1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Uyuşturucuyla Mücadele
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Uyuşturucuyla Mücadele

A+A-

İçişleri Bakanlığımızın uyuşturucuyla mücadele kapsamında yerelde Gaziantep’te ülkemizde Türkiye genelinde operasyonlarına devam ediyor. Bu noktada özellikle polis teşkilatımız şehrimiz Gaziantep’te başarılı operasyonlarla uyuşturucu tacirlerine darbe vurduğunu söyleyebiliriz.

Toplumumuzun refahı, genç nesillerimizin geleceğini korumak amacıyla dört bir koldan uyuşturucuyla mücadele elzem bir konudur. Fakat uyuşturucuyla mücadele sadece polis teşkilatımızın operasyonlarıyla sona erecek bir durum asla değildir. Çok yönlü bir mücadele isteyen uyuşturucuyla mücadele dünyanın her yerinde benzer uygulamalarla önlenmeye çalışılıyor. Ülkemiz coğrafyadaki konumu nedeniyle Avrupa’dan Asya’ya âdete bir köprü olduğu için uyuşturucu ticaretinde uluslar arası şirketlerin geçiş ve lojistik noktası haline gelmeye çalışılıyor. Bu noktada etkin koruma, önleme ve operasyonlarla amansız mücadele veren Türk Polisi dünyanın en güçlü mücadele ve önleme teşkilatı olarak anılıyor.

Türk Polisi bu etkin görevi sürdürerek uyuşturucuyla mücadelenin en önemli ayağını oluşturmasının yanında diğer etkin önleme yöntemlerinin de uygulanması devam ediyor. İşte bu noktada mücadele ve önleme noktasında toplumu bilgilendirme ve mücadeleye dâhil etmek için ‘Eğitim’ ve ‘Spor’ kolu olmazsa olmazı haline geliyor. Eğitim ve Spor sayesinde uyuşturucuyla mücadele büyük başarılar elde ediliyor. Okulların rehberlik servisleri tarafından öğrencilere verilen özgüven, sosyal beceri, bağımlılıkla mücadele eğitimleri en önemli eğitim boyutunu oluşturuyor. Bunun yanında aile eğitimleriyle de ebeveynler çocuklarına risk etmenlerinden uzak tutmak için bilinçli aile yapısına dönüşüyorlar. Eğitimin çocukların güçlü ve pozitif yönlerini fark ettirmesi ise çocukların herhangi bir olumsuz durumla nasıl refleks ve mücadele becerilerin göstereceğini sağlıyor.

Eğitimin yanında bir diğer önemli kolu ise ‘Spor’ oluşturuyor. Spor yapan her insan beden disiplinini sağlamak zorunda kalıyor. Beden disiplinini sağlam tutmak için sağlığa zararlı tüm gıda ve maddelerden uzak durmak zorunda kalan insan dolayısıyla kişisel olarak uyuşturucuyla mücadeleyi gerçekleştiriyor. Her çocuğu bireysel ve takım sporlarına muhakkak yönlendirmek ve akademik becerilerinin yanında sportif becerilerini de geliştirmek gerekiyor. Okul spor takımları, turnuvalar, bireysel müsabakalar arttırılmalı ve hemen hemen tüm öğrencileri yetenekleri doğrultusunda bir spor dalına yönlendirmek gerekiyor. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 18 milyondan fazla öğrencimiz olduğunu düşünecek olursak bu çocukların sporla iç içe olması uyuşturucu tacirlerine vurulacak en büyük darbe olacaktır. Aynı zamanda spor sayesinde karakteristik özellikleri model kazanan her çocuk ilerleyen yaşlarda sosyal çevresi tarafından da model alınabilecek bir kişi oluyor.

Uyuşturucu sadece ülkemizin bir sorunu değil tüm dünyanın sorunudur. Ülkeler arası işbirliği ve ülkü içi mücadelelerle ciddi başarılar elde edilse de sorunun kökten çözümü için eğitim ve sporun etkin bir şekilde mücadeleye dâhil olması gerekiyor. Bu bilinç artık eskisinden daha çok vurgulanıyor. Esenlikler dilerim.

Önemli bir not: Narkotik suçlarla mücadele Gaziantep Whatsapp İhbar Hattı: 0552 155 27 27

Önceki ve Sonraki Yazılar