Noter kurası ile kendilerine konut çıkan vatandaşların açık borçlandırma işlemlerinin 10 Ağustos 2024 tarihine kadar yapılması gerektiğini belirtilen açıklamada,  “Hak sahibi kabul edilen ve yapılan noter kurası ile kendilerine konut çıkan vatandaşlarımızın açık borçlandırma işlemleri, 7269 sayılı Kanunun 40. maddesine göre yapılacaktır” denildi. 

Valilikten yapılan açıklamada 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem afetlerinden etkilenen hak sahibi kabul edilen ve yapılan noter kurası ile kendilerine konut çıkan vatandaşların açık borçlandırma işlemlerinin 10 Ağustos 2024 tarihine kadar yapılması gerektiğini vurgulandı. 

Atilla Karaduman üzdü Atilla Karaduman üzdü

60 GÜNLÜK YASAL SÜREÇ 

Açıklamada “Hak sahibi kabul edilen ve yapılan noter kurası ile kendilerine konut çıkan vatandaşlarımızın açık borçlandırma işlemleri, 7269 sayılı Kanunun 40. maddesine göre yapılacaktır. 7269 sayılı Kanunun 3177 sayılı Kanunla değişik 40. maddesine göre 60 günlük yasal sürede borçlandırma işlemlerini yapmayan hak sahiplerinin hak sahipliklerinin iptal edilmesi gerekmektedir. Halk sahiplerinin borçlandırılması da netleşmiştir. Buna göre AFAD Başkanlığınca ihale ve emanet usulü ile yeni konut yapılacaklar veya Evini Yapana Yardım yöntemine göre konut yapılacaklara konut kredisi açılarak, kredisi 20 yıl vadeli ve faizsizdir.  Orta hasarlı konutları için onarım yardımı yapılacakların kredisi 10 yıl olup, vadeli ve faizsizdir. Yeni işyeri yapılacaklar için kredisi yıllık yüzde 4 faizli ve 10 yıl vadeli olarak, 7269 sayılı Kanunun 40. maddesine göre borçlandırılacaktır.  Mülk sahibi ebeveynleri vefat etmiş, reşit olmayan kişiler için velisi veya vasisi tarafından borçlandırma işlemleri yapılabilecektir” denildi. 

Editör: Ebru Kont