1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yamaçtepe ve Kızılhisar'da yeşil alan ve lise niye kaldırıldı ?
Yamaçtepe ve Kızılhisar'da yeşil alan ve lise niye kaldırıldı ?

Yamaçtepe ve Kızılhisar'da yeşil alan ve lise niye kaldırıldı ?

Şahinbey Belediye Meclis toplantısı Başkan Vekili Birol Ülger başkanlığında yapıldı.

A+A-

14 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısına Yamaçtepe ve Kızılhisar sınırları içerisinde yapılan imar değişikliğiyle 8 bin m2 yeşil alanın ve lise alanının kaldırılmasına CHP'li meclis üyesi Uğur Kalkan tepki gösterdi. Kalkan, maddenin iptali için hukuki yollara başvuracaklarını belirtti. Öte yandan CHP'li meclis üyesi Hasan Şencan, belediyenin kaç ton baklava ve fıstık aldığını gündeme getirdi.

KALKAN:KAMU YARARI YOK

Gündemin 9.Maddesi olan 2. İdare Mahkemesinin Yeşilkent Mahallesinde emsal artışını iptal kararı görüşülürken söz alan CHP'li imar komisyonu üyesi Uğur Kalkan, yapılan değişikliği eleştirdi. Kalkan şunları söyledi:"3.5 yıldır görev yapıyoruz. Şehrin ve ilçenin menfaatine olan kararlarda destek verdik, haksız olana karşı çıktık. Geçen ay üç madde iptali vardı bu ay bir madde iptal edilmiş. . 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine konu olan Yeşilkent Mahallesi 344 Ada 1 parselde bulunan taşınmaz Hasan Kalyoncu Üniversitesi yerleşkesi sınırları içindedir. Yerleşkenin tamamına yakın bölümü için emsal 1 yapılaşma yoğunluğu öngörülmüştür. Söz konusu 344 Ada,1 Parsel için yapılaşma yoğunluğu yapmış olduğunuz imar tadilatı ile 1.5 yapılmıştır" dedi.

MEVZUATA AYKIRI

Planın mevzuata aykırı olduğunu dile getiren Kalkan, "Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi'nin açmış olduğu davada, bilirkişi emsalin 1.5 yapılmasının üniversitenin mevcut yerleşim özelliklerine,dokusuna ve kimliğine uygun olmadığı, üniversitenin mevcut silüetinin olumsuz yönde etkileneceğini belirtmiştir. Bunun yanı sıra bu yoğunluk artışını gerektirecek herhangi bir fiil, hukuki ve teknik zorunluluk bulunmamaktadır diyerek sizlere imar planının nasıl yapılması gerektiğinin dersini vermiştir. Yüksek yoğunluğun öngörülmesinin şehircilik ilkeleri, planlama esasları,kamu yararı ve kentsel ihtiyaçlar açısından uygun olmadığı vurgusu yapmıştır. Sonuç olarak mahkeme 'bilimsel, nesnel ve teknik yönden gerekçeleri olmayan ,mevzuata ve Hasan Kalyoncu Üniversite'nin mevcut imar planının plan bütünlüğüne ve iç tutarlılığına aykırı düzenlemeler içeren ,şehircilik ilkelerine,planlama esaslarına,kamu yararına ve ilgili mevzuata aykırı" olan bu değişikliği iptal etmiştir." diye konuştu.

Başkan Vekili Birol Ülger, mahkeme kararına saygılı olduklarını söyledi.

DEĞİŞİKLİK YÖNETMELİĞE AYKIRI

CHP'li Kalkan, gündemin 11. maddesi olan, Yamaçtepe ve Kızılhisar sınırları içerisinde yapılan imar değişikliğinin yanlışlığına dikkat çekti. Gündem maddesine ret oyu vereceklerini belirten Kalkan, iptali için hukuki yollara başvuracaklarını dile getirdi. Kalkan, "Az kalsın değişiklik Şehitkamil bölgesiyle yapılacaktı" diyerek şöyle konuştu:"Söz konusu plan değişikliğinde iki satırlık plan raporu olarak adlandırılan,teknik ve hukuki yönden geçerliliği bulunmayan plan açıklama raporunda soyut bir kavram olarak 'Gaziantep Üniversitesi'nin talebi' plan değişikliğine gerekçe olarak gösterilmiştir. Planlama ilkelerine ve şehircilik esaslarına aykırı olan bir gerekçe ile karşı karşıyayız. Mekansal Planlar yapım yönetmeliğinin 9.maddesinde açıkça ifade edildiği üzere her plan değişikliği çalışmasının beraberinde, planlama sürecinde yapılan analiz ve sentezler kullanılan veriler ,bu verilerin toplanmasinda izlenilen yöntemler ve planlama sürecinin gelişimini ortaya koyan bir rapor ile hazırlanmasını zorunlu kılmaktadır" dedi.

YEŞİL ALAN KALDIRILDI

Mevcut değişiklikle, planın öngördüğü kullanımların kentte ilişkisini kurmakta yetersiz kaldığı ve planı sanki kentten kopuk bir mevzi planmış gibi anlattığını belirten Kalkan, "Kentin bütününe yönelik bir analiz ve gerekliliği teknik ve bilimsel verilerle desteklenerek ortaya koymaksızın sadece üniversitenin talebi gerekçesi, raporun bilimsel ve teknik yönden hukuki bir belge olarak kabulünü mümkün kılmıyor. Ayrıca Danıştay'ın 'bilimsel gerekliliğe dayanmayan' bir çok planı iptal ettiği bilinmektedir. Kaldırılan eğitim tesis alanı Yamaçtepe Bölgesi ada 181'de yer alırken,eşdeğer alan olarak gösterilen eğitim tesis alanı ise Kızılhisar Bölgesi ada 714'de yer almaktadır. Yönetmeliğe göre : eğitim alanının yerinin değiştirilmesinde ,mevcut plandaki hizmet etki alanına göre aynı uygulama etabı veya bölge içinde kalması,yaya erişim mesafelerinin dikkate alınması zorunludur denilmektedir. Yaptığınız bu değişiklik yönetmeliğe aykırıdır. Söz konusu plan değişikliği ile hen eğitim alanının yeri değiştirilmiş,hem de 8000 metrekareye yakın yeşil alan gelişigüzel şekilde kaldırılmıştır. Bu durum yönetmeliğin imar planlarında sosyal ve teknik altyapı hizmetlerinin iyileştirilmesi esastır maddesine ve yürürlükteki imar planlarında öngörülen sosyal ve teknik altyapı standartlarını düşüren plan değişikliği yapılamaz hükmüne de açıkça aykırıdır. Bu madde ile ilgili itirazimizi da yapacağız,grup olarak bu maddenin iptali için de hukuki mücadele edeceğiz" dedi.

ŞENCAN'DAN BAKLAVA, FISTIK SORUSU

Gündem dışı söz alan CHP'li meclis üyesi Hasan Şencan ise belediyenin 2016 ve 2017 yılları arasında kaç ton baklava, fıstık aldığını, bunların hangi firmalardan alındığını ve faturaların kime kesildiğini sordu. Şencan, "Şahinbey belediyesi olarak nerelerden ne kadar baklava aldık, bu alınan baklavalar Şahinbey Belediyesi'nden hizmet alan şirketler tarafından mı, Şahinbey bütçesinden mi ödendi?" dedi.Konuşma öncesi Birol Ülger, baklava önergesini yazılı vermesini istedi, Şencan bunu kabul etmeyerek sözlü olarak okudu.

HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum