Adı okullara ve bulvarlara verilen Vali Lütfullah Bilgin görev yaptığı süre boyunca Gaziantep tarihi kültürü ve sosyal yapısıyla ilgili çalışmalara imza attı. Eğitim konusunda da önemli adımlar atan Vali Bilgin, merkezi Ankara’da bulunan meclis derneğince “yılın valisi” seçildi. “Okulunu yap adını yaşat” sloganıyla başlattıkları kampanyaya ve kanser hastanesi için yaptıkları güç birliği toplantısında, sanayicilerin, iş adamlarının ve sivil toplum örgütlerinin kendilerine büyük destek verdiğini ifade eden ödül töreninde Bilgin, “Bizim varlık sebebimiz Gazianteplilere hizmet etmektir. Ben bu şehirde olmaktan ve hizmet etmekten gurur duyuyorum. Gaziantepliler her türlü hizmetin en iyisine layıktır. Ben bu ödülü Gaziantep halkı adına aldığımı düşünüyorum. Yaptığım çalışmalarda bana destek olan herkese teşekkür ederim” demişti. 

4. OSB İÇİN ÇABALAMIŞTI

Bilgin, 3 Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Gaziantep’e girişimciler için kurulan 4. Organize Sanayi Bölgesi’nin 2 yıla kadar fabrikalarla donatılacağına inandığını söylemişti. O yıllarda Gaziantep için daha şimdiden 5. Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluş hazırlıklarına başlanması gerektiğini ifade eden Bilgin, “Zaten Gaziantep'i diğer illerden farklı kılan özellikle girişimci insanlara sahip olmasıdır” mesajın vermişti. 

Bakanlık yolunu açan Vali: AKSU Bakanlık yolunu açan Vali: AKSU

YATIRIM VURGUSU 

Bilgin, görev yaptığı 2003 - 2006 yıllarında Gaziantepli yatırımcıların yatırım yapmaya devam ettiklerini vurgulamıştı.  Örnek sanayi siteleri, küçük sanayi siteleri ve 3 organize sanayi bölgesine sahip Gaziantep’te 4. Organize sanayi bölgesinin de kuruluşunun tamamlandığını kaydeden Bilgin, şunları anlatmıştı: “4. Organize Sanayi Bölgesi mevcut 3 organize sanayi bölgesinin büyüklüğünde ve burada büyük ölçekli tesisler inşa ediliyor. 4. Sanayi bölgesinin alt imar çalışmaları tamamlandı, yolların açılması için ihale açıldı. 2 yıla kadar 4. Organize sanayi bölgemizde sanayi tesisleriyle dolacak, 5. Sanayi bölgesi şehrimiz için önemli bir ihtiyaç haline gelecek. 5. Organize sanayi bölgemizi nerede ve nasıl kuracağımızı şimdiden düşünmemiz gerekir.”

ZEUGMA İLE İLGİLİ MÜJDELER

2004 yılında Zeugma sayesinde büyük bir turizm potansiyeline kavuşan Gaziantep, bu potansiyeli değerlendirmek için Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Sanko Holding yeni bir çalışma başlattı. Mevcut müze ve ek binanın, mozaiklerin sergilenmesi için yeterli görmeyen Valilik, dünyanın en büyük müzesini yaptırmak için kolları sıvadı. Dünyanın en büyük mozaik müzesinin yapılması amacıyla Vali Lütfullah Bilgin, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Sanko Holding Yönetim Kurulu üyesi Adil Konukoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlisi Müberra Gürel, arkeolog Mehmet Önal ve mimar Hakan Sabahlar, dünyanın en büyük müzesine sahip olan Tunus'u geçen hafta ziyaret etti. En büyük mozaik müzesi olan Bardo Müzesi'nde incelemelerde bulunan Vali Lütfullah Bilgin ve beraberindeki heyet, en kısa sürede Gaziantep'in dünyanın en büyük müzesine kavuşturulacağı müjdesini verdi.

KÜLTÜREL MİRASI KORUMA ÇALIŞMASI 

Bilgin bir törende “Gaziantep tarihi kültürü ve sosyal yapısıyla her zaman canlılığını korumuştur. Tarihin her dönemine ait eserleri barındırmaktadır. Bunlar sadece bize kalan miras değil aynı zamanda gelecek kuşaklara aktaracağımız emanetlerdir .Bir yandan şehircilik ve sanayileşme alanında önemli adımlar atılırkan tarihi ve kültürel mirasın korunmasına da özen gösterilmiştir. 668 yapı bilgisi güncellenerek kitap haline getirilecektr. Tarihi Gaziantep kalesinin koruma ve restorasyon çalışmaları en kısa sürede tamanlanarak ziyaretçilere aşmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Zeugma’daki çalışmalar devametmektedir. Mars heykelinin restorasyon sonrası sergilemesinde büyük çaba sarfedilmiştir. Ayrıca Mozaik müzesi’nin açılması için çalışmalarımız devam etmektedir” demişti. 

Bilgin kimdir ?

Mehmet Lütfullah Bilgin (d. 1957, YayladağıHatay), Türk bürokrat.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Altınözü, Genç ve Nallıhan Kaymakam Vekilliği, KirazŞiranArdahan Kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulunda Mülkiye Başmüfettişliği, Hakkâri, Kilis, Elazığ, Sivas, Gaziantep Valiliği yaptı. 30 Aralık 2005 tarihinden Kırşehir Valiliğine atanmıştır. İçişleri Bakanlığının 10 Haziran 2009 tarihli 10030 numaralı yazısı ve Bakanlar Kurulunun 11 Haziran 2009 tarihli kararıyla Merkez Valiliği görevine atanmıştır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.