1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uyuşturucu kullanım yaşı 10'a düşmüş
Uyuşturucu kullanım yaşı 10'a düşmüş

Uyuşturucu kullanım yaşı 10'a düşmüş

CHP Gaziantep Milletvekili ve Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu üyesi Akif Ekici, uyuşturu haritasında Gaziantep'in iyi bir noktada olmadığını söyledi.

A+A-

 Ekici, Gaziantep'in uyuşturucu kullanımında, can kayıplarında, tedavi verilerinde, hastaneye müracaat sayısında Türkiye'de 4. sırada olduğunu belirterek, "Bu sorun öyle kötü hale gelmişki 2-3 liraya uyuşturucu temin ediliyor. Kullanım yaşı 10'a kadar düşmüş. Tedavi merkezlerine gidip de daha çok hasta olup çıkanlar var" dedi.

RAPOR HAZIRLAYIP HÜKÜMETE SUNACAĞIZ

Türkiye Büyük Millet Meclisi, ülkemizin kanayan yarası haline gelen uyuşturucu konusunda harekete geçti. 1 ay önce kurulan Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu çalışmalarına başladı. Akif Ekici, dünyadan ve Türkiye'den bu işin uzmanları ile görüştüklerini, bu işe gönül verenleri dinlediklerini belirterek, "Bu görüşlerin ardından bir rapor hazırlayacağız ve hükümete sunacağız. Raporda, ilgili bakanlıklara şu eksiklikleri yapın, şu hataları düzeltin, ülkemiz felakete gidiyor diyerek önerilerimizi sıralayacağız" dedi.

UZMANLARLA GÖRÜŞÜYORUZ

Uyuşturucu konusunun çözülmesi gereken bir sorun olduğunu, Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu olarak bu konuda yoğun olarak çalıştıklarını söyleyen Ekici, "Komisyon 1 ay önce kuruldu. Ak Parti'den 6, CHP'den 3, MHP ve HDP'den 1'er Vekil var. Geleceğimiz için uyuşturucu son derece ehemmiyet arzediyor. Gençlik felakete doğru sürükleniyor. Ne yapılabilir, nasıl önlenebilir, nasıl caydırılabilir, bu işe bulaşmış olanlar nasıl vazgeçirtilebilir, nasıl tedavi edilebilir bunların yöntemlerini araştırıyoruz. Dünyadan ve Türkiye'den bu işin uzmanlarıyla görüşüyoruz" diye konuştu.

BU İŞİN ÜZERİNE GİDİLECEK

Uyuşturucu konusunda araştırma yapanlarla, bu işe gönül verenlerle, bu işin ortadan kaldırılması için çalışanlarıda davet ederek dinlediklerini dile getiren Ekici, "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yeşilay Cemiyeti'nin görüş ve önerilerini ele aldık. Bu görüşlerin ardından bir rapor hazırlayacağız ve hükümete önereceğiz. İlgili bakanlıklara şu eksiklikleri yapın, şu hataları düzeltin, ülkemiz felakete gidiyor diyeceğiz. Cezaların artırılması için de önerge vereceğiz. Ancak sadece cezalarla bitmez, bu sorun eğitimle bitecek. Ceza sadece bu işin bir parçası. Bu işin üzerine gidilecek. Haziran'a kadar çalışıp raporumuzu hazırlayacağız" şeklinde konuştu.

MERKEZLERİN SAYISI AZ

Gaziantep'in uyuşturucu tablosunda kötü bir sırada olduğunu belirten Ekici, "Ciddi rakamlar var. İlimiz kullanımda,can kayıplarında, tedavi verilerinde hastaneye müracatlarda 4. sırada. Esas bu sorunu merkezden kurutmak lazım. Satıcıların eline verenleri bulmak lazım. Bu işi kim sektör haline getirmiş, kim bu işten para kazanıyor onları bulmak lazım. Ortada çok büyük paralar dönüyor. Tek Türkiye değil dünyada bu işin uzantıları var. Öyle kötü hale gelmişki, 2-3 liraya uyuşturucu temin ediyor çocuklar. Kullanım yaşı 10'lara kadar düşmüş. Tedavi merkezlerinin sayısı az. Bu tür yerlerin bazılarında da olumsuzluklar dönüyor. Oralara bile bulaşmış. Tedaviye gidipte daha çok hasta olup çıkanlar var. Şu anda en büyük sorunlardan biri. Çözülmesi gereken bir sorun."dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.