Kişilere karşı işlenen suçlarda yüzde 20’lik bir artış yaşandığını, Dolandırıcılık Suçlarında ise 2023 yılına oranla yüzde 31 oranında bir artış yaşandığını söyledi. Çeber, “Vatandaşlarımızla yaptığımız sohbetlerde en fazla şikayete konu olan olaylardan biri de hem düğünlerde hem de toplum içerisinde yaşanan anlaşmazlıklarda en fazla karşımıza çıkan sorun meskun mahalde silah kullanımı. Bizler biliyoruz ki Şehrimizin en önemli problemlerinden bir tanesi de bu. Gazi Şehrimizin suçun konuşulmadığı bir yer haline gelmesi için sadece emniyet güçlerimizin değil tüm vatandaşlarımızın gayretine ve yardımına ihtiyacımız var. Gaziantep’i huzur şehri yapmaya kararlıyız’’ dedi. 

Huzur ve asayişin korunması için görev yapan güvenlik güçlerinin 2024 yılı ilk iki aylık çalışmalarını paylaşan Çeber, “2 bin 522 jandarma personelimiz ile 7 bin 704 Emniyet Personelimiz olarak bizler güvenlik anlamında  çok büyük bir aileyiz. Şehrimizin huzur ve güvenliği için mesai mefhumu gözetmeden görevimizin başındayız. 2023 yılı ilk iki ayına oranla, 2024 yılı aynı döneminde şehrimizde dönem arz eden suçlar olarak tabir edilen; evden hırsızlık olayları yüzde 37, otodan hırsızlık yüzde 43, bağ, bahçe ve tarladan hırsızlık yüzde 82 oranında azaldı. Kapkaç olaylarında yüzde  44 oranında bir azalma söz konusu oldu. Genel olarak Malvarlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 21’lik bir azalış meydana geldi. 

KİŞİLERE KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA ARTIŞ OLU

Yağmur yine uyarısını yaptı Yağmur yine uyarısını yaptı

Vali Çeber kişilere karşı işlenen suçlarda yüzde 20’lik bir artış meydana geldiğini belirterek, “Kolluk kuvvetimizin meydana gelen olayı daha önceden sezip önlem alması bu suç türünün doğasına göre her zaman mümkün olmuyor. Örneğin trafikte iki şahıs arasında çıkan bir kavgayı tahmin etmemiz mümkün değil.  Ancak bu tür olaylarda önemli olan şüphelinin tespit edilerek adalete teslim edilmesi. Bu anlamda bu tür suçlarda aydınlatma oranımız yüzde 95. Yani emniyet güçlerimiz kişilere karşı işlenen suçlarda meydana gelen olayların hemen hemen hepsini aydınlatmayı başardılar.  Bunun yanında  2024 yılında Dolandırıcılık Suçları 2023 yılına oranla yüzde 31 oranında bir artış gösterdi.  Bu olaylarda da aydınlatma oranımız ise yüzde 81 düzeyinde” dedi.  

EN ÇOK TELEFON DOLANDIRICILIĞI YAŞANDI

Çeber, “Bu çerçevede buradan bütün vatandaşlarımıza bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Bizim tespitlerimize göre dolandırıcılık suçlarında en önemli vaka telefon dolandırıcılıklarına ait. Siber suçlarla ilgili birimlerimiz gerekli çalışmaları yapıyor. Ancak vatandaşlarımız telefonla çeşitli sebeplerle kendilerinden para isteyen dolandırıcılara lütfen prim vermesinler.” 

ELİMİZ TAŞIN ALTINDA 

Vali Çeber, şunları şöyledi: “Gaziantep’te emniyet birimlerimiz, uyuşturucu ve asayiş suçları başta olmak üzere tüm konularda cansiperane bir mücadele vermeye devam ediyor. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi suçla mücadelede konusunda verdiğimiz mücadelenin meyvelerini topluyoruz. Gaziantep’in suçun konuşulmadığı bir yer haline gelmesi için sadece emniyet güçlerimizin değil, tüm vatandaşlarımızın yardımına ihtiyacımız var. Suçla mücadelede konusunda toplumsal farkındalık önemli. Bakanlığımız  uygulamaları, 112 İhbar Hattımız vasıtasıyla vatandaşlarımızın her türlü suçla ilgili bizlere yardımcı olmalarını istirham ediyoruz.’’

SUÇLULARIN DOSYALARI KABARIK

Suçluların kabarık dosyaları olduğunu kaydeden Vali Çeber, ‘’Emniyet birimlerimizin yaptığı çalışmalarda şunu görüyoruz. Yakalanan kişiler, birden fazla kez aynı suçu işlemiş, dosyası bulunan kişiler. Yaptığımız sıkı çalışmalar ile suç işleyenlerin yanına kaldığı yönündeki algılar da değişmeye başladı. Hiçbir suçlu bana bir şey olmaz, yaptığım yanıma kar kalır demesin.’’

112 ÇAĞRI MERKEZİNE ASILSI İHBARLAR GELİYOR

112 Çağrı Merkezine gelen ihbarlara dikkat çeken Vali Çeber, ‘’Ne yazık ki 112 Çağrı Merkezimize gelen çağrıların halen önemli bir bölümünün asılsız çağrılar olduğunu görüyoruz.  Bu noktada vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz. Son olarak şunu da ifade etmek istiyorum. Emniyet ve Jandarma teşkilatımız biraz önce de ifade ettiğim gibi güvenlik ve uyuşturucu gibi konularda cansiperane bir mücadele veriyor, vermeye de devam edecek.  Rakamlardan da anlaşıldığı gibi verilen bu kahramanca mücadelenin meyvelerini de topluyoruz. Ancak Gazi Şehrimizin suçun konuşulmadığı bir yer haline gelmesi için sadece emniyet güçlerimizin değil tüm vatandaşlarımızın gayretine ve yardımına ihtiyacımız var.”