’lerin aynı çatı altında birleştiği bu kuruluşun Başkanının Gaziantep’ten olması kentimize büyük katkı sağlamasının yanısıra, etki ve güç açısından da önemli bir rol oynuyordu.. Ne varki Cahit Nakıboğlu şu anda tutuklu olarak cezaevinde bulunuyor.. Haliyle OSBÜK Başkanlığı düştü.. Peki Gaziantep bu boşluğu doldurabildi mi ? İşte orada duruyor ve bırakın başkanlığı, şu anda OSBÜK yönetim kurulunda bile yer alamadığımızı üzülerek söylemek istiyorum..  Bu yönde ihmal mi, bazı hesaplar mı, başka meseleler mi var bilemem, gördüğüm tek şey, Organize Sanayiler arasında önemli bir yere sahip Gaziantep’in üst kuruluşa başkanlık ederken, şimdi , Mersin Tarsus, Çorum, Kayseri, Bursa, ASO 2 ve 3. Bölge, İstanbul, Kocaeli, Torbalı, Antalya ve Adana’nın yer aldığı, KonyaOSB’den  Memiş Kütükçü’nün başkanlığını yaptığı  yönetim kuruluna bir üye dahi veremeyecek duruma gelişimizdir.. Bilen birileri bize bu işin ayrıntısını verirse seviniriz..

İŞTE BUNA YORUM YOK !!!

Gerçekten yorum yapmaya gerek yok.. Sadece şu söyleyeceğim, aşağıdaki ihale iptali DHMİ’nin resmi sayfasından alınmıştır.. Umarım önemli gerekçeler vardır.. Tabii bu önemli gecikmenin bedelini bu kentin adına havalimanı denilen taşra yolcu otogarından farksız, dışarısıyla, içerisiyle Türkiye’de en geri bırakılmış havaalanında çile çeken vatandaşlar ödeyecektir.. VIP ve Protokol müşterileri eğer şöyle bir gün vatandaşın çektiği çileyi görebilme adına, aracını park etme rezaletinden başlayıp, giden ve gelen yolcu kısmında neler olduğunu görüp, terminal binasına girdiğinde o keşmekeşi yaşarsa, belki bizlere acır da, bu sorunun biran önce bitmesi için harekete geçer.. Bakın yorum yok dedim ama dayanamadım.. En iyisi uzatmadan DHMİ’nin hale iptali ile bu meşhur 16. Madde ne diyor ona bakalım..

DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (DHMİ) BİNA İLE APRON İNŞAATI YAPTIRILACAKTIR ihalesi , 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 16 ncı maddesine göre iptal edilmiştir.

İhale Kayıt Numarası : 2017/356478 1- İdarenin a) Adresi : EMNİYET MAHALLESİ MEVLANA BULVARI (KONYA YOLU ÜZERİ) NO: 32 06560 - YENİMAHALLE/ANKARA b) Telefon ve faks numarası : 3122042000 - 3122128158 c) Elektronik posta adresi : iletisimmerkezi@dhmi.gov.tr 

2-İptal edilen ihalenin ilanının yayımlandığı a) Kamu İhale Bülteninin tarih ve sayısı : 03.08.2017 - 3414 b) Gazetenin adı ve tarihi (yayımlanmış ise) : : -

3- İhale İptal Tarihi : 07.08.2017 4- İptal nedeni veya nedenleri Genel Müdürlüğümüzce 22/08/2017 tarihinde ön yeterlik oturumu yapılacak olan “GAZIANTEP HAVALIMANI TERMINAL BINASI ILE APRON YAPIMI” işine ait ihale 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 16. Maddesi gereğince iptal edilmiştir. İlgililere duyurulur.

NEYMİŞ BU 16. MADDE ONA DA BAKALIM

İhaleyi 16. maddeye göre iptal ettiğini açıklayan DHMİ'nin bu maddesinde şu bilgiler yer alıyor:

İhale (Değişik ibare: 4964 - 30.7.2003 / m.11) "saatinden" önce ihalenin iptal edilmesi

İdarenin gerekli gördüğü veya ihale dokümanında yer alan belgelerde ihalenin yapılmasına engel olan ve düzeltilmesi mümkün bulunmayan hususların bulunduğunun tespit edildiği hallerde ihale (Değişik ibare: 4964 - 30.7.2003 / m.11) "saatinden" önce ihale iptal edilebilir.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum