1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ülkemize sahip çıkacağız
Ülkemize sahip çıkacağız

Ülkemize sahip çıkacağız

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bu yıl mezun olan 61 öğrenci, düzenlenen diploma ve yemin töreninde büyük heyecan yaşadı.

A+A-

Öğrenciler, mezuniyet töreni sırasında sahneye “Sağlıkta şiddetin, kadın ve çocuk istismarının son bulduğu, bilimin ışığıyla insanlığı aydınlatacak, ülkesine sahip çıkacak genç hekimleriz” pankartıyla çıktılar. SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde üçüncü dönem mezunları vermenin gururunu yaşadıklarını belirten Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, mezun olan öğrencileri tebrik ederek sözlerine başladı.  SANKO Üniversitesi’ni 2013 yılında Gaziantep ve bölgenin sağlıktaki kalitesini yukarı çıkarma hedefiyle kurduklarını anımsatan Konukoğlu, “Gaziantep bugün hastaneler şehri oldu. Yeni doktorlarımız buralarda mucizelere imza atacak” dedi.

DAĞLI DİKKAT ÇEKTİ

Mezun olan öğrencilerini tebrik ederek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı, “Artık eğitim yuvanızda öğrendiğiniz bilimin ışığını ve sahip olduğunuz vizyonu önce vatanınız ve milletiniz sonra da yapacağınız bilimsel yayınlarla tüm dünya ile paylaşmanın zaman geldi” ifadelerini kullandı.  Öğrencilerinin eğitim süresince insanlığa hizmet felsefesi ve faydalı olmak sorumluluğunu, akıllarından çıkarmayacaklarına emin olduğunun altını çizen Prof. Dr. Dağlı, şöyle devam etti: “Başarılı bir gelecek hayal ediyorsanız ekip çalışmasına inanmalı ve iyi bir lider olmaya gayret göstermelisiniz. Afrika atasözündeki gibi ‘Hızlı gitmek istiyorsan yola yalnız çık, uzağa gitmek istiyorsan ekibinle yola çık’ düşünün. Daima hatırlamalısınız ki, bilgi, sizi bekleyen zorluk ve imkansızlıkları alt etmek için ihtiyacınız olan tek ve en büyük güçtür. “

VİCDAN VURGUSU

“SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Dönem Mezunu Sevgili Genç Meslektaşlarım” diye sözlerine başlayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın ise yıllarca emek verip yetiştirdikleri öğrencilerine şöyle seslendi:

 “Tıp öğrenciliğinizi başarıyla tamamladınız ama unutmayın hekimlik mesleğinde öğrenme asla bitmiyor. Bundan sonraki meslek yaşamınızda yanınızda her an tek bir sınav gözetmeniniz olacak; o da vicdanlarınız. Biz sizlerin hekimlik mesleğindeki yeterlik ve yetkinliklerinize, meslek değerlerine verdiğiniz öneme ve vicdanlarınıza sonsuz güveniyoruz.  SMeslek yaşamınızda ve hekimlik sanatında, bilimin ışığı ve sanatın ışıltısı yolunuzu daima aydınlatsın. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği aklın ve bilimin yolunda sizlere üstün başarılar, mutlu bir yaşam diliyorum.”

TIP FAKÜLTESİ BİRİNCİSİ ESRA GENÇ

Tıp Fakültesi’nin birincilikle bitiren Dr. Esra Genç, mezuniyet kütüğüne ismini çaktıktan sonra yaptığı konuşmada, “Heyecanlıyım çünkü bugün bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafına üzerimize yüklenen büyük bir sorumluluğun altına giriyoruz. Büyük Atatürk, ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz!’ derken kastedilen hekimlerin bir parçasıyız artık” diyerek mutluluğunu paylaştı. Genç, duygularını şöyle dile getirdi: “Bizim tıp eğitimimiz altı yıl önce beyaz önlüklerimizi giydiğimiz ilk gün hocalarımızın önce zarar verme ilkesini tekrarlamasıyla başladı. Bize ilk günden beri hastalık değil hastanın olduğunu, hastayla konuşmanın fizik muayene yapmanın önemini, tıbbın bilimden çok sanat olduğunu, hekimliğin esasen bir usta çırak ilişkisi olduğunu eğitimimizin her aşamasında vurgulayan, aynı dersi defalarca anlatan iyi birer hekim olarak yetişmemizde katkısı olan bütün hocalarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.