1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali'den önemli açıklamalar
Vali'den önemli açıklamalar

Vali'den önemli açıklamalar

* Suriyeli - Türk, Gaziantepli - Kilisli, gibi ayrımlar yapmak doğru değil

A+A-

* Gazete sayısı çok fazla, resmi ilan konusu için BİK düzenleme yapmalı

* Kar tatili bir çocuğun yüzünün gülmesi ve mutlu olması için verildi

* Suç işleyen kim olursa olsun mutlaka cezalandırılır, ayrım yoktur

Gaziantep Valisi Davut Gül, dün Gaziantep'teki basın cemiyetlerini ziyaret etti. Gazeteciler Cemiyeti, Gazeteciler ve Basın emekçileri Derneği, Anadolu Basın Birliği Derneği Gaziantep Șube ile Gaziantep Basın Cemiyeti'ne iade-i ziyarette bulunan Gül, en ayrıntılı açıklamayı Basın Cemiyeti'nde yaptı. Gaziantepspor ile ilgili konuşmasının yanısıra kar yağışı nedeniyle okulların tatil edilmesi konusuna ve Suriyeli meselesine değinen Vali Gül, ayrıca Gazeteciler Cemiyetinde ise resmi ilan konusunda basın ilan kurumunun radikal kararlar alması gerektiğini vurguladı. 

Vali Gül, kar tatili konusuna da açıklık getirdi ve ”Tatil için mutlaka kar olması gerekmiyor, buzlanma olur, yağmur olur trafiği aksatır önemli olan nokta şu çocukların burnunun kanamadan okula gidip gelecekleri bir ortam varmı yokmu? Bunun ötesinde de eğitim hep okulda olmuyor. Çocuğun hayatın içerisinde olması gerekiyor.  Gaziantep’te yarım metre kar yağmasını beklemeyelim. Türkiye’nin birçok yerinde kar tatili olurken çocuklarımız bu duyguyu da tatmak istiyorlar” dedi.

Kar yağışı nedeniyle okulların tatil edilmesiyle ilgili bir soru üzerine Vali Davut Gül, ”Gaziantep her zaman kar yağan bir şehir değil, her zaman kar yağan bir şehir olmadığı için de gerek sürücüler, gerek araçlarımız, gerek tedbirlerimiz 6 ay, 5 ay kar yağan şehirler gibi değil. Bir çocuğumuzun tırnağına zarar gelmesini istemeyiz. Eğitim sadece okullarda verilmiyor, biz çocuklarımıza değerler eğitimi de vermek istiyoruz. Asıl istediğimiz bu. Bir çocuğun yüzünün gülmesi, mutlu olması en az okulda verilen eğitim kadar kıymetlidir” dedi. 

TATİL İÇİN İLLA KAR OLMASI GEREKMİYOR

Kar yağışı nedeniyle okulların tatil edilmesi kararıyla ilgili konuşan Vali Gül, “Geç haber verdiğimizde de bir mağduriyet ortaya çıkıyor. Şu bir tercihtir gece saat 2’de haber verelim, sabah 6’da haber verelim. Öyle yapsaydık insanlar yola çıkmış oluyordu. Tatil için mutlaka kar olması gerekmiyor, buzlanma olur, yağmur olur trafiği aksatır önemli olan nokta şu çocukların burnunun kanamadan okula gidip gelecekleri bir ortam varmı yokmu? Bunun ötesindede eğitim hep okulda olmuyor. Çocuğun hayatın içerisinde olması gerekiyor.  Gaziantep’te yarım metre kar yağmasını beklemeyelim. Türkiye’nin birçok yerirde kar tatili olurken çocuklarımız bu duyguyuda tatmak istiyorlar” dişe konuştu.

MAĞDURUN YANINDAYIZ

Vali Gül, son günlerde kentte artan gerginlikle ilgili de konuştu. Adli olaylarda, "Suriyeli - Türk, Gaziantepli - Kilisli, Şehitkamilli - Şahinbeyli" gibi ayrımlar yapmanın doğru olmadığını söyleyen Vali Gül, adli olayların ayrımının "Suçlu olanlar ve mağdur olanlar" şeklinde yapılması gerektiğini vurguladı. Gaziantep Valisi Davut Gül, "Suç işleyen kim olursa olsun, mutlaka tespit ediliyor, edilmeye çalışılıyor, mahkemeye çıkarılıyor ve bununla ilgili işlemler devam ediyor. Mağdur olan kim olursa olsun, devlet olarak, millet olarak o mağdurun yanındayız” dedi.

HERKES KURALLARA UYACAK

‘Suçlu olan kimi zaman Türkler, kimi zaman Suriyeliler oluyor’diyen Vali Gül, ”Hem suçlu, hem mağdur Türklerin içinde, hem suçlu hem mağdur Suriyeli misafirlerimiz arasında da oluyor, meseleye böyle bakmak lazım. Suç işleyenler kim olursa olsun tesbit ediliyor, mahkemeye çıkartılıyor, bununla ilgili işlemler devam ediyor.1.5 ay önce Suriyeli 15-16 yaşındaki kız kardeşimiz öldürüldü. Bu olaya karışan kişi yakalandı hapse atıldı. En son bir Türk boğazından bıçaklandı aynı işlem yapıldı. Meselelere Türkiyeli Suriyeli olarak baktığımızda doğru teşhis koymamış oluruz. Mesele suçlular, mağdurlar, büyük fotoğrafa baktığımızda mazlumlar zalimler. Suç işleyen kim olursa olsun mutlaka cezalandırmasıyla ilgili süreç başlar. Suç işleyenlere karşı kendi halkımızı savunmaya kalkarsak kaos çıkar, terörize edilir, haklıyken haksız duruma düşeriz. Herkes gerek adli olarak gerekse günlük yaşantısında kurallara uyacak” diye konuştu.

KURT: DEVLETİN SICAK YÜZÜNÜ GÖSTEREN BİR KİŞİLİĞİNİZ VAR

GBC Başkanı Arif Kurt ise, Vali Gül'e göreve başladığı günden bu yana kendilerini yakınen takip ettiklerini söyledi. Kurt, "Göreve başladığınız günden bu yana sizi yakınen takip ediyoruz. Gaziantep için artı değer üreten ve gerçekten her türlü konuda devletimizin o sıcak yüzünü gösteren bir kimlik ve bir kişiliğiniz var. Bundan dolayı da memnunuz sizden. Biz gazeteciler olarak sorunlarımızı sizlere söylüyoruz. Gaziantep’te bizim derneğimizin bağlı olduğunu Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu, onun da bağlı olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu var. Bunun dışıda Suriye savaşı ile birlikte Gaziantep’e gelen ve sayıları 185’i bulan, şu anda da yaklaşık 3 tane radyoları, 1 tane merkezi Gaziantep’te olan televizyonları, yaklaşık 4 tane de ajansları bulunan Suriyeli gazetecilerin varlığının da burada görülmesi gerektiğini size söylemek istiyorum. Bu vesileyle de tekrar hoş geldiniz, şeref verdiniz" dedi. 

BASIN İLAN KURUMU RADİKAL KARAR ALMALI

Vali Davut Gül'ün, Gazeteciler cemiyetinde yerel gazeteler konusunda görüşlerini belirttiği ve Gaziantep'te çok sayıda gazete olduğunu söylediği öğrenildi. Davut Gül'ün kalite sağlanması için bu sayının düşmesi gerektiğini söylediği, ayrıca Basın İlan kurumunun da resmi ilan verilecek gazeteler hakkında radikal kararlar almasının şart olduğunu ifade ettiği dile getirildi. Basın yönünden çok kalabalık olan Gaziantep'in daha kaliteli yayınlar yapabilmesi için sayının azalması gerektiği belirten Gül'ün, "bunun için oturup karar verilmesi şart. Resmi ilan konusunda da BİK ciddi bir çalışma yapmalıdır"dediği belirtildi.  Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum