1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vakıf ve derneklere yardıma Sayıştay uyarısı
Vakıf ve derneklere yardıma Sayıştay uyarısı

Vakıf ve derneklere yardıma Sayıştay uyarısı

CHP Şehitkamil eski belediye meclis üyesi Zeynel Güçyetmez, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyeleri tarafından 2019 yılı Temmuz ayı Belediye meclis toplantısında Gaziantep’i Geliştirme Vakfına (GAGEV), birer trilyon nakdi yardım yapılması kararını eleştirdi.

A+A-

Güçyetmez, “Belediyeler dernek ve vakıflara doğrudan parasal kaynak aktaramaz. Sayıştayın kararı var” dedi.

HÜKÜM VAR

Kanuna göre belediyelerin dernek ve vakıflara doğrudan parasal kaynak aktarılamayacağını söyleyen Güçyetmez, “5393 sayılı Belediye Kanunu’nun “Diğer kuruluşlarla ilişkiler” başlıklı 75 inci maddesinin son fıkrasında Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun “Bütçelerden yardım yapılması” başlıklı 29’uncu maddesinin ve 5253 sayılı Kanun’un 10’uncu maddesinin belediyeler için uygulanmayacağı hüküm altına alınmıştır. Buna göre belediyelerin dernek, vakıf,birlik ve benzei kuruluşlara ayni veya nakti yardım yapabilmesi mümkün değildir” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR DE YAPTI

Benzer şekilde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, Meclis Kararına dayanılarak yapılan ve bir protokolle GAGEV havuz hesabına 2016 yılında 3.100.000,00 TL ve 2017 yılında 2.000.000,00 TL olmak üzere toplam 5.100.000,00-TL nakit yardımı aktarıldığını belirten Güçyetmez, “Bu paranın 4.100.000,00-TL’si GAGEV tarafından profesyonel spor kulüplerine, nakit yardımı şeklinde olmuştur. Bu durum, Ekim 2018 tarihli “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2017 Yılı Sayıştay Raporunda ”; Belediye Kanunu'nda hangi giderlerin yapılabileceği açıkça belirlenmiş ve dernek ve vakıflara doğrudan parasal kaynak aktarımına izin verilmemiştir. Şeklinde belirtilmiştir.” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.