1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. VALİ EĞİTİM İÇİN FARKLI YOL İZLEMELİ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

VALİ EĞİTİM İÇİN FARKLI YOL İZLEMELİ

A+A-
Şehrimize atanan yeni Vali Erdal Ata için şu ana kadar olumsuz konuşanı duymadım.. Gerek Zonguldak'tan gereksede meslektaşlarından aldığım bilgiler çok olumlu..Doğrusu buna çok sevindim..Görüştüğüm insanların bakış açıları benim için her zaman değerli olmuştur. Yıllardır karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğum bu insanların, Sayın Ata için pozitif yaklaşım göstermesi bizleri umutlandırmıştır.
Hele verdiği ve herkesin hafızasına yerleşen Önceliğim Eğitim mesajı, Vali Ata'nın Gaziantep'te yaşayanlar ve eğitimden dert yananlar için umut ışığı olmuştur..Elbette gelmeden önce brifing almıştır. Raporları gözden geçirmiştir..Ama daha ilk adımda nacizane fikrimi söylemeliyim ve özellikle eğitim konusunda kendisine resmi kanallardan aktarılan bilgiler ve verilen raporları çok fazla ciddiye almamasını öneririm..Çok net biçimde ifade etmeliyim ki o raporlar ve bilgiler gerçeklikten uzaktır.. Kendini yenileyemeyen, ufku dar, eğitime bakışı yüzeysel yetkililerin, öğrencinin, öğretmenin ve velilerin dünyasından uzak, tamamen masa başında hazırlamış oldukları raporlardır..O raporlar ve bilgiler yüzünden Gaziantep eğitimi yıllardır geri gitmiştir..Sayın Ata eğer eğitimde birşeyler yapmak istiyorsa, mevcut yapıyı değiştirmeli, önceden bu konu için ne yapılıyorsa, tam tersini yaparak işe başlamalıdır..
TRAFİK VE GÜRÜLTÜ BU KENTİN
EN CİDDİ SORUNUDUR

Vali Erdal Ata'nın kentte tek işi elbette eğitim olmayacaktır. Bu şehirde yaşayan insanlar, özellikle kent Valisinin etliye sütlüye karışmasını istiyor..Duyarlı davranmasını, şikayetlere kulak vermesini, trafik ve gürültü konusunda radikal kararlar alınması için harekete geçmesini istemektedir.. Bu şehirde ciddi biçimde gürültü terörü vardır. Havai fişek olayı vatandaşı canından bezdirmiştir. Bu konuda Sayın Vali, yetkililerden gazetemizin ve şahsımın bu konuyla yapmış olduğu yayın ve mücadelemize yönelik haberleri istemesi halinde Gaziantep'te vatandaşların canından bezdiğini ve bu yönde ne gibi uygulamalar olduğunu daha net görecektir..
Gece yarılarında atılan havai fişeklerin bir türlü susmaması, yaşlı, genç, çoluk çocuk ve hasta insanların yaşadıkları travmanın yanısıra, hayvanların ve özellikle kuşların gece yarılarında ölümlerine yol açacak kadar tehlike yaratmasına çözüm bulunamaması kent insanını çileden çıkartmaktadır. Önceki gece Değirmiçem'de saat 22 yasağına rağmen, gece yarısı 00.30 da atılan havai fişekler, bunun en yakın örneğidir. Silahların patlaması, gece yarıları düğün dönüş konvoylarının klaksonlarını durmadan çalması, yeni Vali Erdal Ata'nın Gaziantep'te ele alması gereken birincil öncelikleri arasında olmalıdır..
HAVALİMANINDA VALİZ KARGAŞASI
Havalimanımız yakın zamanda sıkıntı yaratacak, bunu şimdiden söylemiş olayım..Çünkü Gaziantep'e gerek yurt dışı, gereksede yurt içi olmak üzere gelen ve giden uçak sayısı hergeçen gün artıyor. Yani büyüyoruz. Ama büyüme konusu sadece uçak ve yolcu sayılarının artamasıyla sınırlı kalıyor. Gerisi yok. Alan hizmetleri yeterli değil. Yolcular sıkıntı yaşıyor. Basit bir olay bile ne söylemek istediğimi rahatlıkla belgeliyor. Peşpeşe gelen uçaklarda yolcuların valiz kargaşasına hala çözüm bulunamadı. İki band var, bunların üzerinde elektronik ekranda var.. Ama ikisinde de valizlerin hangi uçağa ait olduğunu yazmıyor. Böylece kargaşa başlıyor.. Bu kadar basit bir konu için bile çözüm bulunamıyorsa, yarınlarda diğer sorunlar için endişelenmemiz normal değilmi?

MEZARLIKTA ÇEŞMELERE ÇÖZÜM BULUNMALI
Bayramda yoğun şikayet aldım. Sular akmıyordu. Çeşmeler süs gibi duruyordu. Bunu Yaşar Erkent abimiz de görmüş hatta dile getirmiş. Ama hala düzelmemiş. Aslında Asri Mezarlıkta birçok çeşme var. Bunları bazı kişiler yaptırmış, üzerlerine de isimlerini yazdırmış..Ama işin trajikomik yanı burada başlıyor. Kişi hayır işleme adına reklamını yapıyor ama, su parasını ödemiyor. Yani el kesesinden kabadayılık.. Galiba GASKİ'nin de canına tak etmiş olacak ki, sularını kesmiş..Ama olan vatandaşa olmuş..Tabii burada çözüm çok kolay, GASKİ niye bunu yapmamış onu da anlamış değilim..O çeşmelerde isimleri yazılı olanlar ya abone olup su parasını ödesinler, yada onların isimleri silinip üzerine de Bu çeşme GASKİ'nin veya Büyükşehir Belediyesinin hizmetidirdiye bir yazı yazılsın..
VATANDAŞIN HALK OTOBÜSLERİ VE TRAFİK İSYANI
Bu konu ve sorun çözümlenene kadar yazmaya devam edeceğiz. Çünkü vatandaşların şikayeti azalacağına artıyorsa, bunu görmezden gelemeyiz. Sayın Asım Güzelbey geçen haftada yazdım, birşeyler yapmaya çalışıyor ama yetmiyor. Çünkü halk otobüsleri ve dolmuş şoförleri kentte araç kullanma bilgisinden yoksunlar. Kent kültüründen bihaberler..Bunun çözümü kolay değil elbette..Çünkü çözüm bulacak ve yetki verilecek insanlar da yeterli donanıma sahip değiller..Kent insanın dilinden anlamıyorlar..Toplu taşıma sorumluluğunun bilincinde değiller..Daha kötüsü trafik kurallarını uygulama konusunda son derece sorumsuzlar.. Ben lafı fazla uzatmayayım, çünkü vatandaşlardan gelen şikayet mailleri Gaziantep'teki toplu ulaşım konusundaki rezaleti açıkça ortaya koyuyor. Gelin hep birlikte gönderilen mailleri okuyalım:
*Mega Kent diye övünüyoruz ama ulasımda yasanan bu otobüs sıkıntılarını gördükce, hiç de mega kent olmadıgı kanısındayım. Benim bildigim mega kentlerde, otobüsler güvenli, konforlu ve kaliteli şoförler olur. Ama ne yazık ki Gaziantep de durum böyle değil. Eski belediye otobüs soförlerini arar olduk. Şehrin en temel sorunu ulaşım. Ama Belediye Baskanımız ne yazık ki bir care bulamadı. Halkın her gün yolda oldugunu bildigi halde, bu sorunu bir türlü çözemedi.
*Sayın vatandaslar ben 30 yıldır Fransa'dayım. Ülkemı çok seven biriyim. Kimse kimseyi kandırmasın, Gazinatep'te böyle bir trafik ihlallari asla ve asla görülmemiştir. Halk otobüsü için trafik lambası yok, adamlar kırmızı filan dinlemiyor, Allah aşkına hiçmi denetim olmaz. Nerde trafik polisleri? Yazık, inanın benim çocuklarım Gaziantep'e izne geldi, hiçbiri araba kullanamadı. Çünkü kural dinleyen yok, ışık yok, olmaz böyle şey..
* İşte Gaziantep'in toplu taşıma fotoğrafı: 1- Bayramda otobüsler ücretsiz dendi, sadece belediyenin olanlar ücretsizdi. Belediye otobüsleri ise cok cok azdı.. 2- Halk otobüslerinde klimalar halen çalışmıyor. 3- İstedikleri yerde durup yolcu alıyorlar. 4- Bazen milim milim bazen uçarak gidiyorlar. 5- şoförler konuşmayı bilmiyorlar. 6- Turistlere kaba davranıyorlar. 7- Giyinmesini asla, ama asla bilmiyorlar. 8- Sürekli sigara içiyor ve telefon ile konusuyorlar. 9- Otobüsler cok pis kokuyor.
*Halk otobüslerinin ve dolmuşların düzenli çalışmasını değil, tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Varmı bunu yapabilecek babayiğit ?
*Halk otobüslerinden ve minibüslerden çok şikayetçiyiz.Mesela eski sigortanın orada ışıkta araçla bekliyoruz minibüs veya otobüs yer olmadığı halde en sagdan gelip trafik lambasının altında duruyor. Isık yanında hemen arkadakinin önüne kırıyor gecmeye calışıyor. Ordaki polislerde müdahale etmiyor. İnşallah gazeteniz yayınları üzerine bazı şeyler düzelir.
*Gaziantep27 ailesine özellikle de ulasımda yasanan bu sıkıntıyı her zaman gündeme tasıdıgı icin ve de takip ettiklerinden dolayı tesekkürlerimi iletiyorum. Halkın sesi olmaya devam ediyorsunuz. Halkın yaşamış oldugu sıkıntıları, sehir içinde olan sorunları her defasında bu sayfalar da bizlerle paylaştığınız icin minnettarız.
*Özel halk otobüsleri hiç bir zaman değişmez. Bu cizgilerinde devam ederler. Zaten yıllardır değişen bir sey de olmadı. Ne de olsa bol keseden para geliyor. Yollarda adeta yarış yapıyorlar. Yolcularla konusma tarzları inanılmaz kötü. Egitim seviyeleri zaten düsük. Durum böyle de oldugu zaman, çekilen çilenin bitmesi mümkün değil. Bunu gören ve bilen Belediye Baskanı var ama, o da ne yazık ki bu durumdan bıkmış ve sadece bakmakla yetiniyor.
HEPİNİZE İYİ HAFTALAR
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.