1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Vekilden bakana çağrı
Vekilden bakana çağrı

Vekilden bakana çağrı

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki, Sağlık Bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmelerinde, sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunların çözümü adına Bakan Koca’ya çağrıda bulundu.

A+A-

Sağlık Bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmelerinde sağlıkçıların yaşadığı sıkıntıları gündeme getiren Yılmazkaya, Sağlık Bakanına ve Bakanlık bürokratlarına hitaben yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Sayın Bakan, bence bakanlığı vahşi kapitalizm dengesini koruyan bir şirket yöneticisi şeklinde değil de sizi tanıyan arkadaşların bize anlattığı şekilde bir çocuk doktoru, deontolojiyi benimseyen bir hekim olarak yönetseniz inanın bu sorunların hepsi başlangıçta sizin o noktanızda bitecektir diye düşünüyorum, bunu söylemek istiyorum. Bugünkü sunumunuzda bile "Sağlık çalışanlarımızın çalışma şartlarını iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Çalışanlarımızın çıplak maaşının emeklerinin karşılığı olmadığının bilincindeyiz. Doktorların sabit ek ödemelerini artırmak ve bütün sabit ek ödemelerinin genel bütçeden yapılmasını sağlamak istiyoruz. Bu konuda sayın milletvekillerimizin desteğine ihtiyacımız var." dediniz. Vallahi elinizi ne tutuyor? İnanın biz desteğe hazırız, yeter ki siz bu yolu açın. Elinizi tutan bir şey olmasın diye beklenti içindeyiz onu bir kere söyleyeyim” dedi. 

AİLE HEKİMLERİ DERTLİ

Aile hekimlerinin sıkıntılarını da dile getiren Yılmazkaya konuşmasında, “Özellikle bu, aile sağlık merkezlerindeki aile hekimlerimizin sıkıntıları çok fazla. Hastanelerde randevu bulamayan, muayene edilemeyen, sadece test verebilen, beklediği sağlık hizmetini alamayan hastalara aile hekimleri bakmıştır. Hastaların büyük çoğunluğu evlerine yakın olması nedeniyle aile sağlığı merkezlerinde Covid aşılarını yaptırmıştır.Can güvenliğimizden korktuğumuz bir çalışma ortamında gereksiz ilaç kullanımının, keyfî istirahat raporu ya da kan tahlil taleplerinin önüne geçebilmemiz şüphesiz mümkün değildir." diye aile hekimlerimiz feryat ediyor”dedi. 

DOKTORLAR GİDİYOR

Yılmazkaya, “Genç doktorlarımız Almanya'ya, yurt dışına gitmeye çalışıyor. Dil kurslarında şu anda doktorların sayısı artmış. Şu anda bir uzman hekimin, devletteki, kamudaki bir uzman hekimin, diyelim ki en iyi performansla eline çok düşük ücretler geçiyor. Üniversitelerde öğretim görevlileri bırakmaya çalışıyor, kaçmaya çalışıyor Sayın Bakan. Bakın, bu öğretim görevlilerinin bir kısmının muayenehanesi var, bu yeni düzenlemeyle şu anda bazıları muayenehane açabiliyor, bazıları açamıyor, mahkemelik olmuşlar”” İfadelerini kullandı.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.