1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Valilik binasının yıkılmasına tepki
Valilik binasının yıkılmasına tepki

Valilik binasının yıkılmasına tepki

Gaziantep Valiliği’nin yıkım kararı alınmasında tepkiler sürüyor.

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, Gaziantep Valilik binasının yıkımının kent gündemimize girdiğini belirterek, “Bu bizi üzmüştür.  Valilik binası ekonomik ömrünü tamamlamamış bir bina.  Yönetmeliğe göre, bir binada yapılacak olan deprem güçlendirme projesi maliyetlerinin binanın değerinin yüzde 40’dan fazla olması halinde binanın yıkılması düşünülebilir. Bunun dışında alınacak kararlar kaynak israfı olur” dedi.  DEVA Parti İl Başkanı Ertuğrul Kaya ise “Kamuoyu vicdanı raporu görmeden binanın yıkılmasını asla kabul etmeyecektir Gaziantep Valiliği Binası için de güçlendirme yapılıp yapılamayacağı bağımsız kuruluşlar tarafından yapılacak analiz ile ortaya konulmalı” değerlendirmesini yaptı. 

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Fatma Şahin’in valiliğin yerin şehir meydanı olacak yönündeki açıklamasına tepkiler sürüyor. CHP Meclis Üyesi Beyhan Külekçi’nin “Şimdi eğer teknik rapor varsa bu raporun paylaşılması gerekir. Zaten rapor varsa bizim itirazımız yok” açıklamasına İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk ile DEVA Partisi İl Başkanı Kaya da dahil oldu.  Başkan Kaya, “Yıkmayın güçlendirin” mesajını verirken, Çeliktürk, “1996 yılında hizmete giren Binanın ekonomik ömrünü tamamlamadığı tüm kesimler tarafından bilinmektedir. Ortada bir rapor olduğu ileri sürülmektedir” dedi. 

ÇELİKTÜRK: GERÇEKÇİ SEBEPLER OLMALI

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, “ 25 yıl önce yapılan Valilik binasının yıkılması için geçerli ve sağlam gerekçelerin olması gerekir” dedi. Valilik binası ile ilgili kararların siyasi ya da kişisel tercihler doğrultusunda değil bilimsel verilere göre alınmasını istediklerine dikkat çeken Çeliktürk, Valilik binasının yıkılmasına karar vermek için öncelikle binanın, Performans Analizi (kurtarmıyorsa), Güçlendirme projeleri ve maliyet analizlerinin yapılması gerektiğini ifade etti. Çeliktürk, bu konuda hazırlanmış bir teknik bir rapor olduğunun ileri sürüldüğünü de belirterek, bina ile ilgili hazırlanmış rapor var ise bunların kamuoyu ile paylaşılmasını istedi. Başkan Çeliktürk, bu konuda hazırlanmış teknik raporların paylaşılması ile kamuoyunun daha sağlıklı bilgilendirileceğini ifade etti. 

120 MİLYON TL’DEN AŞAĞIYA MAL EDİLEMEZ

Valilik binasının 25 yıl önce yapıldığını hatırlatan İMO Şube Başkanı Çeliktürk, “Valilik binası ekonomik ömrünü tamamlamamış bir bina. İnşaat alanının yaklaşık 60 bin metrekare olduğuna dikkat çeken Çeliktürk. Şu anda böyle bir binayı yapmaya kalksanız, 120 milyon TL’den eksiğe mal edemezsiniz. Bir kamu binasının yıkılması için gerekçesinin sağlam bir sebep olması gerekir. Bir bina haklı gerekçeler olmadan yıkılmamalı” dedi.

DEVLET KAYNAKLARI DOĞRU KULLANILMALI

Valilik Binası için performans analizinin yapıldığını ve bu gerekçe ile yıkılmak istendiğini de kaydeden Başkan Gökhan Çeliktürk, şöyle devam etti: “Performans analizinin yapılması tek başına bir gerekçe değildir.1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni deprem yönetmeliğine göre, mevcuttaki tüm kamu ve özel binalar performans analiz değerlerini sağlayamaz. Performans analizinden sonra valilik binasının güçlendirme projesinin yapılması ve sonuçlarının irdelenmesi gerekir. Eğer güçlendirme projesi maliyeti bina maliyetinin yüzde 40’ının üzerinde ise yıkım için geçerli bir sebep sayılabilir. Bu yapılmadan yapılacak herhangi bir yıkım bu kararı verecek kamu görevlilerine ileriki yıllarda maddi ve manevi sıkıntı yaratır. Devlet kaynaklarını yanlış kullanmaktan kaynaklı gerekçeli karar olmadan yıkılacak kamu binası sebebiyle kamu görevlilerimiz yargılanabilir. Öncelikle bu binanın güçlendirme projesi yapılmalı. Eğer güçlendirme projesinin maliyeti binanın toplam maliyeti olan 120 milyon liranın yüzde 40’ından fazla mı, eksik mi ona bakılmalı. Yani güçlendirme projesinin maliyeti yüzde 40’lık kısım olan 48 milyon liranın altındaysa bina yıkılmamalı. Güçlendirilmeli.”

KAYA: YIKMAYIN, GÜÇLENDİRİN

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya,  Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol ile Valilik Binasının yıkılmasına karar verildiğini “Gaziantep Valiliği, binanın Deprem Performans Analiz Raporunu kamuoyu ile paylaşmalıdır” dedi. 

RAPOR GÖSTERİLMELİ

“Kamuoyu vicdanı raporu görmeden binanın yıkılmasını asla kabul etmeyecektir” diyen Kaya, ”Yetkililer binanın depreme dayanıksız olduğunu iddia ediyor. 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmenliğine göre hareket edilecekse Gaziantep’te pek çok belediyenin, kamu binasının, apartmanın ve hatta çok sayıda okulun yıkılması gerekir” dedi. 

ANALİZ ORTAYA KONULMALI

Aynı yönetmenlikte gözden kaçırılan ya da görülmek istenmeyen maddelerin olduğunu ifade eden Kaya ”Güçlendirme çalışmaları da bu yönetmenlikte yer alıyor. Ülkemizde güçlendirme çalışmaları pek çok ilimizde uygulanmakta. Gaziantep Valiliği Binası için de güçlendirme yapılıp yapılamayacağı bağımsız kuruluşlar tarafından yapılacak analiz ile ortaya konulmalı.” Diye konuştu.

GÜÇLENDİRME MALİYETLERİNE BAKILMALI

Yerel yönetimlerin olası depreme hazırlık yapma çalışmalarına karşı olmadıklarını ifade eden Kaya ”Bilindiği üzere depreme karşı dayanıksız binaların güçlendirme çalışmaları 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmenliğinde yer alıyor. Bu yönetmenlikte esaslar belli. Bir binanın güçlendirme maliyeti yapının toplam değerinin yüzde 40’nı aşmıyorsa güçlendirme yapılmalıdır. Eğer Valilik Binası’nın güçlendirme maliyeti bu şartlara uyuyorsa yıkımdan vazgeçilmeli güçlendirme yapılmalıdır.” Dedi.  

PARAYI GEREKSİZ ALANLARDA HARCAMAYIN

Valilik Binası’nın ekonomik ömrünü tamamlamadığını bu binada pek çok kamu kurumunun hizmet verdiğini vurgulayan Kaya ”Bu binada hizmet veren çeşitli kamu kurumları yüksek maliyetlerle yeni yerler kiralamak durumunda kalacak. Bu durum ekonomik krizin ağır şartlarının yaşandığı bir dönemde kamu bütçesine ek maliyet demek. Kamu bütçesi milletin bütçesi, milletin parası demektir. Bu parayı gereksiz alanlarda harcamak doğru değil” diyerek sözlerini tamamladı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum