1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. VALLA KENDİMİZİ KANDIRIYORUZ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

VALLA KENDİMİZİ KANDIRIYORUZ

A+A-

Size bir şey söyleyeyim mi; Öyle bir ülkede ve şehirde yaşıyoruz ki, ne ekonomik sıkıntı, ne bankaların kredi ve alacaklarının hesapları, ne Konkordato teşebbüsleri, ne esnafın durumu, ne sanayicinin ve iş dünyasının krizi nasıl atlatacağının hesabı, ne şehrin en yüksek tirajlı 27’nin 2 aydan beri siyah beyaz çıkmak zorunda kalması… İnanın kimsenin umurunda bile değil.. Bir kere yaşam tüm hızıyla devam ediyor. Restoranların çoğu fuul.. Eğlence mekanlarında yer bulamıyorsunuz.. Marketler, AVM'ler kalabalıktan geçilmiyor..Bırakın hepsini, bir pazar günü Metanet lokantasının önüne gidin sabah erkenden 15-20 metre uzunluğunda sıra bekleme kuyruğu var..Bir tabak beyran 25 lira.. Bu lokanta aynı zamanda kredi kartı da kabul etmiyor (şimdi başlattıysa bilmiyorum) Tık para.. Hemen yanındaki Tahmis kahvesine gidin orası da tıklım tıklım.. Fiyatlara kimse aldırmıyor işin doğrusu.. Pahalılık diyorlar ama yemekten içmekten, eğlenmekten vazgeçmiyorlar…O zaman soruyoruz, bizim derdimiz ne ?

HELAL PARA İSE BİZ NİYE REZİLİZ

Durun daha bitmedi.. Mart’ta seçim var.. Şimdilerde herkes seçim hesabında.. Mevcutlar kalacak mı, gidecek mi ? Giderlerse yerlerine kimler gelecek ? Bu adaylar kim ? Şehri tanıyor mu, tam tersi şehir onları tanıyor mu ? Bu zamana kadar çoğu neredeydi ? İnanın başımız dönüyor.. Elbette tanıdıklarımız var aralarında aklı başında insanlar olan.. Ama nefes aldırmazlar ki onlara.. Yani diyeceğim odur ki, şu anda bizim gibiler yaşama tutunma derdinde iken, iktidar siyasileri ve biraz da gücün eteğine tutunanlar hiç oralı değil.. Adamlarda zibil gibi para var resmen.. Elbette helalinden kazanıyorlarsa Allah daha çok versin derim.. Ama o zaman helal işini öne koyarsak ve en başta bizler gibi olanlar var ise, biz niye rezil oluyoruz onu da anlamış değiliz elbette.. Diyeceğim o ki, yaşam zorlaştı, zamlar acımasızca geliyor, elektrik zammının acısını artık net şekilde hissetmeye başladık. Kış geldi Doğalgaz darbesi bu ay başlayacak.. Kömürün kalitelisi pahalı, kalitesizi şehri zehirliyor.. Millet şimdilik kredi kartına sarılıyor, yarınlarda o deniz de bitince ne olacak, doğrusu düşünmek bile istemiyorum..

FATMA ŞAHİN’E SÖZ VERENLER NE YAPIYOR ŞİMDİ

Çok acı ama gerçek.. Herşey pahalı ve herşey de kazıklanıyor vatandaşlar.. Marketler etiket değiştirmekten, vatandaş kazık yemekten bir hal oldu..İnsanlar raflardaki etikete bakıp ürünü alıyor ama kasada fiyatlar raftakiyle aynı değil. Farkına varıp İtiraz etseniz bile, daha bir de yetkiliden azar işitiyorsunuz.. Bunun yaşanmışı var..Özellikle Cergibozan’dan duyarlı olduğu söylenen Vedat beyin dikkatine sunuyorum.. Bir şey daha var tabii.. Hani şu Sayın Fatma Şahin’e söz verenler var ya, belediyedeki toplantıda.. Oradan çıktıktan sonra fikrimi sormuşlardı, bende “burada bir tiyatro oynandı, o kadar” demiştim.. Sayın Şahin’e burada duyuruyorum, o söz verenlerin sözleri orada kaldı.. Yola devam yani…

ADAYLAR ÇOK İSE NEYE BAĞLAMALIYIZ

Biraz da seçimi konuşalım isterseniz.. Ağırlıklı olarak ilk sırada diğerlerine göre çok hareketli olduğu için AK Parti’den söz edeceğim.. Biliyorsunuz belediye başkanlıkları için en fazla aday başvurusu bu partiye yapıldı, her seçimde olduğu gibi.. Ama başvurularda bir tuhaflık var.. Örneğin merkez ilçelerde Şehitkamil’e 14 aday adayı başvururken, bu rakam Şahinbey’de 4 olarak kalıyor.. O zaman soruyoruz haliyle, ‘Sayısal olarak başvurulardaki Kriter, başarıda mı, başarısızlıkta mı ?’ Ben yine de, eğer bir ilçede aday adayları sayısında artış var ise, mevcut belediye başkanlarının iyi düşünmeleri gerektiğini belirtmeliyim…

MENDERES KARADUMAN’DAN NİYE YARARLANILMIYOR ?

Bu saydıklarım merkez ilçeler.. Büyükşehir’e baktığınızda ise, en dikkati çeken isim Menderes Karaduman’ı görüyoruz.... Şunu mutlaka belirtmeliyim.. Şehirde kime sorsanız Karaduman hakkında kötü ve olumsuz konuşan yok gibi.. Kişisel olarak sevmeyenler elbette çıkacaktır.. Eleştiriler fazla dobra olması yönünde.. Ama artıları çok fazlatespiti ardından geliyor.. Bunları söyleyenlerin bir eklemesi daha var, o da, ‘Fatma Şahin çevresinde 15-20 siyasi adam bulunduracağına Menderes Karaduman’dan yararlanabilse’ şeklinde.. Bunu söyleyenler ki, AK Parti ağırlıklı, gerek büyükşehir’e, gerekse de şehrimize artı sağlayabilir diye düşündüklerini ifade ediyor.. Örneklerini de, birçok ülkede liderlerin rakiplerini yanlarına almaları gösteriliyor.. Doğrusu bende Sayın Fatma Şahin’in böyle bir siyasetçiyi keşke yanında bulundursa diye düşünmeden edemiyorum elbette..

NİZİP YERİNDE SAYARKEN YÖNETENLER NE YAPIYOR ?

Burada Nizip’e de bir parantez açmalıyım.. Nizip Gaziantep’teki tüm ilçelerin siyaseten en güçlü olan bir ilçesi.. Her dönem milletvekili, hatta şimdi Bakanı olan bir ilçe. Ne var ki Nizip yerinde sayıyor, büyümüyor, büyütülmüyor.. 3 dönemdir bu ilçeyi yöneten aynı kişi.. Daha bir kez oturmuşluğum görüşmüşlüğüm yok.. Sık sık giderim ama her gittiğimde hiçbir değişim ve yenilik görmem.. Peki bu Nizip niye gelişmiyor arkadaşlar.. Merkez aynı, yollar, sokaklar aynı. İlçede planlama yok, sosyal donatı alanları yok gibi.. Orada belediyecilik adına bir hareket göremiyorum.. Çevrede binalar yükseliyor ama Nizip sosyal ve şehircilik açısından yerinde sayıyor.. Merak ediyor ve Hacı Fevzi başkan ile Mehmet Sarı vekilimize soruyorum.. Bu Nizip bu kadar güce rağmen niye yerinde sayıyor, gelişmiyor arkadaşlar.. Bizi bilgilendirirmisiniz..

AK PARTİLİ KADINLARA NE OLDU AK

Parti’de aday adayları olarak yanılmıyorsam 84 başvuru yapıldı ama bunlardan sadece 2 kadın aday var ise, bunu da il ve ilçe teşkilatları kadar Sayın Fatma Şahin’in de düşünmesi gerektiğini söylemeliyim.. Oysa AK Parti kadınlara fırsat tanımasıyla bilinen bir parti.. Demek ki, Gaziantep’te belediye başkanlığı yapacak kadar donanımlı veya cesaretli bir kadın yokmuş.. Bu fotoğraf onu gösteriyor çünkü.. Oysa Fatma Şahin kadınlar için iyi bir örnek ve itici güç.. Birileri yollarını mı kesiyor, yoksa gelişim yönünde tembellik mi var ? Evet Kadınlardan mutlaka bir açıklama bekliyorum..

ÜÇÜ DE DEVAM EDECEK ALGISI GERÇEK Mİ ?

Bir şey daha söylemeliyim AK Parti için.. Son bir haftadır çıkan söylenti, “Büyükşehir ve iki ilçe devam edecek” şeklinde gelişti.. Milletvekilliği seçimindeki bazılarının önderlik yaptığı ortak hareketin belediye başkanlıkları için aynı yöntemi izlediklerini duyuyorum elbette. Ama nihayetinde son kararı Sayın Recep Tayyip Erdoğan verecek.. Bunları söyleyenler Sayın Erdoğan ile görüşmüşmüdür ki, böyle bir algı oluşturuluyor bekleyip görmek lazım.. Bir algı da “adayların hangisi mevcutların ötesinde” söylemi.. O da ayrıca tartışılır elbette..

BÜYÜKŞEHİR’DE İŞLER ZORLAŞABİLİR

Daha önce de yazdım, bu seçimde MHP kilit rol oynayacak diye.. Oğuzeli’ni kaybetme şansı zor gibi gözüküyor.. Ama bazı ilçelerde de MHP’li başkan çıkarsa hiç şaşırmam.. Büyükşehir için ise, eğer partili olması önemli değil, Gaziantepli ve tanınmış bir isim olması halinde tahminlerden fazla oy alabilirler diyorum.. Bu da AK Parti’nin oy gücüne darbe indirebilir.. Tabii burada CHP adayını da göz ardı etmemek lazım.. Benim bir hesabım CHP önemli bir ismi aday yaparsa, İYİ Parti ve HDP destekli oylar, Büyükşehir’de dengeleri bozabilir.. Şimdilik Celal Doğan ön planda bu iş için.. Eğer şu yıl olmuş millet hala Celal Doğan, hatta rahmetli Mustafa Taşar diyorsa, o zaman bazıları iyi düşünmeli.. Bir şey daha söylememe müsaade edin lütfen.. Gaziantep’te HDP oyları inanılmaz şekilde artıyor haberiniz ola..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum