1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Uzaktan Eğitim Nasıl Verimli Olur
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Uzaktan Eğitim Nasıl Verimli Olur

A+A-

Kovid-19 salgını hayatın birçok yönünü ciddi anlamda değiştirirken bu değişikliğin en barizini eğitimde olduğunu görüyoruz. Öyle ki Cumhuriyet döneminden bu yana deneme yanılma yöntemiyle oluşturduğumuz eğitim kültür ve sistemini artık bir rafa kaldırmak zorunda kaldık.

Evet… Salgın riski olduğu sürece eğitim sistemi de bir şekilde bundan etkilenecektir fakat çocukların eğitimi de bir şekilde devam etmeli. Bunun için birçok yönteme başvuruldu.

İçimizde bulunduğumuz salgın sürecinde tüm dünya uzaktan eğitime yönelmiş durumda. Ülkemizde de okul öncesinden üniversite eğitimine kadar şu an uzaktan eğitimle bu süreç devam etmektedir.

Elbette yüz yüze eğitimle birebir özelliklere sahip olmayan uzaktan eğitimden verim almak daha zordur çünkü formal eğitim özelliklerine sahip değildir. Yine de gelişen teknoloji, hızla ilerleyen alt yapı hizmetleri uzaktan eğitimin sıradan bir video görüşmesi olmaktan ötesine çıkartıyor.  

Şimdilik başlangıç aşamasında olduğumuz uzaktan eğitiminin daha verimli hale getirilmesi için öğrencilerin ve velilerin yapması gereken birçok sorumlulukları olduğunu unutmayalım. Uzaktan eğitimin tek sorumluluk alanı Milli Eğitim Bakanlığı olmadığı gibi, bu sorumluluğu öğrenci, veli, öğretmen ve ilgili bakanlık birimleriyle paylaşmamız gerekmektedir.

Peki, uzaktan eğitimin daha verimli hale getirmek için neler yapılmalı?

Artık kitaplar tek bilgi kaynağı olmaktan çoktan çıktı. Eğitimin dijital ortama hızla dönüşmesi sayesinde her çocuğun evi ya da odası küçük ama kullanışlı birer sınıfa dönüşüyor.  Teknolojik alt yapının güçlenmesiyle çevrimiçi öğretmen görüşmelerini hızlandırarak klasik müfredat anlayışını ortadan kaldırıyor. Böyle bir durumda öğrenci kendine özgü bir çalışma programı hazırlamalı ve interaktif yöntemlerle bilgiyi doğru kaynaktan ulaşmalı.

Uzaktan eğitimin dijital ortamda sürdürülmesi klasik öğrenme modeli dışında öğrencileri daha eğlenceli, daha hızlı öğrenme modeline uygun olan, oyun temelli bir ortam sunmalı. Sadece uzaktan görüşmenin yanı sıra çeşitli görsel temalı bilgi de sunulmalıdır. 

Uzaktan eğitimin en önemli özelliği de öğrencinin ilgili dersleri istediği zaman istediği kadar ulaşması olmalıdır. Aynı zamanda anında değerlendirme yaparak çevrimiçi sınavların analitik sonuçları ortaya konulmalı ve öğrenci hangi düzeyde öğrenme gerçekleştirdiğini de görerek eksikliklerini görebilmelidir.

Velilerin uzaktan eğitimdeki rolü de unutulmamalıdır. Çocuklarını motive etmeleri son derece önemlidir. Uzaktan eğitimin hayat boyu öğrenme modeliyle eş değer olduğunu ifade edecek olursak öğrenci velilerinin aynı zamanda sürece dâhil olması son derece önemlidir. Çocuklarına olumlu geribildirim yapan velilerin evde öğrenme süreçlerine destek olmalı, eğitim süreci ve ardından uzaktan eğitimin sürdürülebilir olmasını özendirmelidir. Elbette yüz yüze eğitime kademeli olarak tekrar döneceğiz. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar