Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

UTANIYORUM..

A+A-

Bir şehirde tiyatroyu yaşatma adına mücadele veren insanlara, eğer o şehir sahip çıkmıyor ve destek vermiyorsa, bu düşünceden dolayı utanıyorum..

Bir şehirde doğru dürüst bir Tiyatro salonu yoksa, var olan salonlar Tiyatro için yetersizse, buna rağmen yenileri yapılmıyorsa bu ihmallikten dolayı utanıyorum..

Bir şehirde sanatı, kültürü ve tiyatroyu bir kenara iten, gelişmesi adına kolunu kıpırdatmayanlardan dolayı utanıyorum..

Bir şehirde yaşamaya çalışan ÇELED UŞAGLAR tiyatrosuna salonlarını vermeye yanaşmayan, zorluk çıkartan, üstelik fahiş kira bedeli isteyen belediyeleri görünce utanıyorum..

Bu şehirde ÇELED UŞAGLAR tiyatrosunun aylar önce sergileyeceği oyun için, parasını ödeyip kiraladığı eski salonun klimasını bile açtırmayan Şehitkamil Belediyesinin tutumundan dolayı utanıyorum..

Aynı Şehitkamil Belediyesinin Gaziantepin çok önemli eksikliğini giderdiği ŞKMde yer yok gerekçesiyle salonunu vermediği ÇELED UŞAGLARdan ayrıca yüksek rakamlar istemesine karşılık,  adına yandaş denilen başka dernek ve kuruluşlardan para alınmadığı veya çok cüzi rakamlar alındığı iddialarını duymaktan utanıyorum..

Yine Şehitkamil Belediyesinin klimamız arızalı diyerek ÇELED UŞAGLARın oynayacağı “Zanaat Okulu” ki rahmetli Mennan Usta için sahneye alınan oyundan 1 ay önce bilgi vermesine rağmen, klimayı yaptırmayıp, tam 1. 200 tiyatro aşığı Gaziantepli vatandaşı hamama dönen salona mahkum etmesinden dolayı utanıyorum..

Sözün özüne gelirsek.. Şu bir gerçek.. Belediyelerimiz Ankara talimatlı her oyun, her etkinlik, her sanatçı, her kitapçı ve her yemekçi için dünyanın parasını gözü kapalı su gibi harcarlar.. Ama sıra Gaziantepli sanatçılar, tiyatrocular, kültür ve sanat adamları ile yazarlara gelince, hepsini alt kademedeki asık suratlı, konuşurken insanlara suç işlemiş muamelesi yapan, sadece bir hakaret etmedikleri kalan müdür ve Müdirelere havale edip, onların da kapıyı göstermelerinden dolayı gerçekten UTANIYORUM..

İNSANLARIN AKLIYLA OYNAMAK

Çok tuhaf bir şehir haline dönüştürülüyoruz.. Yönetenler aklımızla oynuyor resmen.. Belki onlara bu yönde cesaret verenler olduğu için yaptıklarının doğru olduklarına inanıyor olabilirler..  Onun içindir ki, yaptıkları en basit ve küçük hizmetleri gözlerinde büyütebilirler.. Son dönemde Gaziantepte bunun sayısız örneklerini görmeye başladık.. Bu gidişle öksürse, hemen bunu bilbordlara koyup, bez afişler yazdırıp “bugün sizler için çok güzel öksürdüm” demeye hazır zihniyetlere şahit oluyoruz Gaziantep caddelerinde..

Doğrusu görünce “bunlar bizim aklımızla oynuyor” diyoruz birbirimizin suratlarına bakarak.. Aslında bunu çok sayıda insanlar telaffuz edip dile getiriyor.. Nihayetinde Gaziantepte küçümsenmeyecek sayıda okumuş, mürekkep yalamış, akıllı ve kent kültürüyle yoğrulmuş insanlar mevcut.. Ama nedense bu kişiler, aklımızla oynanmak isteyenler tarafından küçük bir azınlık olarak nitelendiriliyor.. Bu nedenledir ki, Gaziantepin Belediyeler bütçesinin, özellikle büyükşehirin 17 aylık döneminde, tarihte görülmemiş kadar bilbord, afiş, reklam  harcaması yapılıyor.. Yasal olarak yasak olmasına rağmen hemde.. Maalesef, etkisizleştirilen, pasifleştirilen geçmişin Horoz, bugünün tüyleri yolunmuş STKları bir kenara çekilmiş olanları seyrediyor sessizce.. Bize de onların sessiz kaldığı, hatta ortak olduğu birçok olumsuzluğu dile getirip yazmak düşüyor..

BIKMADAN YAZACAĞIZ

Ne zaman bu şehirde bir yetkili vatandaşın sesine kulak verecek ve gece yarıları havai fişeklere, silah sıkmalara ve düğün konvoylarının klakson seslerine dur diyecek, işte o zaman yazmayı durduracağım.. Halkın sesine kulak tıkayanlar,  başkalarının hakkına tecavüzü kendine hak görüp, kenti başıboş Ortadoğu kasabasına çevirenlere ses çıkarmayıp, hatta bunlar gelenek deyip göz yumanlara, bu köşeden yazmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum.. Aslını sorarsanız bu konuda Gaziantepe atandığını duyduğumda memnun olduğum Sayın Vali Ali Yerlikayadan umutluydum.. Mutlaka birşeyler yapar, harekete geçer diyordum.. Ne yazık ki eğer ben bu sorunu hala yazıyor isem, demek ki değişen bir şey olmamış bu şehirde.. Yine de umudumu koruduğumun bilinmesini istiyorum..

TRAFİKTE SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI

Gerek sosyal medyadan gereksede telefonla arayarak dert yanan vatandaşların sesini duyurmak zorundayım.. Özellikle Sayın Emniyet Müdürüne seslenmek istiyorum.. Biliyorum işleri çok zor.. Gerçekten kolay değil, hele bu günlerde.. Ama vatandaşın  Trafik denetimlerinde ve uygulamalarında uygulanan çifte standarttan dolayı şikayetini de yok sayamayız.. Kurallar her zaman uygulansın diyor vatandaşlar.. Seçim öncesi radar ve diğer uygulamaların durdurulduğunu, ama sonrasında bunun misliyle acısının çıkarıldığını söylüyorlar.. Kurallara uyan, ışıklarda duran birisi olarak benim şikayetim yok elbette. Ancak eğer vatandaş bu yönde şikayette bulunuyorsa ki, bende seçim öncesi trafikte hiçbir denetim görmedim, o zaman biraz daha hassas olunması gerekiyor demek zorundayım..

 BÜYÜKŞEHİR YAMAÇTEPE DE VATANDAŞI UYUTTU

Bahse konu bölgenin imar planı, 6 ay önce Şahinbey Belediyesinde muhalefet partili üyelerin de imzasıyla onaylanıyor ve Büyükşehire gönderiliyor.  Ama bir bakıyorsunuz 6 ay sonra sürpriz şekilde, galiba yasalara da aykırı biçimde yeniden Şahinbey belediyesine geri getiriliyor  bu karar..  Çünkü ilçe meclisinden oy birliği ile geçmiş bu karar.. Şimdi tekrar değiştirilmesi isteniyor. Kimin lehine ? Kimin aleyhine bakın okuyunca öğreneceksiniz..

Söz konusu yer Yamaçtepede yaklaşık 30 dönümlük bir alan..  Konuyu gündeme getiren kişi CHPnin meclis üyesi Hasan Türk.. Bu madde Şahinbeyde ilk olarak meclise geldiğinde 0.40 emsal yani mevcut arazide 2 kat bina yapılabilir şeklindeydi” diyor Hasan Türk,.. AmaBüyükşehirin ani hamlesiyle  Yamaçtepede büyükşehir belediyesine ait 20-25 bin dönümlük arazinin 1.50ye çıkarılması isteniyor. Bu 1.50 emsal ne demek ?  8 katlı bina demek. Peki orada arsaları bulunan vatandaşların yerleri ne olacak ? İşte orası trajikomik. Çünkü o arsalar için değişim yok.. Yani 2 kattan yukarısı yasak..

Dedim ya bu iş pis kokuyor diye.. Birde Gazi Danışmanlık var işin içinde, şimdi adı Gazi konut mu ne yapılmış.. Büyükşehir Belediyesinin kendi şirketi.. Hepsi onun üzerinden götürülüyor.. Bu iş o kadar hızlı bitirilecek ki, sanırım Şahinbey meclisinden geçirildikten sonra 15 günlük itiraz için askı süresini bile uygulamayacaklar..Yani o da yasaya aykırı..  Bugün Büyükşehir Belediye Meclisine getirilirse hiç şaşmamak lazım..

Hepinize iyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum