1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Üniversiteler işletme değil"
"Üniversiteler işletme değil"

"Üniversiteler işletme değil"

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, “Yükseköğretim Reformu Cumhurbaşkanlığı Politika Belgesi Taslağı”nı eleştirdi.

A+A-

Parlakçı, “Vakıf üniversitelerine şirket üniversiteleri eklenmek isteniyor. Üniversite yönetimlerinde konseyler oluşturulması, bu konseylere dışardan atamaların yapılması öngörülüyor. Uzaktan eğitim ve açık öğretim sistemi daha fazla üniversiteye yayılmak isteniyor. Bu değişiklikler üniversiteleri üniversite olmaktan tam anlamıyla çıkaracaktır” dedi.

ÜNİVERSİTE OLMAZ, ŞİRKET OLUR

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, Cumhurbaşkanlığı’na sunulan “Yükseköğretim Reformu Cumhurbaşkanlığı Politika Belgesi Taslağı”yla ilgili açıklama yaptı. Vakıf üniversitelerine şirket üniversitelerinin de eklenmek istediğini belirten Parlakçı, “Vakıf üniversiteleriyle ticarileştirilen yükseköğretim sistemine şirket üniversiteleri eklenmek isteniyor. Vakıf üniversitelerinde sorun yaşıyoruz, doğrudan “şirketler üniversite kursun” açılımının yapılması büyük bir aldatmacadır. Üniversitelerde kurumsal özerklik, iş güvencesi, kolektif yönetim ve denetim, akademik özgürlük olmazsa orası üniversite olmaz, şirket olur. Bu gerçek asla unutulmamalıdır” diye konuştu.

ÜNİVERSİTELER İŞLETME DEĞİLDİR

Kurulmak istenen “Bölgesel Mesleki Eğitim Üniversiteleri”nin de bu anlayışın devamı niteliğinde olduğunu belirten Parlakçı, “Getirilmek istenen bu model ile tamamen sermayenin ihtiyaçlarına göre şekillenen birer mesleki eğitim programına dönüştürülecek bölümler ve sermayenin kâr arzusunun belirlediği iş gücü ihtiyacını yetiştirecek meslek okulları yaratılması hedeflenmektedir. Bu yapı, üniversiteleri işletmeye dönüştürme mantığının parçasıdır. Üniversiteler işletme değildir ve  ticari amaçlı olmamalıdır” dedi.

SADECE MEZUN SAYISINI ARTIRIR

Bu taslakla uzaktan eğitim ve açık öğretim sisteminin daha fazla üniversiteye yayılmak istendiğini dile getiren Parlakçı şunları söyledi:”Uzaktan eğitim, üniversiteyi sadece müfredata dayalı derslere ve bunların sonunda diploma veren bir kuruma indirgemektedir. Öğrencilerin sosyalliğini, üniversitenin farklı biçimlerde kolektif öğrenme süreçleri olduğu gerçeğini ve tarihiyle, değerleriyle, bileşenleriyle özgür düşüncenin yeşereceği bir mekân olarak üniversite fikrini yok saymaktadır. Uzaktan eğitim ve açık öğretim sistemini “yaygınlaştırmayı” önermenin üniversite açısından da toplum açısından da mezun sayılarını artırmaktan başka bir işe yaramayacağı açıktır.” Parlakçı, üniversitelerin tarihinin en kötü dönemini yaşadığını öne sürerek, muhalefet partileri başta olmak üzere demokrasiden, bilimden, özgürlüklerden yana herkesi üniversitelerde yaşananları yakından takip etmeye çağırıyor, üniversite fikrini ve üniversite bileşenlerini savunmaya davet etti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.