1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Vedat Topçuoğlu Meslek lisesi açıldı
Vedat Topçuoğlu Meslek lisesi açıldı

Vedat Topçuoğlu Meslek lisesi açıldı

Topçuoğlu ailesinin ‘100’üncü Yılda 100 Hayırsever Kampanyası” kapsamında inşa ettirdiği Vedat Topçuoğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi törenle açıldı.

A+A-

  Vali Davut Gül, kamuya ait okulların açılışına yetişemediklerini, bu sene 41 okulun tamamlandığını, 54 okulun da tamamlanacağını kaydetti.

Gül, eğitim konusunda başlattıkları "100. Yılda 100 Hayırsever Kampanyası'na destek veren herkese teşekkür etti. Gaziantep'in genç nüfus açısından şanslı bir şehir olduğunu ifade eden Gül, şunları kaydetti: "Aynı zamanda bunların ihtiyacı var. Okul ihtiyacı bundan çıkıyor. Çok sayıda okul yapılmasına rağmen eksiğimiz var. 2021 yılında bütçe ilk açıklandığında 1 milyar TL bütçemiz olmasına rağmen yaklaşık 1 milyar 350 milyon TL destek alarak yatırım bütçemiz 2 milyar 350 milyon liraya çıktı. 3 bin 650 ilave derslik yapacağız. Yaklaşık olarak Cumhuriyet tarihinde 60 yılda yapılan derslik sayısı kadar. Buna rağmen sorunumuz bitti mi? Bitmedi. Burada hayırseverlerin katkısı, milletvekillerin desteğiyle 2-3 yıl içinde eğitimin fiziki eksikliklerini ortadan kaldırmış olacak. Öğretmen atamalarının yüzde 9'u bize atandı."

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Mesleki eğitimin ülke ekonomisinin kalkınması için büyük önem taşıdığını ifade eden Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vedat Topçuoğlu “Topçuoğlu ailesi olarak, Valiliğimiz tarafından başlatılan ‘100’üncü Yılda 100 Hayırsever Kampanyası” kapsamında 3 okul yaptırmak için protokol imzaladık. Bugün burada protokolünü imzaladığımız bir okulumuzun açılışını yapmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ederiz. 32 Derslikli ve 4 atölyesi bulunan okulumuzda bin 150 öğrenci, elektrik-elektronik teknolojileri, endüstriyel otomasyon teknolojileri, itfaiyecilik ve yangın güvenliği, yiyecek içecek hizmetleri ve metal teknolojisi bölümlerinde kalifiye eleman olarak yetiştirilmek üzere eğitim ve öğretim görmektedir. Biz bu okulun özellikle meslek lisesi olmasını tercih ettik. İşsizliğin azaltılması ve nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması için meslek liselerinin daha da yaygınlaştırılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

GAZİANTEP’TE KAZANIYORUZ 

Topçuoğlu, “Mesleki eğitimin yaygınlaşması ve etkinliğinin artırılması, ülkemizin rekabet gücünü artıracak, kalkınma yolunda önemli bir avantaj sağlayacaktır. Bizler Gaziantep’te yaşıyor, Gaziantep’te kazanıyoruz. Yaşadığımız şehre, ülkemize ve insanlarımıza karşı sorumluluklarımız var. Sorumluluk alanlarımızın başında da eğitim gelmektedir. Eğitim konusunu çözemeyen toplumların kalkınması mümkün değildir. Bu nedenle, eğitim konusunda yapılan küçük büyük her türlü katkının önemli olduğuna inanıyoruz. Topçuoğlu Ailesi olarak, sadece sanayi ve ticaret hayatındaki çalışmalarımızla değil, sosyal sorumluluk alanındaki projelerimizle de geleceğe iz bırakmak istiyoruz. Bu nedenle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başta eğitim olmak üzere toplumun ihtiyacı olan alanlardaki sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi. 

55 PROJE DEVAM EDİYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe de okulda bin 100 öğrenci ve 59 öğretmenin bulunduğunu aktardı. 2021 yatırımlarına da değinen Tepe, "155 dev eser ihale edilecek, inşaatlarına başlanacak. Devam eden 55 proje var. Bu da 210 okul ediyor. Orta ölçekli bir şehrin iki katından daha fazla sayıya denk geliyor. Gaziantep'in derslik ihtiyacı ile ilgili ciddi bir problem var. 40 yıl öncesinde başlayan problemi 40 günde çözmek mucize gerektiriyor. Mucize değil ama mucizeye yakın şansa sahip. Topçuoğlu ailesi de bu yıl 3 okula destek vererek mucizeyi gerçekleştirmiş oldu." diye konuştu.

ÇOK SAYIDA OKUL YAPTIRDI

Sanayi ve ticari alanında yaptıkları yatırımlarla adından söz ettiren Topçuoğlu ailesi, eğitim alanında da yaptığı desteklerle hayırseverlere örnek oluyor. Çok sayıda okul inşa ettiren Topçuoğlu ailesi, Gülsan Holding olarak başlattıkları sosyal sorumluluk projeleri kapsamında bugüne kadar Gaziantep’e İnayet Topçuoğlu Hastanesi, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu, Ali Topçuoğlu Cami, Ali Topçuoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Vedat Topçuoğlu Anadolu Lisesi, Mustafa Topçuoğlu Cami ve son olarak Vedat Topçuoğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin açılışlarını gerçekleştirmiş oldu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.