1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. VERİ İHLALLERİNDE İNSAN HATASI
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

VERİ İHLALLERİNDE İNSAN HATASI

A+A-

Siber güvenlik ihlallerinde hacker saldırıları kadar şirketlerin kendi çalışanlarının da büyük rolü olduğu görülüyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’e göre çalışan hatalarından kaynaklanan siber güvenlik ihlallerinin azaltılması için çalışanlara siber güvenlik konusunda eğitimler verilerek siber IQ’larının artırılması gerekiyor.

Siber saldırıların artış gösterdiği günümüz iş dünyasında veri sızıntılarının hackerler, ekonomik avantaj kazanmak isteyen devletler, fikri mülkiyet haklarını çalmak isteyen rakipler ya da hoşnutsuz çalışanlar gibi çok çeşitli kaynaklardan meydana gelebiliyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, üst ve orta düzey 1000 IT uzmanıyla yapılan anket sonuçlarını değerlendirerek güvenlik sorunlarının en büyük nedeninin, kötü niyetten ziyade bir çalışan hatası veya ihmali olduğunu belirtiyor.

IQ ve EQ’dan Sonra Şimdi De Siber IQ

Siber güvenlik ihlallerindeki temel nedeni çalışanların siber güvenlik konusundaki kişisel sorumluluklarının farkında olmayışı olarak gören Bitdefender Antivirüs, şirketlerin güvenlik tehditlerini ele almak için attığı adımlarda yetersiz bir anlayışa sahip olduğunu ve iş süreçlerindeki risklerin, çalışanların siber IQ’ları ile orantılı olduğunu belirtiyor.

Veri Sızıntılarında Kilit Nokta Çalışanlar

Amerika Birleşik Devletleri’nde üst ve orta düzey 1000 IT uzmanıyla yapılan anket sonuçlarına göre, şirketlerin ve müşterilerinin önemli bilgilerinin sızdırılmasında şirket çalışanlarının başrol oynadığı düşünülüyor. Şirkete ait bilgilerin genellikle organizasyonel bir hata sonucu yanlışlıkla ifşa edildiğini gösteren araştırmada IT görevlilerinin %83’ü, önemli veri sızıntılarının çalışanların sorumluluklarını yerine getirmedikleri nedeniyle oluştuğunu düşünüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.