1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Valiliğin yıkılması hem israf, hem yanlış
Valiliğin yıkılması hem israf, hem yanlış

Valiliğin yıkılması hem israf, hem yanlış

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin önceki gün ekibiyle birlikte basın mensuplarıyla buluştu ve Millet Bahçesi’nin detaylarını paylaştı.

A+A-

 Şahin, çok tartışılan ve çok sayıda itirazın olduğu Valilik binasıyla ilgili açıklamaları ise Vali Gül’ün yapacağını söyledi. Tüm gözler Davut Gül’ün bu konuda yapacağı açıklamalara çevrilirken oda başkanları konuyu bir kez daha israfa ve valilik binasının güçlendirme projesine getirdi. Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, “Valilik binası 23 yıllık bir bina, çok genç bir bina. Yıkılırsa Demokrasi meydanı kalmıyor, cami bahçesi olacak” derken, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Ovayolu, “Valiliğin yıkılması için elimizde bizi ikna edici teknik doneler yok, tesbitler yok. Öte yandan okulumuz yok diyoruz. Gaziantep eğitimde 63. sırada. Önce kamu ve okul binalarının yapılması gerekiyor” dedi. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk ise, “Valilik binasında bir güçlendirme projesi yapılmalı. Yüzde 40’ın üzerinde bir güçlendirme maliyeti çıkarsa zaten biz söyleriz bu binayı yıkın diye. Sayın Valimiz de israfa girmek istemez. Ben sayın valimizin bir güçlendirme projesi yapacağına inanıyorum. Diğer meslek odalarımızla beraber hepimizin amacı üzüm yemek,bağcıyı dövmek değil, biz valiliğimize, belediyemize yardımcı olmak amacıyla buradayız.” dedi.

ÇELİKTÜRK:GÜÇLENDİRME PROJESİ YAPILMALI

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Millet Bahçesi planına itiraz konularından bir tanesinin yolun kapanması ile ilgili olduğunu dile getirdi. Çeliktürk, “Fatma hanımın açıklamalarında o yolun kapanmayacağını söyledi. Ana bir arter o yol kapanırsa şehir merkezine ulaşımda ciddi sıkıntılar çekilebilirdi. Planda o yol kapalı olduğu gözüküyordu. Biz bu yüzden ulaşım açısından itiraz etmiştik. Valilik binamızda ekonomik ömrünü tamamlamış deniyor. Teknik incelemelerde eğer binanın toplam maliyetinin yüzde 40’ından fazla güçlendirme maliyeti çıkarsa bunu yıkmaları içinde bir sıkıntı yok. Ancak 40’ın altında olursa o zaman bu bina yıkılamaz diyebiliriz. Biz teknik olarak burada itiraz ediyoruz. Tabi burası deprem açısından riskliyse, yapılan teknik incelemeler sonucunda yıkılabilir. Ama dediğim gibi güçlendirme projesinde bunun maliyeti yüzde 40’ın altında çıkarsa o zaman bu binanın yıkılmaması gerekir. Biz bu konudaki endişelerimizi dile getirdik” dedi.

VALİ BEY DE BÖYLE BİR İSRAFA GİRMEK İSTEMEZ

‘Eminim Valimizde bununla ilgili teknik bir çalışma yapıyordur’ diyen Çeliktürk, “Teknik raporları inceleyip tekrar bir yorum yapmamız gerekebilir. O çalışmalar öncesinde valilik güçlendirme projesinin yapılması gerekiyor, yapıldıktan sonra bizim oturup onu incelememiz gerekiyor. Yüzde 40’ın üzerinde bir güçlendirme maliyeti çıkarsa zaten biz söyleriz. bu binayı yıkın diye. Proje daha yapılmamış ama kamuoyuna yansıdığı için büyük ihtimal valimiz bu projeyi yaptırıyordur. Nereden baksanız en az 2-3 ay sürecek bir proje. Güçlendirme projesi yapılmadan bina yıkılırsa vicdanımız rahat olmaz. Ama proje yapılıpta eğer gerçekten burada deprem açısından, insanlar açısından zararlı bir durum olacaksa tabiki yıkılması gerekiyor. Ama teknik çalışmayı yapıp ondan sonra karar verilmesi gerekiyor. Vali beyde istemez böyle bir şeyi ben tahmin etmiyorum, kimse böyle bir israfa girmek istemez. Rapor sonucunda yıkılması gerekiyorsada yıkılması gerekir. Güçlendirme projesi yapılmalı bizimde o projeyi görmemiz lazım. Diğer meslek odalarımızla beraber hepimizin amacı üzüm yemek ,bağcıyı dövmek değil, biz burada valiliğimize belediyemize yardımcı olmak amacıyla buradayız. O yüzden herhangi yanlış bir şey olmadan biz uyardık sadece. Ben sayın valimizin bir güçlendirme projesi yapacağına inanıyorum” dedi. 

 

GİRİŞKEN:ŞAHİN’İN YORUMU ÖZÜNDE DOĞRU AMA EKSİK

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, Fatma Şahin’in Millet Bahçesi ile ilgili yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Girişken, Şahin’in Valilikle ilgili kısımla ilgili değerlendirme yapmamasına değinerek, “Valilik binasıyla ilgili bizim bir insiyatifimiz yok, sorumluluğumuz yok sözü kısmen doğru, kısmen hatalı. Çünkü belediyeden çıkan imar planı belediye meclisinin onayladığı imar planı valiliği de, Muammer Aksoy bulvarını da içeriyor. Dolayısıyla büyükşehir belediyesinde çıkarılmış bir imar planında Valiye soracaksınız demek açıkçası yeterli ve tatmin edici bir cevap değil. İmar planı büyükşehir belediyesinden çıkmış, büyükşehir belediye meclisinde onaylanmış haliyle valiliğin durumuyla ilgili belediyeden bir söz duymayı bekliyoruz. Fatma Şahinin bu yorumu özünde doğru ama eksik. Eğer bu plan TOKİ tarafından çıkarılmış olsaydı, bu planı çevre bakanlığının sitesinden incelemiş olsaydık, meclisten geçmemiş olsaydı doğrudur ancak, bu alan o kadar birbiriyle ilişkiliki, biz sadece bu kısmını yapıyoruz valilikle ilgili kısmıda vali beye sorun gibi bir şey açıkçası şuanda karşılığı olan bir durum değil ve eleştirilerde büyük oranda zaten valilik binasının olduğu kısma. 23 yıllık bir bina çok genç bir bina. Bunun yıkılması yolun kapanmasına dayalı bir eleştiri odağı var. Valilik binası yıkılırsa Demokrasi meydanı kalmıyor cami bahçesi olacak.” dedi.

İHALENİN YAPILMASI HUKUKİ DEĞİL

2013’den bu yana TOKİ’nin yaptığı plandan bugüne geldiğimiz nokta gerçekten sevindirici’ diyen Girişken şunları söyledi:”Net 135 bin m2 şu anda 8 bin m2 inşaat artı 26 bin m2 otopark alanına geldik. Bence bu başarı bunu takdir ediyoruz. Ancak Sezer bey sunumunda 450 m2’lik bir emsal kullanımı olduğunu söylüyor ticari alanların. Fakat şunu unutmamak lazım orası aslında 17 bin m2 ticari alan olarak tanımlandı ve 0.5 emsali var. Yani 8 bin 500 m2 emsal kullanımlı yer yapılabilir. Şu anda bunun sece 4 bin 500 m2’sinin kullanılması ileride ilave 4 bin 500 m2 de gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu hususta çok fazla dile getirilmedi çünkü asıl öncelik yol ve Valilik binasının yıkılmasına. Şuanda gördüğümüz yapının iki misli bir inşaat alanı eklenecek bir potansiyel var. TOKİ’nin yaptığı ihalede yol olduğu gibi korunuyor, o iş merkezleri yerinde duruyor, valilik binası yerinde duruyor. İhaleyle imar planı, imar tadilatı çelişiyor. Ben şuna da katılmıyorum yapılan bu ihale bugün olsa bile hukuksuz olurdu. Çünkü yapılmış olan 100’ün üzerinde itirazın mecliste görüşülmesi kabul ya da reddedilmesi gerekir. Mimarlar odası olarak itirazımız devam edecek.”

OVAYOLU: ŞU SÜREÇTE İSRAF OLUR

Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, Valilik binasının yıkılması durumunda 20’ye yakın kurumun taşınacağını belirtirken, bunun israf olacağını söyledi. Valilik binasıyla ilgili güçlendirme projesinin yapılması gerektiğini belirten Ovayolu, “Valiliğin ekonomik ömrünün tamamlandığı söyleniyor, öncelikle bununla ilgili çalışmaların yapılması gerekiyor. Güçlendirme projelerinin çizilmesi lazım, güçlendirme projeleri çizildikten sonra bunun masrafının yeniden yapım masrafının yüzde 40’ını geçmesi durumunda o binanın yıkılma durumu sözkonusu olur. Kanunen bu böyledir. Bunun yüzde 40’ını geçmemesi durumunda güçlendirme çalışmasının yapılması gerekiyor. Şimdi elimizde böyle bir çalışma yok. O zaman büyükşehir belediyesi de yıkılsın. Yani binanın ekonomik ömrünü tamamladığı yönünde elimizde bizi tatmin edici bir şey yok. İkincisi ekonomik krizin bu kadar ayyuka çıktığı bir durumda okul yatırımları yarım kalmışken, kamu yatırımları yarım kalmışken, hala hazırdaki işlerin ya da müteahhitlerin alacağı kısmen ödenecek derken şimdi burada bulunan 20’ye yakın kamu kurumunun taşınacak olması kendi mülküne veya kiraya çıkın denmesi son derece yanlış” dedi.

BİZİ İKNA EDİCİ TESBİTLER YOK

Taşınma durumunda kamu kurumlarının aylık kira giderlerinin 2 milyon TL gibi bir rakam yapacağını dile getiren Ovayolu, “Bua gerek yok, belli bir süre daha beklenebilir, hali hazırdaki ekonomik kriz atlatılırsa, yeni yatırımlar, yeni kamu binaları yapılır bunlar ondan sonra oraya taşınır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir vali makamı, yeri olmadan kiraya çıkmış gibi bir durum sözkonusu olacak. Süreç şu anda erken, gereksiz bir şekİlde iş valiliğe dökülmüş durumda. Aslında burada valiliğin yıkılması durumunu valiliğe atılması da yanlış. Eğer siz bu planı çıkartıyorsanız, o zaman bunun arkasında da durmanız lazım, ya da bununla ilgili sunumları yapmanız lzım. Valiliğin yıkılmasına yönelik elimizde bizi ikna edici teknik doneler yok, tesbitler yok. Milli Eğitimin Pancarlı’da bir ilköğretim okuluna taşınma durumu var, oysa biz okulumuz yok diyoruz. Gaziantep eğitimde 63. sırada” dedi. Ovayolu, Millet Bahçesi’ne itirazlarının yolun kapanması ve Valiliğin yıkılacak olmasının yanısıra, ticari alanın arkeoloji müzesinin önünün kapatacak olmasına olduğunu belirtti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum