1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Utangaçlık deyip geçmeyin
Utangaçlık deyip geçmeyin

Utangaçlık deyip geçmeyin

Dr. Şirin Seçkin "Ebeveynler utangaçlık deyip geçmemeli. Çocukluk döneminde başlayan sosyal fobi ileride; hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, depresyon ve madde bağımlılığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir" dedi.

A+A-

osyal kaygı herkeste belli bir miktarda bulunan hatta toplumda sosyal düzenin kurulmasını sağlayan yararlı bir duygu. Ancak bu kaygının sosyal fobi boyutuna varması kişinin tüm hayatını derinden etkileyen önemli bir psikolojik problem. Her on çocuktan birinde sosyal fobi görüldüğüne dikkat çeken Dr. Şirin Seçkin "Ebeveynler utangaçlık deyip geçmemeli. Çocukluk döneminde başlayan sosyal fobi ileride; hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, depresyon ve madde bağımlılığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir" dedi.

HER 10 ÇOCUKTAN 1'İ

Sosyal fobi toplumda tahmin edilenden çok daha yaygın görülen ve kişinin her türlü iletişimini, ilişkisini, hayatını etkileyen önemli bir sorun. Problemin çocukluk döneminde başladığına dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şirin Seçkin belli bir miktar sosyal kaygı duymanın gerekli ve motive edici olduğunu ifade etti. Seçkin "Bilinmedik bir davete gidildiğinde ya da yabancı insanlarla konuşurken bir süreliğine bir gerginlik ya da heyecan hissetmek normaldir. Ancak bu gerginlik ilişki kuramayacak kadar ve hatta kaçınacak kadar fazla ise kaygı bozukluğundan yani sosyal fobiden bahsedebiliriz" dedi. Dr. Şirin Seçkin sosyal fobinin her on çocuktan birinde görüldüğünü söyledi.

UTANGAÇLIK DEYİP GEÇMEYİN

Dr. Seçkin eğer çocuk sohbet kuramıyor, sürdüremiyor ya da yabancılarla konuşamıyorsa, yaşıtlarıyla sosyal ortamlarda bulunmak istemiyorsa, başka insanlar tarafından olumsuz eleştirilme ya da reddedilme kaygısı duyuyorsa; utangaçlık deyip geçmemek gerektiğini vurguladı. Dr. Şirin Seçkin " Bazı davranış kalıpları ne kadar uzun süre kullanılırsa bunları değiştirmek o kadar zorlaşır. Yani çocuktur geçer deyip aşırı utangaçlık yaşayan çocuğumuzu görmezlikten gelmemeliyiz, mümkün olduğu kadar sosyalleşmesi için yardımcı olmalıyız" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.