1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. ÜMİT ÖZDAĞ’IN MİLLİ KAYGILARINA KARŞI AKMHP’NİN GAYRİ MİLLİ ENGELİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ÜMİT ÖZDAĞ’IN MİLLİ KAYGILARINA KARŞI AKMHP’NİN GAYRİ MİLLİ ENGELİ

A+A-

MHP Genel Başkan Adayı ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağın MHP Grubuna ilettiği ancak grubun kabul etmediği çok önemli soruları Mecliste bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyu ile paylaştı.

Zira Özdağ adaylığını açıkladığı tarihten bu yana MHP Genel Merkezi tarafından adeta yok sayılıyor ve hayati önem taşıyan çalışmaları engelleniyordu. Özdağın bu basın açıklaması parti ve meclis tarihinde yaşanan ilk olay olması hesabıyla oldukça önemli. Milli Savunma Bakanının cevaplaması istemiyle sordu ve Meclis tarihinde de bir ilke imza atmış oldu.MHP Genel Merkezinin Genel Başkan adaylığını açıkladığı günden bu yana parti teşkilatlarına kabul edilmeyen, Merkez Yönetim Kurulu toplantısına gelmemesi için tehdit edilen ve türlü çeşit yıldırma operasyonlarına maruz kalan Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Meclis tarihinde bir ilk yaşattı. Prof. Dr. Özdağ, soru önergeleri ve kanun teklifleri MHP Grubunca kabul edilmeyince PKK tarafından düşürülen askeri helikopterin düşüşünün perde arkasını aralayacak çok önemli soruları Mecliste bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı ve Milli Savunma Bakanının bu soruları cevaplamasını istedi.

Daha önce de köy korucularının silahlarının ruhsatından alınan harçların kaldırılması ve şehit ailelerine devlet tarafından birer konut verilmesini isteyen kanun teklifleri MHP Meclis Grubu tarafından kabul edilmeyip teslim alınmayan MHP Genel Başkan adayı ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağın düşürülen askeri helikopterimizin düşmesine neden olan rus füzelerinin PKK ‘nın eline geçişi, helikopterdeki sistemlerin çalışıp-çalışmadığı ve konunun kamuoyundan neden gizlendiğine Milli Savunma Bakanından cevaplanması istemiyle MHP Grubuna verdiği ve kabul edilmeyen soru önergesi aynen şöyle:

1)Yabancı bir istihbarat servisinin SA-18in kullanılması konusunda PKK terör örgütü elemanlarına eğitim verdiği istihbaratı saldırıdan bir hafta önce Ankaraya Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına ulaşmış mıdır?

2)Bu bilgi ulaştı ise bilgi Güneydoğu Anadoludaki birliklerimiz özellikle de helikopter birliklerimiz ile paylaşılmış mıdır?

3) PKK tarafından vurulan helikopterde ve TSK envanterinde ısı güdümlü füzeye karşı ne gibi koruyucu karşı koyma sistemleri vardır.

4)Yayınlanan görüntülerden düşürülen helikopterimizin kendisini korumak için herhangi bir girişimde bulunmadığı anlaşılmaktadır? Neden? Ayrıca 13 Mayıs 2016da gerçekleşen elim olayla ilgili kaza kırımın yaptığı incelemede; pilotların hatası olmadığı, sistemin hiç devreye girmediği ve PİLOTLARI ikaz dahi yapmadığı yönünde olduğu bilgi doğru mudur?

5)Helikopterlerimize takılı olan sistemin 1997de PKK tarafından düşürülen süper cobranın pilotları olan Bülent Öztüm ve Mehmet Işıkaçın isimlerinden ilham alınarak “ÖZIŞIK” adı verilen sistem olduğu doğru mudur?

6) Bir Karşı Tedbir Atma Sistemi/Mühimmat (CMDS/CFD) olan ÖZIŞIK sisteminin K.K.K.lığı, Hv.K.K.lığı, J.Gn.K.lığı ve Öz.K.K.lığı envanterinde yer alan helikopterlere entegrasyonu gerçekleştirilecek olan, “Karşı Tedbir Atma Sistemi (Countermeasure Dispensing System-CMDS)”nin Türkiyede üretim yoluyla tedarik edilmesi ile bunların idame, geliştirme, bakım/onarım ve harekat koşullarına göre değiştirilmesini mümkün kılacak alt yapının/kabiliyetlerin yerli sanayimize kazandırılması, Yurtdışından tedarik edilen Chaff ve Flare Mühimmatlarının yurt içi üretim ve geliştirme alt yapısının kazandırılması, Radar Kesit Alanı (RAKA) hesaplama ve IR İmza ölçüm kabiliyetlerinin kazanılması amacı ile ASELSAN A.Ş./MİKES A.Ş., IMI, MKEK, TÜBİTAK-SAGE, ROKETSAN A.Ş., Bilkent Üniversitesi ile 23 Ağustos 2002 tarihinde üretime geçilmesi amacı ile sözleşme imzalandığı doğru mudur?

7. ÖZIŞIK sisteminin bilgisayar ortamında ve sahada testleri uluslararası standartlarda yapılmış mıdır?

8. Sistemin yeterince test edilmediği, bu tür sistemlerin gerçek şartlara uygun İsrailde veya Amerika Birleşik Devletlerinde test edildiği, ÖZIŞIK sisteminin İsrail de veya Amerika Birleşik Devletlerinde test edilmediği (negatif), NATO standartlarında olmadığı şeklindeki pilot şikayetleri Milli Savunma Bakanlığına ulaşmış mıdır?

9. Neden sistem yeterince test edilmemiştir ve gerçek şartlara uygun test tesisleri Türkiyede yoktur?

10. Pilotların uçuş öncesi zorunlu kontrollerinde (CHECKLİST) sistemin devrede olup olmadığı, flare sistemde nemlenme olup olmadığının MUTLAKA KONTROLLERİ YAPILMAKTADIR. Dolayısıyla buradan da pilotların hata yapmasının söz konusu olamayacağı ifade edilmektedir. Bu bilgi doğru mudur?

11. TSK envanterindeki tüm helikopterlere ÖZIŞIK sistemi takılmış mıdır? ÖZIŞIK sistemi ile kaç pilot eğitilmiştir?

12. ÖZIŞIK sisteminin yazılım güncellemesinin yapılmadığı ve böyle bir özelliğinin olmadığı doğru mudur? Milyonlara mal olan bir sistemin test ve kabulü hangi standartlara göre yapılmıştır, en ilkel cep telefonlarında bile yazılım güncellemesi yapılırken böylesine hayati bir sistemde yazılım güncellemesi ve buna mukabil geliştirilen hava savunma sistemlerine ait bilgiler neden zamanında sisteme yüklenmemiştir?

13. Helikopterimizin düşürülmesinde kullanılan SA-18 tipi füzelere karşı yazılımın yüklenmediği dolayısıyla algılama yapmadığı doğru mudur?

14. 6 Aralık 2015 tarihinde Rus savaş gemisi Caesar Kunikov İstanbul Boğazından geçerken geminin güvertesindeki bir Rus askeri SA-18 silahını bütün Türkiyeye sergilemiştir. Bu olay ile Şırnak/Çukurcada vurulan helikopter arasında bir bağ var mıdır?

 

15. PKK terör örgütünün elinde kaç adet SA-18 füzesi bulunmaktadır? Kaynak //http://www.gazete2023.com/gundem/mhp-kabul-etmeyince-ozdag-basina-acikladi-h50495.html

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.