Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

VATANDAŞI ANLAMIYORLAR

A+A-

Sevgili okurlarımız.. Şehrin gündemi çok yoğun. Ama bu konuya iki yönlü bakmak gerekir..

1- Kent yönetimli gündem,

2- Vatandaş sorunlu gündem..

Birincisi Siyaset, iş ve sanayi odaklı.. Gerisi de var tabii, eğitim ve sağlık gibi.. Özellikle eğitim ve sağlık konusunda maalesef yetersiz kalındı.. Kenti yönetenlerin bu yöndeki çabası ve gayreti, şehirde ikamet eden vatandaşların yaşadığı sorunlarla yeterince ilgilenmesine fırsat vermiyor.. İlgilenir gibi gözükseler de, çözüm adına netice verici bir yol alınamıyor.. Çünkü vatandaşın yaşadığını anlayamıyorlar.. Bunu ifade etmemin nedeni, kentte yaşayan halkın çok yönlülük arzeden şikayetlerinin büyüyerek devam etmesi. Dile getirilen sorunlara çözümler üretilememesi ve adeta kendi kaderlerine terkedilmesi gerçeği..

SİYASİLER İLE YÖNETİCİLER ARASINDAKİ BAĞ GİTTİKÇE KOPUYOR

Bu vatandaş dünyasında çok ciddi sıkıntıdır.. Aynı dili konuşamadığı yönetici profilleri, onları anlamayan bürokrat ve siyasiler.. İşin ilginç yanı, sadece iktidar partisi değil, muhalefette vatandaşlara uzak.. Devamında kenti yönetenler ile siyasilerin (ki en başta halkla gelen ama şimdi gittikçe halktan uzaklaşan AK Parti) şehirde yaşayan halk arasındaki bağının giderek kopma noktasına gelmesi.. Gelinen noktada yaşanabilir kentler arasında 33. Sıraya gerilemiş bir şehir.. Eğitimde çok daha gerilerde kalmasıyla Gaziantep’in geçmiş başarılarına gölge düşürür hale gelinmesi.. Sağlık şehriyiz denilmesine karşın yanlış politikalar yüzünden, sağlıkta geriye düşülmesi. Eğitimde bir adım bile ilerlenemeyişi. Spor şehriyiz denilirken spor tesisi fakiri haline gelinmesi.. 30 yıl önce sadece değişik semtlerde 26 adet mahalli futbol sahalarından şimdilerde 4-5 taneye düşülmesi ve en acısı Salonsuzluk..

DURUMUN VEHAMETİNİN KİMSE FARKINDA DEĞİL

Bir şey daha var tabii.. Şimdi sosyal medya sayesinde fazlasıyla gündeme getirilmeye başlandı. Çaresiz kalan insanlar sürekli bana yazıyor Twitter'dan..Bz de elimizden geldiğince ilgili kurumlara köprü görevi yapıyoruz.. Ama görünen o ki, bireysel çözümler, geneldeki sorunları çözmek için yeterli değil.. Düşünün bir kere, şehirde yaşayanların yüzde 90’ına yakın insanların şikayetçi olduğu gürültü kirliliğine çözüm bulunamıyor.. Gece yarısına kadar silah sıkılması ve havai fişekler atılmasına seyirci kalınıyor.. Kornalar, davul zurnalar, eksozları bomba etkisi yaratan motosikletlerin jet uçakları gibi şehir içerisinde fink atmalarını önlemeye yönelik radikal kararlar alınamıyor.. Ara sıra Vali Sayın Davut Gül’ün sosyal medyada yatıştırıcı tavrı, müdahale etme teşebbüsü.. Ama sonuç bakımından genelde devamı gelmeyen girişimler.. Durumun vehametinin belki kimse farkında değil ama, bir gün bu gece yarısı gürültüleri yüzünden çok ciddi vakalarla karşılaşabileceğimizi söylemeliyim.. Ki cumartesi günü bana gönderilen video’da gördüklerim, hele polisimizin tutumu, bu işin üzerinde ciddi ciddi durmak gerektiğini gösteriyor..

SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN AÇIKLAMASINDA VALİNİN BİLGİSİ VARMIYDI YOKMUYDU ?

whatsapp-image-2019-07-21-at-20.56.54-(1).jpeg

Çok ilginç birşey oldu.. Gaziantep il Sağlık Müdürü Sayın Serdar Fakıoğlu, geçen hafta yazdıklarımdan dolayı bana bir açıklama göndermiş. Başına da TEKZİP yazdırmış.. Ama bunu aynı zamanda ajanslara da atmış..Çünkü ertesi gün yerel gazeteler müdürün açıklamasını yazdı.. Bu o zaman TEKZİP’likten çıkıyor zaten.. Bir basın açıklaması olmuş resmen.. Neyse gelelim bu açıklamayla ilgili soru işaretine.. Gazetemize Tekzip diye atılan ilk mailde bir üst başlık yazılmış ve “Sayın Valimiz Davut Gül’ün bilgisi dahilinde gönderilmiştir” diyerek küçükten bir gözdağı verilmek istenmiş.. Ne var ki birkaç saat  sonra aynı mail tekrar gönderilmiş ve "Valinin bilgisi dahilinde" denilen o bölüm kaldırılmış.. Merak ettiğim için soruyorum.. Vali Sayın Davut Gül'ün bu mailden haberi varmıydı,yokmuydu.. Var idiyse, o bölüm neden kaldırıldı.. Yok idiyse durum daha vahim çünkü..

whatsapp-image-2019-07-21-at-20.56.54.jpeg

SERDAR MÜDÜRÜM BENİ DOĞRULAMIŞ, TEŞEKKÜR EDERİM

Aslında yapılan açıklamada, bu köşede yazdıklarımın büyük bölümü doğrulanmış resmen.. Sadece kelime oyunları oynanmış ve benim yazmadıklarımı yazmışım gibi güya cevap verilmiş.. 1- Ben Ersin Arslan hastanesinde bazı doktorların “Ökkeş bey, Suriyeliler ayrıcalıklı hale geldi. Türk vatandaşlar geri plana itildi. Biz korkumuzdan Suriyelilere ağırlık veriyoruz, çünkü işi öğrenmişler, hemen şikayet ederim seni diyorlar. Sabahtan akşama kadar nefes alamıyoruz”dediklerini yazmıştım.. Serdar müdürüm kelime oyunu ile bunu sayısala çevirmiş ve Türk hasta ile Suriyelileri kıyaslayıp rakamlaştırmış.. Şehir hastanesi "ne oldu"demişim, müdürümüz Şehir hastanesi durmadı 667 kişi çalışıyor demiş. Biz de hemen “667 kişi çalışıyorsa bu eylemler neyin nesi, alt taşeron firması niye değişti, sonra niye işi bırakıp başka bir firma teslim almış”diye soralım o zaman.. Abdülkadir Yüksel Hastanesi için yazdıklarını okursunuz zaten. Ben sadece şunu sormak istiyorum Müdürümüze..

A.Yüksel hastanesi temeli acaba kazıklar üzerine mi oturtuldu yoksa enkaz üzerine mi. Bunun hafriyatı da yıkılan Kamil Ocak’tan getirildi mi getirilmedi mi ? Bakanlık ve sağlık müdürlüğü kaç defa gelip kontrol etti, rapor tuttu mu içeriği nedir bunların. Acil servis ve poliklinikler açık ise kaç hasta yattı müdürüm.. Günlük acil ve polikliniklere kaç hasta geliyor. 112 hasta getiriyor mu, tanı ve tedavi için gereken endoskopi üniteleri alet edevat hastanede mevcut mu müdürüm.. Devam ediyorum.. Yoğun bakım ve ameliyathane için yeterli sertifikalı yada tecrübeli yardımcı sağlık personeli var mı inşaattaki ve mekanik sistemlerdeki eksiklikler giderildi mi.. Kısacası hastane fiilen çalışıyor mu müdürüm.. Aylık kestiği fatura ne kadar, personelin döner sermayesi ne zamana kadar Ersin Arslan’dan ödenecektir.. Son bir şey daha.. Bu kez Çocuk hastanesi için.. Serdar Müdürüm, Çocuk Hastanesinde çocuk kalp damar cerrahi yoğun bakım inşaatı tamam ama bomboş.. Orası hazır olmadan anjio yapılması sizce ne gibi sonuçlar doğurur.. Dahası anjio ünitesi kurulu ancak ekip üniversitede eğitimde.. Merakımdan soruyorum; kalp damar cerrahisi yapılamayan bir yerde anjio yapmak riskli değilmidir?"

Evet.. Şimdi açıklamaya geliyor ve il sağlık müdürü Serdar Fakılı’nın gönderdiği açıklamayı olduğu gibi yayınlıyorum. Buyrun okuyalım hep birlikte..

TEKZİP

Gaziantep27 Gazetesinde 15.07.2019 tarihinde Ökkeş Özekşi’nin köşesinde yer alan sağlık konularındaki iddialar asılsız olup; 5187 sayılı Basın Kanunu gereğince yapacağınız haberde bu konunun düzeltilmesi internet sayfalarından açıklanarak paylaşılması ve gazetenizde aynı sayfa ve aynı puntolarla tekzip metninin yayınlanmasını rica ederim.Sağlık hizmeti ırk, din, mezhep ayrımına göre verilmemektedir. İlimizdeki sağlık tesislerinde de Suriye ya da başka bir ülke vatandaşlarına herhangi bir öncelik verilmesi söz konusu değildir.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2019 yılının İlk 6 ayı içinde polikliniklerde 1.205.844 Türk hasta muayene olurken sadece 126.373 Suriyeli hasta muayene olmuştur. Yine Acil servislerde ilk 6 ayda 315.921 Türk hasta muayene olurken 31.854 Suriyeli hasta muayene  olmuştur. Görüldüğü üzere hem polikliniklerde hem de acil serviste Suriyeli hastaların muayene oranları % 10 civarındadır. Şehir Hastanesi inşaatında herhangi bir durma söz konusu olmayıp, 667 kişi çalışmaktadır.Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesinde zemin etüdü yaptırılmış olup, inşaat fen ve sanat kaidelerine göre tamamlanmıştır. Zemin etüdü yapılmadan hiçbir inşaatın ruhsat alması mümkün değildir.Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesinde tıbbi sarf eksikliği söz konusu değildir. Ayrıca tüm ilaç, tıbbi sarf, radyoloji görüntüleme, laboratuvar ihaleleri tamamlanmış olup poliklinik, servis ve acil sağlık hizmeti verilmektedir. Ayrıca herhangi bir tıbbi malzeme eksikliğinde Müdürlüğümüz bünyesindeki diğer hastanelerimizden anında malzeme temini yapılabilmektedir. Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesinin klimaları geçtiğimiz hafta içinde devreye alınmıştır. Ameliyathane için otomasyon, validasyon, partikül ölçümleri için müracaat yapılmış olup bir hafta içinde gerekli testler yapılıp,  ruhsat alındıktan sonra ilk ameliyatlar başlayacaktır. 88. DHY’de (Devlet Hizmet Yükümlülüğü) yeterli uzman ve pratisyen hekim ataması, KPSS Temmuz atamasında 315 TDP (tabip dışı personel) ataması ile 24 saat tam kapasite ile hizmet verecektir. Özetle; Hastanenin hizmete tam anlamıyla alınamaması fiziki eksikliklerden değil, başka illerde de görülen doktor eksikliklerindendir.   

Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde de yasal ihale süreçleri beklenilmiş olup, bunun dışında bir keyfiyet söz konusu değildir. Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi; KVC yoğun bakım ünitesi yapım işi 08.12.2018 (iş yapım süresi 180 gündür)  tarihinde sözleşmeye bağlanmıştır. 06.05.2019 tarihinde geçici kabulü yapılarak alımı Bakanlık iznine tabi olan tıbbi cihazlar için gerekli izinler alınmış ve ihale işlemleri başlatılmıştır. Tıbbi sarf ihalesi ise yapılıp sözleşmeye bağlanmış olup, kısa bir süre içerisinde anjio işlemine başlanacaktır. 16.07.2019

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum