1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üniversite için bir görüş daha
Üniversite için bir görüş daha

Üniversite için bir görüş daha

Gaziantep'e Zirve Üniversitesi'nin yerine yapılacak ikinci devlet üniversitenin teknik mi, sosyal bilimler ağırlık mı olacağı konusundaki tartışmalarına Makina Mühendisleri Odası da katıldı.

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür'ün Teknik Üniversite yerine Arapça eğitim veren sosyal bilimler ağırlıklı üniversite olması yönünde talepte bulunduğu öğrenilirken, siyasiler ve sektör temsilcileri üniversitenin teknik üniversite olması konusunda ısrarını sürdürüyor. Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu ise farklı bir öneride bulundu. Ovayolu, "Teknik üniversitede olabilir ama biz buraya yüksek teknoloji enstitülerinin kurulmasını istiyoruz. Bunun kentimize daha faydalı olacağını düşünüyoruz" dedi.

TEKNİK ÜNİVERSİTE MEZUNLARI GAZİANTEP'E GELMİYOR

Gaziantep'e teknik üniversitelerden mezunların gelmediğini söyleyen Hüseyin Ovayolu, bunda iş imkanlarının cazip olmamasının en büyük etken olduğunu belirtti. Ovayolu, "Bizde üye kayıtlarından anlıyoruzki şu anda Gaziantep'e teknik üniversitelerden mezun arkadaşlar fazla gelmiyor. Yani artık ODTÜ mezunları , İTÜ, Yıldız Teknik veya Karadeniz Teknik üniversitesi mezunları Gaziantep'e pek gelmiyor. Bu anlamda teknik üniveritenin bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Mezunların iş imkanlarının cazip olmadığını düşündükleri için gelmediklerini düşünüyoruz. Çünkü teknik üniversiteden mezun olan arkadaşların daha donanımlı, daha bilgili, daha mesleğe hakim olarak yetiştiklerini düşünüyorum." dedi.

ÖRNEKLERİ ÇOK

Enstitülerin Amerika'da, Avrupa'da ve Türkiye'de örneklerinin olduğunu anlatan Ovayolu, "Teknik üniversite kurulabilir, buna Gaziantep üniversitesinin altyapısıda elverişli. Bunu hocalar anlamındada laboratuvar imkanları anlamındada söylüyorum, ciddi bir altyapı var. Ama bizim tercihimiz kurulursa yüksek teknoloji enstitülerinin kurulması. Bunun Avrupa'da, Amerika'da, Türkiye'de de örnekleri var. Teknik üniversite yerine bu kurulursa biraz daha farklılık yaratmış oluruz. Enstitüler zaten belli bir amaç için kurulmuş, genellikle özel konularda araştırma, geliştirme yapmak için oluşturulmuş üniversite tabanlı eğitim kurumlarıdır" diye konuştu.

ÖNCELİK TEKSTİL VE SAVUNMA SANAYİ 

Teknoloji enstütülerinin altyapılarının loboratuvar imkanları açısından son derece donanımlı olması gerektiğini belirten Ovayolu, "Teknik üniversite yerine enstitülerin şehrimize çok büyük faydası olacağını düşünüyorum. Buraya da ciddi bütçelerin ayrılması gerekiyor. Ama devletimiz bu bütçeleri ayırmaya muktedir, bir sürü bakanımız, mlletvekilimizin bu konuda destek vereceğini düşünüyorum. Böyle bir enstitü kurulursa tekstil ve tekstil makinaları konusu başta olmak üzere, savunma sanayi gibi alana girebilirler" dedi.

BİZİM TERCİMİZ ENSTİTÜ

Tekstil ve tekstil makinaları, savunma sanayi, makina mühendisliği konularının sanayi-üniversite işbirliğini de canlandıracağını ifade eden Ovayolu, "Bizim böyle bir fikrimiz var. Teknik üniversitede olabilir ama enstitü kurulması bizim için daha tercih edilebilir. Gebze yüksek teknoloji, İzmir yüksek teknoloji gibi enstitülerimiz var. Benzeri enstitüler Amerika'da çok. Bunlar NASA'ya uzay çalışmalarına yardımcı olan mühendislik anlamında son derece donanımlı mühendislerin yetiştiği enstitüler. Normal üniversitelerden daha çok onlar tutuyor. Biz enstitüleri tercih ediyoruz" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.