1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üniversite mahkeme kararını beklemeli
Üniversite mahkeme kararını beklemeli

Üniversite mahkeme kararını beklemeli

Gaziantep Üniversitesi kampüs içerisine yapılacak 210 konut projesi için talep başvurusu devam ederken, CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan, bu planın dava konusu olduğunu hatırlattı.

A+A-

Kalkan, “Davada yapılan incelemeler sonrasında 21 Nisan 2020 tarihi için Bilirkişi Heyeti heyeti belirlendi. Ancak Koronavirüs nedeniyle bu inceleme ertelendi. Şimdi bu dava devam ederken, bu projenin başlaması doğru değildir” dedi.

VİRÜS NEDENİYLE ERTELENDİ

Gaziantep Üniversitesi kampüsü içerisinde yapılacak 210 konut projesinin alanı ile ilgili 1/1000 ölçekli uygulama imar planına ve 1/5000,1/25000 ölçekli nazım imar planlarına CHP Şehitkamil İlçe Başkanı M.Coşkun Atalamış ve Meclis Üyesi Beyhan Külekçi ile beraber dava açtıklarını söyleyen Uğur Kalkan, “Söz konusu davayı 17 Aralık 2019'da açtık. İlgili davada yapılan incelemeler sonrasında 21 Nisan 2020 tarihi için Bilirkişi Heyeti heyeti belirlendi. Ülkemizi ve dünyayı saran virüs nedeniyle bu inceleme ertelendi. Şimdi bu dava devam ederken, bu projenin başlaması doğru değildir” dedi. 

ÜNİVERSİTENİN GÖREVİ KONUT YAPIP SATMAK DEĞİLDİR

Bu planda hiç bir sosyal donatı alanı olmadığını dile getiren Kalkan şunları söyledi:”Biz hem şehrimize hem de vatandaşlarımıza olan sorumluluğumuzun gereği olarak bu davayı açtık. Hiç bir sosyal donatı alanı olmayan, İmar Kanunu'na ve Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne aykırı olan bu plana sessiz kalamazdık. Planla ilgili yanlışlıklara dikkat çeken kişilere verilen değil verilmeye çalışılan cevapları üzülerek okuyoruz. Üniversitenin görevi konut yapıp satmak değildir. Biz üniversitenin bu konularla değil,hepimizin gurur duyacağı bilimsel çalışmalarla gündeme gelmesini istiyoruz. Rektörlük seçimleri başvuru süresinin başladığı bir dönemde bu konunun gündeme gelmesini de ayrıca manidar buluyoruz. “

MAHKEMENİN KARARINI BEKLEYELİM

Şahinbey Belediyesi'nin 1/1000 ölçekli planla ilgili tavrını doğru bulduklarını  da belirten Kalkan, “Zaman zaman gerek mecliste gerekse adliye koridorlarında karşı karşıya gelsek de, Şahinbey Belediyesi'nin 1/1000 ölçekli planla ilgili tavrı doğrudur. Biz şehrimize ve vatandaşlarımıza olan sorumluluğumuzun gereği olarak açtığımız davanın arkasındayız. Yarın plan iptal edilirse, burada bir mağduriyet yaşanmasını istemiyoruz. Onun için hepimiz hukuka saygı duyalım ve mahkemenin vereceği kararı bekleyelim. Bu planın iptal edilmesi için hukuksal mücadelemize devam edeceğiz. Konunun ısrarla takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum