-Şehitkamil’de öncelik bu olmalı

-Umut başkan açıklama yapmalı

-Zeugma, Yesemek, Karkamış dünya gündeminde olmalı

Kuzey Şehir ve Güneyşehir’e raylı sistem yapılmalı

Gazetemizi ziyaret eden Kent Konseyi Yürütme kurulu üyesi Beyhan Külekçi, Ökkeş Özekşi ile Gaziantep’i konuştu ve kenti yönetenlerin şehirdeki sorunlara öncelik vermesi gerektiğini vurguladı. Beyhan Külekçi CHP'li Hasan Öztürkmen ve Melih Meriç'in ses getiren Milletvekili olduklarını söyledi. Yesemek, Karkamış ve Zeugma’nın dünya gündeminde yeterince yer almadığını dile getiren Külekçi, Kuzeyşehir ve Güneyşehir’e raylı sistem önerisini tekrarladı. Külekçi, Şehitkamil’de yeni başkanın önceliğinin yerinde dönüşüm olması gerektiğini, bu konuda Başkan Umut Yılmaz’ın açıklama yapması gerektiğini dile getirdi. 

VEKİLLERİMİZ SES GETİRİYOR

Sorumuz üzerine CHP Gaziantep Milletvekillerinin çalışmalarını da değerlendiren Külekçi şunları dile getirdi:”İki vekilimizde Türkiye’de ses getirecek bir muhalefet örneği sergiliyor. Hasan Öztürkmen son olarak, staj mağdurlarının sorunlarını gündeme getirerek ülke gündeminde gündem yarattı. Melih Meriç zaten devamlı gündemde, güzel çalışmalar yapıyor, halkın içinde.

ŞEHİRDE TAKDİR GÖRÜYORLAR

İkisi de başarılı. İki milletvekilimiz de muhalefet olmalarına rağmen karşılık gören çalışma yapıyorlar, şehirde de takdir görüyorlar. Geriye kalan 12 milletvekili için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. 4’ünü say deseniz kaç kişi isimlerini bilir o da ayrı konu.” 

UMUT BAŞKAN BU KONUDA AÇIKLAMA YAPMALI
CHP’li belediyelerde iktidar olmanın heyecanı olduğunu, başarılı işlere imza atacaklarına inandığını dile getiren Külekçi, sorumuz üzerine Şehitkamil’de öncelik verilmesi gereken konunun yerinde dönüşüm konusu olduğunu söyledi. Külekçi bu konuda şunları ifade etti: “Yani kesinlikle Umut Başkanın bu konuda açıklama yapması gerekiyor. Hemen, ‘şu şu, şu şartlarda depremden dolayı dönüşüm isteyenler hemen başvuru yapsın, şartları şu, şu ruhsatı vereceğim’ demeli. Şimdi Rıdvan beyin son meclisinde biz yüzde 20 emsal artışı geçirdik. Ben uygulamayacağım diyormuş"ş eklinde konuştu. 

YESEMEK’TE BÜYÜK EMEKLER VERİLDİ

Örf ve adetlere aykırı yapımlarla mücadele sürecek Örf ve adetlere aykırı yapımlarla mücadele sürecek

Gazetemizi ziyaretinde sorularımıza yanıt veren Külekçi, Yesemek için çok büyük emekler verildiğini belirterek Gazetemize de teşekkür etti. Külekçi, “Sizlerin ve sivil toplum örgütlerinin buradaki başarısı inkar edilemez. Bu tür kazanımlarımızı heba etmemeliyiz” dedi. 

BARAJI, GÖLETİ BAŞKA YERDE YAP

Alternatif çözüm önerileri bularak bir projeye başlanması gerektiğini söyleyen Külekçi, “Tamam devir değişiyor, yolların açılması, barajların yapılması lazım ama alternatiflerin de yapılması lazım. Niye park yerini okul yerine çeviriyorsunuz? Niye Yesemek’i suyun altında bırakıyorsunuz? Bir baraj mı yapacaksınız, bir gölet mi yapacaksınız başta bir yerde yapın” dedi.

YESEMEK, KARKAMIŞ, ZEUGMA DÜNYA GÜNDEMİNDE OLMALI

Yesemek’e, Karkamış’a Zeugma’ya özel önem vermemiz gerektiğini ifade eden Külekçi, “Karkamış da, Zeugma da hala hala dünya gündemine yeterince gelmiyor. Yesemek kurtarıldı tamamda gündemimizde yok. Herhangi şehirlinin ziyaret ettiği bir yer değil Yesemek” dedi. 

ÇOCUĞUMUZU ALIP YESEMEK’E GİTMELİYİZ

Külekçi, gelecek nesillere tarihi değerlerimizi yerinde göstererek, gelecekte sahip çıkmalarını sağlamamız gerektiğini söyledi ve “Eskiden babam bizi alır böyle tarihi yerlerimize götürürdü. Bizim çocuğumuzu alıp Galle parkın yanı sıra Yesemek’e de götürmemiz lazım. Yani çocuklarımız bunlarla büyümeli, sonrada buralara sahip çıkmalı” diye konuştu.

KUZEYŞEHİR  VE GÜNEYŞEHİR’E RAYLI SİSTEM ÇALIŞMALI

Kuzeyşehir ve Güneyşehir’e raylı sistemin çalışması önerisini de tekrarlayan Külekçi şunları söyledi:”Ben meclis üyesiyken de sürekli olarak dile getirdim. Kuzeyşehir, Güneyşehir’e raylı sistem çalışması başlamalı. Buralara uydu kent yapıyorsunuz ancak hala otobüslerle arabalarla ulaşımı sağlıyorsunuz. Yani uydu kenti yapmadan bunların hesaplanması lazım.”

KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLANMALI

Uygulasın uygulamasın, neyi uygulayacaksan onun açıklamasını yap ki herkes bir haber bekliyor, herkes şaşkın. Büyükşehirden karar geçiyor hala müteahhitler nasıl bir şeyle proje yapıp belediyeye başvuracağını bilmiyor. Başkanın birinci önceliği bu olması lazım.” Şehitkamil bölgesinde ikinci önceliği olan konunun da kesinlikle kentsel dönüşüm olduğunu söyleyen Külekçi, “Yerinde dönüşüm bir an önce başlamalı. Yıllarca sürse de bir an önce bir adım atılmalı. Büyükşehir ve ardından Şahinbey’le devamının yapılması lazım” dedi. Meral KINACILAR ERBEKTE, Leyla ÖZEKŞİ POLAT
 

Editör: Ebru Kont