1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ULAŞIMDA İKİ HARİKA PROJE 2 ÇİRKİN BENZİN İSTASYONU
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ULAŞIMDA İKİ HARİKA PROJE 2 ÇİRKİN BENZİN İSTASYONU

A+A-

Gaziantep’te ulaşım yönünden son dönemlerde çok olumlu gelişmeler yaşanıyor.. Gaziray ile birlikte Mezarlık kavşağı düzenlemesi, toplu taşımada ve ulaşımda kente nefes aldıracak kadar önemli.. Belki bilmeyenlerimiz için belirtmekte yarar görüyorum. 2011 yılının sonlarında DDY ile yapılan Gaziray projesindeki anlaşma maalesef savsaklanmıştı. Asım Güzelbey zamanında projelendirilen Gaziray bir türlü hayata geçirilememişti. Sayın Fatma Şahin göreve geldiğinde bu proje için kolları sıvadı ve değişimler de yaparak, özellikle şahsi beceresini çok iyi bir şekilde kullanmasını bildi. Birde ihaleyi Kalyon alınca, haliyle herşey çabuklaştı. Şimdi inanılmaz bir tempoda gidiyor Gaziray çalışması..
 
MEZARLIK KAVŞAĞINDA ESKİ SIKINTI OLMAYACAK

Gaziray için başlayan çalışma dönemine Mezarlık kavşağının denk gelmesi aslında isabet oldu. Biliyorsunuz mezarlık kavşağı özellikle Çıksorut yönlü, Zeugma Müzesinden itibaren mezarlığa ve otogar tarafına dönüş yolu ile bu yönden gelen araçlar için tam bir işkenceydi. Hele önemli bir ismin cenazesi olduğunda burada yaşanan trafik keşmekeşliği insanı canından bezdiriyordu. Sayın Fatma Şahin ve ekibi bunun için de iyi bir proje üretti. Şehirlerarası niteliği olan bu yol için büyükşehir belediyesi harika bir alternatif yol üretti.. Bu yol iki şekilde işe yaradı. 1- Küsget’e gidiş gelişte fazla sıkıntı yaratmadı. 2- Kavşağın erken bitmesini sağlayacak hamle olarak görüldü..
Biliyorsunuz, Karayolları ve yapımcı Demyol firmasının OSB yolundaki çalışmaları Gazianteplileri epey sıkıntıya sokmuştu. Mezarlık kavşağını da aynı firmanın almasıyla birlikte doğrusunu söylemek gerekirse endişelenmiş, “burası da OSB yolu gibi uzatılırsa, yandık” demiştim..

ekran-resmi-2018-04-22-18.45.51.png

BU KEZ ERKEN BİTİRİLMELİ

İşte bu sırada Karayolları Bölge Şefi Sayın Orhan Bozgeyik ile, yine karayollarının yapım şefi Suat Bağrıaçık ile sahada buluştuk.. Önce mezarlık kavşağına gidip inceleme yaptık, sonra ana şantiyeye gidip animasyonda köprü bitiminde üst trafik akışının nasıl olacağını izledik.. Projeyi zaten biliyordum ama bitiminde nasıl olacağını görme şansını buldum.. Sizlere şöyle tarif edeyim isterseniz. Mevcut köprü 35 metrelik genişliğe sahip. Şimdi iki yönüne 33’er metre ek yapılacak. Böylece yaklaşık 100 metre genişliğinde bir köprü ortaya çıkacak. Burada iki yönden gelen araçların U dönüşleri ışıksız gerçekleşecek. Diğer dönüşler ışıkla olacak ama şu ana kadar yaşadığımız sıkıntılar olmayacak. Yani Gaziantep için çok önemli olan bu kavşak, şehrimiz adına büyük bir kazanç olacak.. Bu arada Karayolları yapım şefi Suat Bağrıaçık’a “lütfen burası uzamasın. Bakın Büyükşehir alternatif yol ile işleri kolaylaştırdı. Gaziantep’e OSB yolundan dolayı bir özür borcunuz var, bunu mezarlık köprülü kavşağı ile telafi edin ve böylece bizde sizi affedelim”dedim. Güldü ve eğer bir sornu çıkmazsa 3.5 aydan daha önce bitireceklerini söyledi. Doğrusu onlarda OSB yolu ile mahcuplar.. Bu nedenle Mezarlık kavşağı belirlenen tarihten çok daha önde bitebilir. Kimbilir imkansız gözükse de belki de 24 Haziran seçimlerine bile yetişir.
 
TEK ŞİKAYET BENZİN İSTASYONLARI
 
Gelelim asıl söyleyeceklerime.. Mezarlık kavşağı için kiminle konuşsam, söylenen tek şey, orada bulunan benzin istasyonları.. Yetkili yetkisiz herkes, bu kadar güzel projenin anlam ve değer kazanabilmesi için orada karşı karşıya bulunan ve hem görsel, hem ulaşım ve rahatlık yönünden çirkinlik arzeden iki benzin istasyonunun kaldırılmasını istiyor. Sanırım projeyi de sıkıntıya sokmuş bu iki istasyon. Zamanında büyük yanlışlık yapılarak izin verilen bu benzin istasyonları için sahipleriyle anlaşma sağlanması ve kaldırılması şart olmuştur. Elbette iki işyeri sahibi de mağdur edilmemeli. Ama mutlaka buradan kaldırılmalı görüşünün çoğunlukla oluşu gerçeği görmezden gelinemez. Konuştuğum çok kimse, Sayın Fatma Şahin’in hem Gaziray hemde mezarlık köprülü kavşağı ile kazandığı takdir ve övgünün, bu iki benzin istasyonunu öylece bırakması halinde yara alacağı görüşünde..

ERKEN SEÇİM VE MERAL AKŞENER FAKTÖRÜ

Her kafadan bir ses çıkıyor, herkes milletvekili adayı gösteriliyor.. Maşallah belediye meclislerine bile göremeyecek nitelikteki arkadaşlar TBMM'ne girmeye kalkışıyor.. Kısa zamanda karşımıza dünyanın adayı çıkacak. Elbette bir engel yok, ama kardeşim Allah aşkına Milletvekilliğinin de bir değeri olmalı. Aday olacak arkadaşlar kendilerini gözden geçirmeli. Temsil edeceği şehri tanıyabilmeli. Maalesef öyle bir anlayış yok.. Bakın göreceksiniz akıllara ziyan isimler çıkacak ve bizi TBMM'de temsil etmek isteyecek.. 

Peki partilerin durumu nedir ? Biliyorsunuz aylar öncesinden erken seçim olacağını bilen ve yakın zamanda "AK Parti erken seçime hazır, ya CHP?"demiştim.. O yazının şifresi erken seçim olacağıydı. Çünkü aylardır AK Parti harıl harıl çalışıyordu..Ama CHP'de öyle bir hareket görmüyorduk.. İYİ Parti'nin ne olacağını bilmemesine rağmen, olası seçime girmesinin engellenmesi halinde B planlarını yaptığını biliyordum.. Nitekim gelişmeler bunu gösterdi ve her ihtimale karşılık B planları devreye sokuldu. İYİ Partinin seçime sokulmama algısının yaratılması, aslında bu partiye iyilikten başka birşey değildi. YSK Başkanının seçim kararından sonraki ilk konuşmasındaki çelişki muhalefet partilerine can suyu verdi. Hele dün CHP'nin İYİ Partiye 15 milletvekili vererek mecliste grup kurdurma hamlesi, AK Parti ve MHP'nin kafasını karıştırmaya yetti.. Görünen o ki, bu kez muhalefet önceki seçimlerdeki gibi uyuşuk olmayacak, yapılanlara seyirci kalmayacak.. Bunda Meral Akşener ile Temel Karamolloğlu'nun inanılmaz performansı ve yarattığı sinerjinin etkisi olduğunu söyleyebilirim.. Bu durumda CHP, İYİ Parti ve Saadet'in yanısıra, HDP'nin de işbirliği ile çok güçlü bir muhalefet olabilir.. İşte o zaman 24 Haziran'da farklı bir sonuç ortaya çıkabilir..
Hepinize iyi haftalar
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum