1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vali halıcılara yol gösterdi
Vali halıcılara yol gösterdi

Vali halıcılara yol gösterdi

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen VII. Makine Halısı Tasarım Yarışması Ödül Töreni, bu yıl ikinci kez düzenlenen Tasarım Günleri etkinlikleri kapsamında düzenlendi.

A+A-

 Vali Davut Gül, “ilave işlere ihtiyaç var, bir adım ileriye gitmek için rutinin dışına çıkmak gerekiyor. Rutinin dışına kim çıkacak, il valisi olarak biz çıkacağız, eğitimdeki paydaşlarımız çıkacak, yerel yönetimler çıkacak, üçüncü dördüncü kuşak sanayicilerimiz çıkacak” dedi.  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de yaptığı konuşmada üretim ve ihracatın önemine değindi. TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan ise bu sektörün ülke ekonomisine yüksek katma değer sağladığını ifade ederek sektörün son dönemlerde karşılaştığı önemli sıkıntılara vurgu yaparak ilgili bakanlıklardan destek beklediklerini ifade etti. 

GAİB Hizmet binasında düzenlenen VII. Makine Halısı Tasarım Yarışması ve Tasarım Günleri etkinliklerine Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Recep Yumrutaş, TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, ihracatçı firmaların yöneticileri ve tasarım personeli, çeşitli üniversitelerden gelen uzmanlar ve konuklar katıldı. 

RUTİNİN DIŞINA ÇIKIN

Gaziantep Valisi Davut Gül’de yarışmaya katılan tasarımcıları kutlayarak “Gaziantep rutinin dışına çıkarak büyük bir başarı elde etmiştir. Gaziantepli müteşebbis diğer Anadolu şehirlerinden  farklı olarak çantasına ürettiği malı koyarak binlerce kilometre uzaklarda açık hesap mal bırakarak, riskten korkmayarak bu ihracatı gerçekleştirdi. Üretimde yine aynı fedakârlıkları yaptı. Demek ki bu aşamadan sonra hem mevcudu korumak için hem de ilave işlere ihtiyaç var, bir adım ileriye gitmek için rutinin dışına çıkmak gerekiyor. Rutinin dışına kim çıkacak, il valisi olarak biz çıkacağız, eğitimdeki paydaşlarımız çıkacak, yerel yönetimler çıkacak, üçüncü dördüncü kuşak sanayicilerimiz çıkacak. Mevcudu korumak için hepimize görev düşüyor.”

ŞAHİN’DEN DİJİTAL VURGUSU 

Tasarımcıları kutlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de yaptığı konuşmada üretim ve ihracatın önemine değinerek “Bu coğrafyada bizim her noktada iş birliği ve güç birliği yapmamız gerekiyor. Sanayide yüksek teknolojiye geçmemiz lazım. Halıcılarımız dokuyor, dokuyor dokuyor Almanya’ya makine parası gönderiyor, Belçika’ya makine parası gönderiyor. Alnının terini sıyırıyor, elde ettiği karı Avrupa’ya gönderiyor. O halde bizler ne yapacağız. Derhal yüksek teknolojiye geçmemiz gerekiyor. O yüzden biz bir model fabrika kuralım, verimliliği arttıralım, dijitalleşelim, yazılım ve donanımımızı çoğaltalım” dedi. 

KAPLAN BİLGİ VERDİ

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, sektöre genç yetenekleri kazandırmak istediklerini belirterek “Tüm bu sektörel başarılar adımızı zirveye taşırken, en tepede kalmak büyük bir çalışma, büyük bir emek gerektirmektedir. Bu noktada bizler, mevcut üretimimize bir değer katmak, rekabet ortamında daima öne çıkmak için rekabet gücümüzü artırmak zorundayız.  Rekabet gücü sadece düşük fiyattan kaynaklanmaz, pazara özgün ve katma değerli ürünler sunabilmek de gerekir. Yalnızca ihtiyaç olmaktan çıkan ve tüketicinin zevklerine de hitap etmek durumunda olan halı sektörünün, nitelikli tasarıma ve tasarımcıya olan ihtiyacı, geçmişe kıyasla artık daha fazladır. Halı sektörü, sektöre katılan gençler ve yeni kabiliyetler ile daha güçlü olacaktır.” dedi. 

DESTEK BEKLİYORUZ

Halı sektörünün önemine değinen TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan’da bu sektörün ülke ekonomisine yüksek katma değer sağladığını ifade ederek sektörün son dönemlerde karşılaştığı önemli sıkıntılara vurgu yaparak ilgili bakanlıklardan destek beklediklerini belirterek, “Kasım ayında ABD tarafından uygulamaya konulacak olan %25’lik gümrük vergisi sektörümüzü ABD pazarında olumsuz etkileyecektir. Bu konuda hükümetimizin ABD’li yetkililerle gerekli görüşmeleri yaparak söz konusu vergilerin uygulanmasından vazgeçilmesi yönünde talebimizin masaya yatırılmasını istiyoruz. İki ülke arasındaki görüşmelerle çözüme kavuşacağına inandığımız bu sorunların en kısa zamanda sektörümüzün önünü açacağına inanıyorum” dedi. 

KİLECİ MESAJ VERDİ

Halının Gaziantep ve Türkiye için önemli bir ürün olduğunu ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ”Gerek Gaziantep için gerekse ülkemiz için önemli bir ürün olan halıyla ilgili her türlü faaliyeti destekliyoruz. Bu tür yarışmalar da kesinlikle sektörlere fayda sağlayacak faaliyetlerdir, Bizim üretimdeki tek amacımızın çok daha katma değerli, çok daha inovatif, çok daha çevreci, fiyat odaklı değil ama amaç odaklı ürünler üretip bunu nasıl ortaya çıkarırız bunun mücadelesini vermeliyiz. Onun için bu tür yarışmalar çok önem arz ediyor” diyerek yarışmaya katılan tasarımcıları kutladı. 

ÖDÜLER SAHİPLERİNİ BULDU

VII. Halısı Desen Tasarım Yarışması’nda birinciliği Unıversal Change adlı eseriyle İzel Pençik, ikincilik ödülünü Var Olmak adlı eseriyle Gamze Saçık, üçüncülük ödülünü Re-New adlı eseriyle Özgecan Bülbül, dördüncülük ödülünü Observatıon adlı eseriyle Selen Çolak ve beşincilik ödülünü Eflatun adlı eseriyle Gülcan Kündü kazandı. Yarışmaya katılan ilk yirmide yer alan eser sahiplerinden Büşra Ceylan, Sultan Kardaş, Aleyna Can, Nimet Nihan Doğan, Hasan Çıkmış, Goncakül Akat, Yılmaz Şahser, Neslihan Karadağ, Pınar Yılmaz, Ayşe Yanar, Merve Şen, Hiranur Gültekin, Şaziye Koçuşağı, Salih Girgiç, Yağmur İrem Topkaya günün anısına birer adet plaket ve ve Grafik Tabletle ödüllendirildi. Yarışmacıların ödüllerini Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, GAÜN Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Recep Yumrutaş, Halı Tasarım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Sayılı, GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan ve yönetim kurulu üyeleri takdim etti. Düzenlenen gece toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu. HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.