1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Vali'nin önerisine olmaz diyorlar
Vali'nin önerisine olmaz diyorlar

Vali'nin önerisine olmaz diyorlar

Vali Davut Gül’ün, Gaziantep’teki eğitim başarısını yükseltmek için ‘başarısız öğrenciler sınava girmesin’ önerisi eğitim camiasında tartışılmaya devam ediyor.

A+A-

 Vali Gül’ün bu önerisine olumlu yaklaşmayan Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, “Sayın Valimizin bu tutumundan acilen vazgeçmesini bekliyoruz. Sınava girme dediğimiz çocuğu bir kenara atmış, çocuğun hayallerini yıkmış oluruz. Başarısız öğrenciler sınava girmesin diye bir olay olamaz.” derken, Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, “Sınav esnasında kimin başarısız olacağı önceden kestirilemez. Bu uygulama öğrencilerde duygusal bir çöküşe neden olur. Bütün öğrencilerin sınava girme hakkı vardır” dedi.

AVAN:ÇOCUKLARIMIZ SINAVA GİRMELİ

Başarısız öğrencilerin sınava girip girmeme konusunu okul ziyaretlerinde öğretmenlerle de konuştuklarını anlatan Bekir Avan, ”Olayın veli, öğrenci boyutunuda değerlendirdiğimizde başarısız öğrenciler sınava girmesin diye bir olay olamaz. Sayın Valiimizin bu tutumundan acilen vazgeçmesini bekliyoruz. Sınava girme dediğimiz çocuğu, bir kenara atmış, çocuğun hayallerini yıkmış oluruz. Bu anlamda hiç bir veli çocuğunun hayallerinin yıkılmasını, sınava girmesinin engellenmesini istemez. Çocuklarımız değerli, çocuklarımız geleceğimizin teminatı ve çocuklarımız mutlu bir yarış içerisinde olmalı, çocuklarımız sınava girmeli diyoruz. Bizde çocukların sınava girilmemesi noktasındaki düşünceyeri temennileri telkinleri çok olumlu bulmuyoruz.” dedi.

BUNDAN VAZGEÇİLMELİ

Bekir Avan, sınava girilmemesiyle ilgili bir durum oluşacaksa milli eğitim bakanlığının bunun mevzuat altyapısını oluşturması gerektiğini söyledi. Avan, “Ancak milli eğitim bakanlığı altyapı oluştursa dahi sınava girmeme diye bir olay olamaz. Siz öğrencileri yetiştiriyorsunuz ve diyorsunuzki sonra yarışmayın yarış dışı kalın. Çocukları yarış dışı bırakma gibi eğitimciler olarak bir görevimiz yok. Bu anlamda Gaziantep’te başarısı düşük olan öğrenciler sınava girmezse Gaziantep’in başarısı yüksek olur mu? Bunun çok bir anlamı olmaz. Bu anlamda anneler babalar öğretmenler hiç bir şekilde çocukların sınav dışı kalmasını, yarışdışı kalmasını vicdanen kabul etmeleri mümkün değil.  Sayın valimizin eğer böyle bir direktifi, böyle bir tutumu varsa bundan vazgeçmesini ve Gaziantep’teki tüm çocuklarımızın değerli ilan edilmesini bekleriz.” dedi.

BİR GRUBU YOK SAYAMAYIZ

‘Bu yarışta bir grubu yok sayarak ortaya çıkan başarı gerçek başarı olmaz’  diyen Avan şunları söyledi:”Bu şuna benziyor. Gaziantep’te belli mahallelerini Gaziantep’in gelir düzeyi yarışından çıkarırsak Gaziantep’in hepsi zengin olur. Gaziantep’te kültürü düşük grupları çıkarırsak, Gaziantep çok kültürlü olur. Sanayiilerin dışındakileri Gaziantep’in nüfusundan çıkarırsak, Gaziantep’in hepsi sanayici olur, böyle bir mantık olamaz. Dolayısıyla sosyolojik olarak Gaziantep’te yaşayan herkesin sınava girme hakkı da, sanayici olmada, kültür düzeyini yükseltme de, zengin olma hakkı da vardır. Marka şehir Gaziantep için bir yarış var. Bu yarışta bir grubu yok sayarak ortaya çıkan başarı gerçek başarı olamaz. Öğrencilerin sınava girmemesi hassas bir konu. Veli, öğrenci, okul, öğretmen her anlamda değerlendirilmeli ve bakış açımız çocuklarımızı yarıştan koparmayacak şekilde olmalıdır. ”

ÖNCE OKUL, DERSLİK AÇIĞI SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Başarı için önce Gaziantep’in okul, derslik açığı, öğretmen açığı probleminin çözülmesi gerektiğini söyleyen Avan, “Gaziantep’te tabiki eğitimle ilgili, çocuklarıyla ilgili herşeyi yapamayan birçok veli var. Ama bütün bunlarla ilgili 6.7.8.sınıflarda rehberlik tam olarak yapılabilmeli, yönlendirme tam olarak yapılabilmeli, çocuklarımızın mesleğe yönlendirilmesi de dahil çocuklarımızın geleceğiyle ilgili daha sağlıklı eğitimciler olarak çalışmalar yapmalıyız. Elbette çocuklarımızın hepsinin proje okullarına giremeyeceğini biliyoruz ama  bu anlamda meslek liselerinin bir çok bölümüde yine sınavla öğrenci alıyor. Hayatın her anı yarış. Biz eğitimdeki rekabeti, hayattaki yarışı bir şekilde sen yarışa devam edeceksin sen yarışa devam edemeyeceksin diyemeyiz. Bu sadece bakanlık politikalarıyla olur ve bu anlamda bir okul müdürünün Gaziantep’in başarısını düşüreceksin diye bir öneride bulunması çok doğru olmaz” şeklinde konuştu. 

PARLAKÇI:HER ÖĞRENCİNİN SINAVA GİRME HAKKI VARDIR

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı ise, Vali’nin bu önerisini doğru bulmadıklarını dile getirirken, ”Şu anda sınav esnasında kim başarılı olacak, kim başarısız olacak bunu önceden ölçmek çok yanlış olur, bunu doğru bulmuyoruz. Yani başarısızlığın nedenleri  farklı bir şekilde çözülmesi gerekirken bu yöntem sıralama yükselsin diye geçici bir bypass yöntemi olur. Tabiki doğru bulmuyoruz. Öğrencilerde duygusal bir çöküş olur. Başarısızlığın nedenleri araştırılıp gerçekten onların üzerine gidilmeli, o noktada yöntemin yanlış olduğunu söylüyoruz. Yani bu yöntem bizim çok doğru bulduğumuz bir yöntem değil. Sınav esnasında kimin başarılı, kimin başarısız olacağı önceden kestirilemez. Bütün öğrencilerin sınava girme hakkı vardır” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum