1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ünye'de büyük buluşma
Ünye'de büyük buluşma

Ünye'de büyük buluşma

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Karadeniz Bölge Toplantısı Ünye Kent Konseyi ve Ünye Belediyesi ev sahipliğinde yapıldı.

A+A-

 "Kent Konseylerinin Güçlendirilmesi ve Katılımcılık" gündemiyle yapılan toplantıda konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, "Bir kentte sosyal kültürel ve sanatsal faaliyetler yoksa o kent bir huzurevidir" derken, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, kentlilik bilinci ve kültürünün gelişmiş olmasıyla; kent konseylerinin faal ve güçlü olması arasında bir korelasyon olduğunu söyledi. Türkiye Kent Konseyler Birliği Başkanı Nuray Akçasoy, Kent Konseylerinin yaşadıkları kentlerin yönetimlerine katkıda bulunmak, kentlerine sahip çıkmak, kentin bilincini oluşturmak ve geliştirmek amacıyla gönüllülük anlayışı ile bir araya geldiklerini söylerken, Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu ise kent konseylerinin kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği toplantısı bu kez 7-9 Eylül tarihleri arasında Ordu"da yapıldı. Ünye Kent Konseyi  ve Ünye Belediyesi ev sahipliğinde yapılan toplantı oldukça verimli geçti. Toplantı öncesi mülki ve mahalli idareciler ziyaret edildi. Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Nuray Akçasoy, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar'ı ve Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney'i ziyaret ederek kentle ilgili istişarelerde bulundu.

KIROĞLU:TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ ENERJİMİZİ ARTIRIYOR

Daha sonra Kalibya World Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda kent konseylerinin işleyişi ve işlevi, kent konseyleri ve gönüllülük, kent konseyleri ve katılımcılık başlıklı konularla ilgili sunumlar yapıldı. Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, "Bizler yerel kent konseyiyiz. Yerel olmamızın bazı zayıflıkları var biz bu zayıflıkları ve güçsüzlüklerine karşı bizi merkezde temsil eden bağlı olduğumuz Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin maddi ve manevi desteği bizleri daha güçlendirmekte, enerjimizi artırmakta, çalışmalarımıza hız katmaktadır. Bazen görev ve sorumluluk yaşadığımız şehre maddi ve manevi sahip çıkmayı gerektirir. Konseyler kent yaşamında, kent vizyonunun hem hemşerilik bilincinin geliştirilmesi hem de kendi hak ve hukukunu korunması içerisine çalışmalar yürütür. Bu kapsamda kent konseylerinin belirli hedeflere yürümesi kuruluş amaçlarını gerçekleştirmesi için saymış olduğumuz yöneticiler ile donanmaları olmazsa olmaz bir gerçekliktir" dedi.

AKÇASOY:AMACIMIZ KENTİN YÖNETİMLERİNE KATKIDA BULUNMAK

Türkiye Kent Konseyler Birliği Başkanı Nuray Akçasoy, "Bizler topluluk kurum ve kuruluşların birlikte ortak çalışma yapma anlayışı içerisinde yaşadıkları kentlerin yönetimlerine katkıda bulunmak, kentlerine sahip çıkmak, kentin bilincini oluşturmak ve geliştirmek amacıyla gönüllülük anlayışı ile bir araya geldikleri platformdur. Türkiye Kent Konseyleri Birliği üye kent konseylerimizle iş birliği içerisinde deneyimlerimizi paylaşmak daha iyi ve doğruya ulaşma gayretinde çalışmaları gerçekleştirmektir. 2010 tarihinden itibaren birliğimiz bu görevini geliştirerek bir bayrak yarışı içerisinde sürdürmektedir” dedi.

ORTAK AKILDAN ÇOK ŞEY ÇIKAR

Akçasoy, amaçlarının; kent konseyleri arasında eşit ortaklık ve dayanışma temelinde sürdürülebilir bir iletişim ve işbirliği ağının oluşturulmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Akçasoy, "Yönetim kurulu arkadaşlarımızın her biri Türkiye’nin farklı şehirlerinden geldiler. Bu ortak akıldan çok şey çıkacağını hepimiz biliyoruz ve diyoruz ki bir elin bir sesi yok çok elin çok sesi var. Ünye’nin insanı doğru bildiğini mücadele ederek gerçekleştiriyor. Bazen direnmek gerekiyor, bazı konularda kavga etmeden ikna etmek gerekiyor. Bunlar da ortak akılla yan yana olarak çözülebilecek konulardır" diye konuştu.

ÇAMYAR:SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER YOKSA O KENT HUZUREVİDİR

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyars ise, "Bir kentte sosyal kültürel ve sanatsal faaliyetler yoksa o kent bir huzurevidir. Ünye bu anlamda kültürel etkinliklerin başkentidir diyebiliriz. Tarihi dokulara tek tek el attık, muhteşem bir restorasyon hamlesi başlattık. 150 tane tescilli eserimiz var. Son zamanlarda çevreyle alakalı duyarlılık bilinci oluşmaya başladı. Biz de evde ayrıştırmayla ilgili ciddi adımlar attık. Şehrin batı yakasında kapıcılar ve bina yöneticileri ile iletişim halindeyiz. Kapıcılarımız çöpleri ayırarak bize getiriyor. Evsel atıklar bir tarafa, geri dönüşümler bir tarafa. Kilosu 30 kuruşa geri dönüşüm firmasına satın aldırıyoruz. Böylece kapıcının cebine ayda 500 TL kadar para girmiş oluyor” şeklinde konuştu.

ÜNYE KAYMAKAMI:KENT KONSEYLERİ GÜÇLÜYSE KENT GELİŞMİŞTİR

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney de, kentlilik bilinci ve kültürünün gelişmiş olmasıyla; kent konseylerinin faal ve güçlü olması arasında bir korelasyon olduğunu söyledi. Güney,“Kent konseyleri yerel demokrasinin yönetiminin, sivil toplum örgütlerinin toplumdaki fonksiyonlarını tam manasıyla yönetime aktarması konusunda son derece sivil, demokratik ve rafine bir yapıdır. Birlikte ekip olarak çalışmalar yürütüldüğünde, bir kentin başarısına başarı katacaktır” dedi.

Bölge toplantısının son günü konuklara Ünye'nin tarihi ve turistik yerleri gezdiriledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.