1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Davut Gül ile Fatma Şahin elleri dolu dönüyor
Vali Davut Gül ile Fatma Şahin elleri dolu dönüyor

Vali Davut Gül ile Fatma Şahin elleri dolu dönüyor

İstediklerini kopardılar

A+A-

Vali Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ziyaretinde önemli haberler çıktı. Ziyarette, sanayisiyle Türkiye’nin üretimde en güçlü şehirleri arasında yer alan Gaziantep’in katı atık problemi mercek altına alındı, Başpınar bölgesinden başlayıp Nizip’ten geçerek Hancağız Barajı’na kadar uzanan Nizip Çayı’nın temizlenmesi için Bakan Murat Kurum’dan onay çıktı. Şahin ve Gül, Gaziantep’te yapılacak Millet Bahçesi’ni de konuştu ve valiliğin yerinin yeşil alan konusunda karar aldı.   Gül,  “Büyükşehir Belediyesiyle yaptığımız protokolü Çevre ve Şehircilik Bakanlığına teslim ettik.  Valiliğin yeri yeşil alan olacak. Yolun üzerine yeşil yaya yolu yapılarak millet bahçeleri birleştirilecek. Mevcut otopark yer altına alınarak yerine kütüphane yapılacak” dedi. 

YENİ PROEJELERİN BAŞLANGICI

Bakan Kurum, “Gaziantep Valimiz Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ile şehrimizde devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ve çevre projelerimizin son durumunu değerlendirdik, yeni projelerin başlangıcı için kararlar aldık” dedi. 

KURUM BİLGİ VERDİ 

Bakan Kurum sosyal medya hesabından “Gaziantep Millet Bahçemize Valilik binamızın bulunduğu alanı yeşil yollarla bağlayarak yaklaşık 120 bin metrekare büyüklüğünde bir yeşil alanı şehrimize kazandırıyoruz. Bisiklet ve yürüyüş yollarıyla şehrimiz daha sağlıklı bir yaşam alanına sahip olacak.” yorumunu yaptı. 

KÖKTEN ÇÖZÜLECEK

Çıkan karar doğrultusunda 35 kırsal mahalleyi kapsayan başta Başpınar Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaların atıklarıyla kirlenen suyun temizlenmesiyle çay eskisi gibi tertemiz akacak, meyve bahçeleri ve tarım arazilerinin verimi artacak. Böylelikle daha önce Gaziantep Büyükşehir ve Nizip Belediyesi’nin iş birliği ile geçici olarak çare olunan Nizip Çayı’nın temizliği, Bakanlık desteğiyle kökten çözülecek. 

DESTEK SAĞLAYACAĞIZ

Öte yandan görüşmede Gaziantep Valisi Davut Gül ve Başkan Fatma Şahin ile şehirdeki çalışmalar hakkında da son durumu değerlendiren Bakan Kurum, yeni projelerin başlangıcı için kararlar aldıklarını ifade ederek, “Nizip Çöp Sızıntı Suyu Ön Arıtma Tesisi, Atıksu Arıtma Tesisi, Katı Atık Tesisi Projeleri için Büyükşehir Belediyemize gerekli desteği sağlayacak, şehrimizi geleceğe en güzel haliyle taşıyacağız” dedi. 

ALİ ŞAHİN MUTLU

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Nizip Çayı’nın temizlenmesi sürecine sağladığı destekten dolayı teşekkür etti. Şahin, Başpınar bölgesinden başlayarak Nizip’teki Hancağız Barajı’na kadar uzanan Nizip Çayının tüm bölgede oluşturduğu zararın önüne gegeçileceğinin müjdesini verdi.

GELECEĞE EN GÜZEL HALİYLE TAŞINACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medyada yaptığı  paylaşımında; “İLBANK aracılığıyla; Gaziantep’in can damarlarından Nizip Çayı’nın temizlenmesi ve Nizip Çöp Sızıntı Suyu Ön Arıtma Tesisi, Atıksu Arıtma Tesisi, Katı Atık Tesisi Projeleri için Büyükşehir Belediyemize gerekli desteği sağlayacak, şehrimizi geleceğe en güzel haliyle taşıyacağız.” dedi.

TEŞEKKÜR EDERİZ

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin de paylaşımında “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn @murat_kurum Beye Gazi şehrimizin çevre projelerine, Nizip Çayımızın temizlenme sürecine verdiği müstesna destekler için teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diyerek, Başpınar bölgesinden başlayarak Nizip’teki Hancağız Barajı’na kadar uzanan Nizip Çayının tüm bölgede oluşturduğu zararın önüne geçileceğinin müjdesini verdi.

SARI’DAN TEŞEKKÜR

Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Nizip Çayı'nın temizlenmesi için gerekli desteği sağlayacak olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a teşekkür etti.

Sarı, yaptığı yazılı açıklamada, Nizip Çayı'nın temizlenmesi konusunun en büyük hayali olduğunu ifade etti. Göreve geldiği günden bu yana Nizip Çayı ile ilgili birçok girişimlerde bulunduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet Sarı, şunları kaydetti: "Nizip Çayı'nın temizlenip eski haline dönmesi tüm bölge halkının olduğu gibi benim de en büyük isteğimdi. Böylelikle Sayın Bakanımız belirtilen bölgeyle ilgili dün bir paylaşım yaparak değerli hemşehrilerimize müjdeyi vermiş ve başlayacak olan çalışmalar kapsamında İLBANK aracılığıyla, Nizip Çayı'nın temizlenmesi ve Nizip çöp sızıntı suyu ön arıtma tesisi, atık su arıtma tesisi, katı atık tesisi projeleri için gerekli desteği sağlayacağını belirtmiştir. Bakanımızın bu paylaşımı ilçemiz sakinlerini ve bizleri çok mutlu etmiştir. Bu nedenle bu önemli projeye destek veren Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a, çalışmaları yakından takip ederek projenin güzel bir şekilde sonuçlanmasında büyük emekleri olan Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül'e, GaziantepValimiz Sayın Davut Gül'e, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin'e ve milletvekillerimize ilçem adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum." LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.