1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Vekilden önemli kanun teklifi
Vekilden önemli kanun teklifi

Vekilden önemli kanun teklifi

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, şehirlerarası ve uluslararası kamyon, TIR ve otobüs sürücülerinin şoförlerine yıpranma payı verilmesi için Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdi.

A+A-

Uzun yol yapan TIR ve otobüs sürücülerinde kalp damar hastalıkları, mide-bağırsak rahatsızlıkları ve kas iskelet sistemi problemleri gibi birçok hastalığın ortaya çıkma riskinin diğer mesleklere göre daha yüksek olduğunu gerekçe gösteren Yılmazkaya, şehirlerarası ve uluslararası kamyon, TIR ve otobüs sürücülerinin yıpranma payı için 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin verdiği kanun teklifinde şu gerekçelere yer verdi; “Teknolojinin gelişmesi, insan nüfusunun hızla artması, şehirlerin büyümesi sonucu ticaretin ve ulaşımın bir araç kullanmadan yapılması imkansız bir hal almıştır. Tüketimle birlikte aratan ticaret döngüsü yerel ve ulusal ölçekte lojistik sektörü üzerinden yapılan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.  Yük ve yolcu ulaştırma hizmetlerinin etkin, verimli, ekonomik ve emniyetli bir şekilde sağlanması için bu meslek grubunun önündeki engellerin kaldırılması ve sorunlarının çözülmesi gereklilik arz etmektedir.   Mal ve insan taşımacılığı döngüsünün devamlılığını sağlayan meslek gurubunda olan TIR ve otobüs şoförleri emek yoğun bir iş kolunda bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi. 

BEL AĞRISI GÖRÜLÜYOR 

Yılmazkaya, “Yapılan araştırmalarda diğer meslek gruplarına göre bel ağrısı görülme sıklığı değerlendirildiğinde en yüksek oran ağır sanayi işçileri ile kamyon, TIR ve otobüs şoförlerinde gözlenmiştir. Uluslararası taşımacılık yapan TIR şoförleri ülkemizin iyi gününde de kötü gününde de çalışmalarına aksatmadan devam eden, ekonominin ayakta kalması için dış ticaretin bel kemiği olarak çalışan bir meslek grubudur.  TIR ve otobüs sürücülerinin çalışma koşulları, yolcu sayısı, yolların yapısı, yoğun trafik, düzensiz uyku, kötü beslenme ve insanların eğitim seviyeleri gibi nedenler bu sürücüleri direkt olarak etkileyen ana unsurlardandır. Bu kötü koşullar günlerce direksiyon başında ailelerinde uzak yabancı ülkelere giden şoförleri ciddi biçimde etkilemektedir. Özellikle son dönemlerde hükümetin uyguladığı yanlış dış politika nedeniyle sorunlar yaşadığımız komşularımızla olan sınır kapılarındaki uzun kuyrukların haftalarca sürmesi hem maddi-manevi hem de psikolojik olarak sürücüleri yıpratmaktadır” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.