Ömer Lök

Ömer Lök

Yazarın Tüm Yazıları >

Yalan

A+A-

Artık her şeyimiz bir TIK ötede...

Elimizden düşmeyen cep telefonları, marka uğruna tüketilen yaşamlar, net ortamında büyüyen çocuklar... Ekran arkasında gizli bir yaşam! Kontrolsüz ve filtresiz...

Tek gözlü Deccale benzetenler bile var sanal alemi...

Neyin doğru ya da neyin yanlış olduğunu bilmek mümkün değil. Bilgi kirliliği had safhada. Sosyal paylaşım sitelerinde bir yalan üzerine binlerce beğeni gelebiliyor. Sorgulamadan, gerçeği araştırmadan!

Bir kullanım kılavuzu elde etmeniz de mümkün değil.  Klavyenin kemiği yok! Tuşlara basılıyor fütursuzca ve işkembeden atılıyor ne varsa... Ekranın ağzı torba değil ki büzesiniz...

Her türlü işlem için açık bir saha net ortamı. Banka işlemlerinde tutun, iş sınavlarına kadar her şey burada. Kolaylık gibi gözüküyor. Var olmasının dayanılmaz hafifliği. İliklerimize kadar işlemiş. Tüm yazışmalar, mailler ve okunası şeyler... 

Eskiden mektup diye bir şey vardı. Bazen ucunu yakardık. Güzel kokular sürerdik içine. Ya da kurumuş bir gül yaprağı koyardık arasına. ‘'Önce selam eder...'' diye başlayan replikler... Zarfa koyduğumuz sadece bir kağıt parçası değil, yüreğimizdi belki. Postacı yolu gözler, türküler yakardık...

Herkesin içinde eskiye bir özlem vardır mutlaka. Doğallığa, samimiyete ve masumluğa...

Önce yediklerimiz bozuldu. Genetiği ile oynadılar her şeyin. İklim değişti. Toprak zehirlendi. Hava delindi. Bazı hayvanların nesli tükendi... Sonrasında biz bozulduk! Denge yok oldu...

Şimdi İnsan kendi neslini tüketmek adına her şeyi yapıyor. Ruhunu satıyor, varoluşunu inkar ediyor. Atmış kendini sanalın kollarına. Çocuklar mahallede sokakta bahçede oynamıyor. Bilgisayar başında lazer ile ateş ediyor! Kime?

Belki de geleceğimize...

HARBİDEN

Avrupa kupalarında takımlarımızın başarıları ile gurur duyarken, diğer taraftan yaşanan bir hadise içimi burktu. Real Madrid- Galatasaray maçında Ronaldo'nun attığı gol sonrası GOLLL diye havalara uçan Türkler!!!

Göğsünde ay yıldızlı bayrağı taşıyan her takım Avrupa'da benim takımımdır. Bu nefret ve kıskançlık böyle gittiği sürece bir arpa boyu yol alamayız. 

Al birini, vur ötekine.

MAMEDAĞA

Horlanda Hakiyesi 1

Hele şu bizim alamancılar neydiy ola deyn bi salık uştum Horlandaya.. Heryeri altın torpak mı deyn bağdım saa sola. Cık! Heşde eyle delmiş. Çalışmayana egmek yog! 

Bi yağmurnan garşıladılar beni. Mamedağa Horlandaya gelmiş deyn. Sahomu Abamı sıhı sıhı geydim guşandım. Yeen sook gapalı gasvetli bi havası var. Her taraf çayır çimen. Acı şu ağacın altında kebap yelleyek dedim, olmaz dediler yasag! Ağaçlar beyle duruy onnar bahıy!

Anca eve ulaştıg. Göpgözel evler. Bagçalı dibin dibin sıraverdi bi süyüm evler. Sohagları dök yala. Cıncık gırıı kimi. 

Aaşam su dökem geldi. Acı abdashanaye (yüz numara, ayak yolu) giriym dedim. Alafırangaymış. La bağdım taharet musluğu yog! Galdım eyle. Nası yıhaycım ben? Bas bas baar...Bi ırbık yok muuu???  Meersem burda beyleymiş. Banyoya zor addım gendimi. Herşeyi biliyler bunnar da gıçlarını yıhamasını bilmeyler ağam. Niyen parfümü çok gullanıylar şimdik annadım! Bu gohuyu ney bastırır?

Acı canım sıhıldı sohaa çıhıym dedim. La bağdım in cin top oyney. Daa saat 6 bile deel. Gapısını basıran içeri girmiş. Sin sin sinley her taraf. Sahı ince bi hasdelik düşmüş sohaglara. Ne bi köpek havley, ne pisik miyavley... Saabsiz hayvan bile yok melmekette! Anca bi bağdım 80 yaşında saşları apağ olmuş nenem kimi bir gari itini almış gezdiriy. Öpüp seviy. Arhasından goşuy bi poşetten. Ne oldu olam dedim; Meersem itin tuvarletini yaptırıymış! Oy gözel Allah'ım!

Aboow her taraf püskület! Bi sürüynen gediyler geliyler. Uşaa devşee hepisi birden püskületçi olmuş bunnar. Her yer düz ayak. Bizim depenin yohuşu olaydı da sürelerdi de göreydim?

Gannım acıktı acı gediym bi nohut dürümü ciyer kebabı bulur muyum olam dedim. Düveni dezgahı gapatan gedmiş zatilem. Ne esnaf var, ne seyyar gezen. Morgen morgen(günaydın) diyen diyene... Arhası yok! İnsaniyetlik deym de yaralı parmaa işeyen yok!

Düzen nizam on numara. Hayat yaşam zevk hak getire. Aa da beyle Horlanda. 

BÖÖN DOĞANLAR

Oolansa Sarı Fayık    Gızsa Miniş Fatmacık

GÜNÜN YİMEE

Kötek aşı, Pendir basması ne de olur gözel yarpak sarması

CUMA DEYİŞİ

'' Tanrı'ya inanan insan olmak kolay. Asıl zorluk Tanrı'nın inanacağı insan olmakta.'' A.Einstein

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.