1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. YALANLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜR MÜ?
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

YALANLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜR MÜ?

A+A-

Atalarımız neylemiş, ne güzel demiş. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.

Güzel Türkçemizde yalanla ilgili yüzlerce deyim ve atasözünü bulmak mümkün iken yalanda ısrarcı davrananlara hayatın pratiğiyle verilecek cevaplar var.

Yani yalanın sonu yok. Yalan gün gelir mutlaka gerçeğin duvarına çarparak cam gibi dağılır. Yalan sizin yüzünüzü kızartır, başınızın öne düşmesine neden olur.

2002'den bu yana Tükiye'de yalan rüzgarı estirenlerin bir balonu daha patladı. Birlikte sondajlayalım. Uluslararası Para Fonu (IMF)'nun ‘Uluslararası Dış Borç Verileri'ne göre Türkiye dünyanın en borçlu ülkelerinden biri.

Verilere göre Türkiye'nin 2013'ün 2. Çeyreği yani Haziran sonu itibariyle toplam dış borç stoku 367.3 milyar dolar.

"İnternational Monetary Found" verileri, gelişmekte olan ülkeler arasında 367.3 milyar dolar dış borç stoku ile Türkiye'yi dünya 4.sü Olarak gösteriyor.

Dünya'nın en borçlu ülkeleri sıralamasında Brezilya toplam 476.6 milyar dolar dış borçla birinci sırada yer alırken, Brezilya'yı sırasıyla Hindistan, Meksika, Türkiye ve Endonezya takip ediyor. Bu zamana kadar para musluğunu elinde tutanların boş atıp dolu tutmaya çalıştığı ve Türkiye ekonomisinin sahip olduğu hazin tablo ortada.

Diğer taraftan Türkiye için önemli bir sorun haline gelen özel sektöre ait dış borç stoku 2013'ün ikinci çeyreği itibariyle 276.2 milyar dolara ulaştı. Yine gelişmekte olan ülkeler içinde özel sektöre ait dış borç skoku en yüksek olan ülke 411 milyar dolarla Brezilya olurken, Türkiye bu alanda dünya ikincisi oldu.

Brezilya ve Türkiye'yi ise Meksika, Endonezya ve Tayland takip ediyor. IMF'nin açıkladığı bu kurumsal ve resmi verilere karşın, AKP'li hükümetin açıkladığı "IMF'ye olan borcumuzu sıfırladık" ifadeleri birbiriyle tezat teşkil etmiyor mu?

Buna göre ortada koskoca bir yalanın olduğu muhakkak. Bu yalan IMF'ye mi ait, yoksa Merrill Lynch'ten gelenlere mi ait buna siz karar verin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.