1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vurgun haberine jet yalanlama
Vurgun haberine jet yalanlama

Vurgun haberine jet yalanlama

Cumhuriyet Gazetesi'nin "AKP bu yöntemi seviyor...

A+A-

 Gaziantep'te 6.5 milyon TL'lik vurgun" başlığı ile verdiği ve Sayıştay’ın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili raporundan skandal çıktığını belirtiği haberine belediyeden yalanlama geldi. 

Haberde "2006 yılından bu yana toplu ulaşımda kullanılan “akıllı kart”la (Kart 27) ilgili son iki yılın hesaplarında 6.5 milyon TL’lik açık tespit edildi" görüşüne yer verildi. 

MESNETSİZ KURGU

Büyükşehirden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: Mesnetsiz iddia üzerine kurgulanan haber tamamen kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Zira haberin başlığındaki anlamın içeriğinde tam tersi yönde yer aldığı görülmektedir. Haberde, “Gaziantep’te 2006 yılından bu yana toplu ulaşımda kullanılan akıllı kartla (Kart 27) ilgili son iki yılın hesaplarında 6.5 milyon TL’lik açık tespit edildiğine” ilişkin iddianın aslı, TAM TERSİ YÖNDEDİR. Şöyle ki, 10 yıldır (2006-2016) devam etmekte olan Kart 27 Elektronik Bilet Sisteminin sözleşme süresi sona ermiştir. Belediyemiz yaptığı alımlarda, iş bitiminde geçici kabul işlemi öncesinde gerekli kontrolleri yapmaktadır. Uzman bilirkişilere belediyemizce yaptırılan geçici kabul öncesi incelemede bu açık tarafımızca tespit edilerek ilgili firmadan bu bedel talep edilmiş ve ilgili firma da bu açığı kabul ederek tespit edilen bu tutarı kurumumuza ödemiştir. Sayıştay’a da bu durum belediyemizce bildirilmiştir"

HESAPTA EKSİKLİK

Özünde söz konusu hesaptaki eksiklik Sayıştay denetiminden öncebelediyemizce tespit edilmiş olup tutarın kurumumuza tahsisi sağlanmıştır.

Gazetede yayımlanan haberin mesnetsiz, maksatlı ve kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği gayet açıktır.

Haber ile ilgili Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak yasal tüm haklarımızı kullanacağımızı belirtir, kamuoyunun takdirlerine sunarız"

NE YAZILMIŞTI ?

Cumhuriyet Gazetesi haberinde şunları yazdı

"Sayıştay’ın AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili raporundan “Akbil” skandalı çıktı. Gaziantep’te 2006 yılından bu yana toplu ulaşımda kullanılan “akıllı kart”la (Kart 27) ilgili son iki yılın hesaplarında 6.5 milyon TL’lik açık tespit edildi. Bu açık Sayıştay’ın raporuna, “Akıllı kart sistemini işleten firma sözleşmeye aykırı olarak ya ortak hesaptan başka bir hesaba para aktarmaktadır ya da bu hesap dışında başka bir hesap kullanmaktadır” tespitiyle girdi. AKP’li belediye, Sayıştay’a verdiği yanıtta, “şirketin 6 milyonluk açığı 2017 yılında hesaba yatırdığını” bildirdi. Bu yanıt Sayıştay’ı tatmin etmedi. Belediyeye sert eleştiriler yönelten Sayıştay, denetim dışı bırakılan 2006-2014 yılları arasındaki 8 yılın incelenmesini talep etti. Bu talep rapora, “Denetim firması yalnızca 2014-2016 yılını incelemiştir. Halbuki akıllı kart sistemi 2006 tarihinde başlamıştır. Dolayısıyla 2006- 2014 tarihleri arası denetim dışı bırakılmıştır. Akıllı kart sisteminin ihale süresi olan 2006- 2016 tarihleri arasında tüm yönleri ile detaylı olarak incelenmesi gerektiği düşünülmektedir” notuyla geçti.

Milyonluk unutkanlık!

Sayıştay’ın raporunda, “Toplu Taşıma İçin Kullanılan Akıllı Kart Sisteminden Elde Edilen Gelirler Hesabının Gerçeği Yansıtmaması” başlığı altında yayımlanan bölüm özetle şöyle yer aldı:

“Toplu taşıma hizmetleri belediye tarafından Gazi Ulaş’a devredildiğinden akıllı kart sistemi de 24.06.2016 tarihinde devredilmiştir. Fakat bu tarihte bankada bulunması gereken nakit konusunda belediye ile E-kent Elektronik Ücret Toplama Sistemleri A.Ş. ihtilafa düşmüştür. Bunun üzerine şirket özel bir bağımsız denetim firmasına inceleme yaptırmıştır. Yapılan inceleme sonucunda devir tarihi olan 24.06.2016’da banka hesabında bulunması gereken tutarın 8.622.231,35-TL olması gerekirken banka hesabında 2.536.830,50-TL olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla hesapta 6.085.400,85-TL eksiklik olduğu anlaşılmaktadır. Akıllı kart sistemi toplu taşımanın yanı sıra belediyenin hayvanat bahçesinin girişinde giriş ücretinin ödenmesinde de kullanılmaktadır. Aynı şekilde bu hesapta da tutarlar arasında bir uyuşmazlık meydana gelmiştir. Aynı bağımsız denetim firması bu hesabı da incelemiş ve inceleme sonucunda banka mevcudunun 297.847,92-TL eksik olduğu anlaşılmaktadır. Yapılan bu incelemeler E-kent Elektronik Ücret Toplama Sistemleri A.Ş. tarafından yaptırılmıştır. Belediye tarafından bu tutarların doğruluğu ile ilgili bir inceleme yaptırılmamıştır. 2016 yılı Gelir hesabının 6.383.248,77- TL eksik görüldüğü bağımsız denetim firması raporuyla belgelenmiş ancak tarafımızca da bu tutarın gerçek boyutu tespit edilememiştir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum