TBMM’sinde basın toplantısı yapan Meriç, kentin sorunlarını anlattı. Yüksek kiralardan, pahalılığa her konuda bilgi veren Meriç,  “Bugün Gaziantep halkı kiralardan dolayı çok dertli. Gaziantep, Türkiye’nin en fazla ihracat şehirleri arasında, asgari ücretli çalışanların sayısının oldukça yüksek olduğu bir şehir. Bu şehirde en düşük kira oranları 7-8 bin TL. 17 bin TL maaş alan bir vatandaşın aldığı maaşın yüzde 50’si kiraya gidiyor. Bu şartlar altında Gaziantep halkının yaşaması, kent sanayisinin bunu götürmesi çok zor” dedi. 


TEPKİ BÜYÜYOR

Meriç, “‘Resmi rakamlara göre Türkiye’de kayıt altına alınmış Suriyelilerin yaklaşık 450 bini Gaziantep’te yaşıyor. Kayıt altına alınmamışları da sayarsak, Gazi şehrimizdeki Suriyeli sayısı 700 bin civarındadır. Gaziantep’in nüfusu ise 2 milyon 164 bin. Türkiye’nin demografik ve sosyo-kültürel yapısı olumsuz etkilenmiştir. Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ekonomi ise yaygınlaşmış, büyük rant içeren göçmen kaçakçılığı suçu ve bu suç sonucu yaşanan dramlar artmıştır. En nihayetinde halkımızda yabancı korkusu baş göstermiş, yabancılara karşı tepki büyümüştür”

SURİYELİ MESELESİ ARTIK KAPANMALI

Kaymakçı ve Coşkun tekrar MHP'ye geçti Kaymakçı ve Coşkun tekrar MHP'ye geçti

2011 yılında çıkan İç savaş sonrası Türkiye’nin mültecilere kucak açtığını anlatan Meriç, ‘’Suriyeliler gerçekten mağdur durumda idiler, biz onları altık misafir ettik ancak artık yeter. Gaziantep halkı bu Suriyeli meselesinin artık kapanmasını istiyor. Bugün Gaziantep’te yaşayan her 4 kişiden 1’i Suriyeli. Caddelere çıktığınızda, esnaf arasında da dahi Türk bulmak oldukça güç oluyor.’’

KONUT SORUNU HAD SAFHADA 

450 bin Suriyeli ile birlikte konut sorununun da ortaya çıktığını anlatan Meriç, ‘’450 bin Suriyeli 80 bin konut demek. Bu insanlar ülkelerine döndükleri zaman kentte yaklaşık 80 bin konut boşalmış olacak.’’

ÇOK PAHALI BİR ŞEHİR

Gaziantep’in pahalı bir şehir olduğunu anlata Meriç, ‘’Bugün Gaziantep halkı kiralardan dolayı çok dertli. Gaziantep, Türkiye’nin en fazla ihracat şehirleri arasında, Asgari Ücretli çalışanların sayısının oldukça yüksek olduğu bir şehir. Bu şehirde minimum kira oranları 7-8 bin TL. 17 bin TL maaş alan bir vatandaşın aldığı maaşın yüzde 50’si kiraya gidiyor. Bu şartlar altında Gaziantep halkının yaşaması, kent sanayisinin bunu götürmesi çok zor” dedi. 
 

Editör: Ebru Kont