1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ulaşım masaya yatırıldı
Ulaşım masaya yatırıldı

Ulaşım masaya yatırıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ulaşım Master Planı ve yeni trafik düzenlemeleri hakkında basın toplantısı yaptı.

A+A-

 Katılımın yoğun sağlandığı toplantıda Şahin, “Ulaşımda artık yeni anlayış var. Köprülü kavşakları tamamen çevre yolu bağlantısı içerisinde kullanın deniliyor. Kavşaklar tamamen çevre yolu bağlantılı yapıyoruz. Şehrin merkezindeki yolları, Ulaşım Master Planı’na çıkmak için yayalaştırıyoruz. Kent merkezini tamamen yayalaştırmak gerekiyor” dedi. Gaziantep'in küçük İstanbul olduğunun altını çizen Şahin, su ve ulaşım konusunun metropol şehirler için iki önemli unsur olduğunu söyledi. 

İPEKYOLU İÇİN ON KEZ PROJE YAPTIK

Göreve geldikleri ilk dönemde İpekyolu’nun genişletilmesi ve ucube olan üst geçitlerin kaldırılması için çalışma yapmak istediklerini söyleyen Şahin, “İpekyolu için on kez Karayolları’na gittik. Üst geçidi kaldırmak istedik, trafikten karşıya geçişi kolaylaştıracak projeler çalıştık ancak Divan Oteli yıkmadan projeyi yapmanın imkânı yoktu” dedi.

ULAŞIM KANALLARI ARTMALI

Şahin, şehir planlamasında ulaşımın önemine değinerek arazi kullanımı ve çevre ilişkisi konusunda alternatif yollar yaratarak şehrin ulaşım kanallarının arttırılması gerektiğine dikkati çekti. Daha güçlü yayalaştırma çalışmaları ve yalnızca yayaların kullandığı kavşak alanları konusuna değindi. Ulaşım Ana Planı ile kent merkezindeki araç durumunda seyahat süresini azaltmayı hedeflediklerini belirten Başkan Fatma Şahin, bu amaç doğrultusundaki planlar çevre yolu ilişkisine dayandırılarak şehrin tasarımına dahil edildiğini aktardı. Gaziantep’in küçük İstanbul olduğunun altını çizen Şahin, su ve ulaşım konusunun metropol şehirler için iki önemli unsur olduğunu söyledi. Düzbağ ile su sıkıntılarını kökten çözüme kavuşturduklarını dile getiren Şahin, D-400 Karayolu'ndaki asfalt çalışmalarını da okulların açılmasından önce bitirerek ekibinin yaklaşık 3 sürecek bir çalışmayı bir aylık kısa bir sürede tamamladığını ifade etti. 

GAZİANTEP SEVDAMIZ VAR

Belediye olarak iklim master planı yaptıklarını belirten Şahin “Ne yapmamız gerekiyorsa bunu çalıştık. İmar master planını aynı anda yapmamız tesadüf. Kuzey şehir gibi bir konut projemiz var. OSB’ye insanların yüzde 70’i Şahinbey’den geliyor. Her gün saatlerce işçi taşınıyor, işçi zaten yolda yoruluyor. Almanya modelinde nerede yatırım varsa orada bir yaşam alanı kuran bir model var. O yüzdenmaster planı ve ulaşım master planını ikisini aynı anda yapmamız tesadüf değil, biz bilerek yaptık. Ve çok hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Ulaşım master planı çıkana kadar tıkanma bölgeleri neresi nasıl tedbirler almamız gerekiyor bunu çalıştık.  Hepimiz Antep sevdalısıyız, aynı gemideyiz. Herkesin çocuklarına ve torunlarına dair ortak hedefleri var. Elbette çok sorunumuz var ama sorun çözme kapasitemizi yüksek tutmamız gerekiyor.  Biz yapıyoruz ama Siz ne diyorsunuz. Oda başkanları, sivil toplum basın ne diyor. Hep yaptığımızı halkımıza anlatmak, hemde halkımızın tameplerini anlatmak üzerine önemli bir misyonunuz var.”

SEYRANTEPE KÖPRÜSÜNDE ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Seyrantepe köprüsünde çalışmaların devam ettiğini belirten Şahin, “En kısa sürede açılacak. Aç kapa tüneli olacak. Buranın apayrı hikayesi var. Eğer daha önce hazırlanan proje hayata geçseydi, daha önceki D400 projesi ondan daha Berlin duvarı gibi büyük önemli bölümü 9 metre büyük bölünmüş bir şehir yaratacaktık. Onu büyük bir iradeyle emekle ortadan kaldırdık. Yerine gömdüğümüz parklar, yollar, otoparklar ve oradaki yaşam döngüsünün çok daha canlı olduğu bir noktaya getirdik.”

KARŞIYAKA KONUSU 

Şahin, “Yine Karşıyaka, önemli ve şehirden kopuktu. Burası Açıklığı 5 metre yüksekliği 2 metre 10 cm genişliğinde olan bir köprüydü. Bu 25 metre genişliğinde 4 metre 30 cm yüksekliğinde bir noktaya geldi. Banliyo araçları yerli bir çalışma Yaklaşık 9 ay önce sözleşmesi yapıldı. 1 ay sonra tamamlama aşamasındayız.  Birkaç ay sonra çok daha net göstereceğiz. Kendi araçlarımızla yolcularımızı taşımaya başlayacağız. Çevre yolları ve bağlantı yollarının geliştirilmesi çalışması önemli. Yani biz sadece bisiklet yolu, toplu taşıma iyileştirmesi, teknoloji iyileştirmesi değil ciddi sayıda planladığımız, açmaya devam ettiğimiz, tamamladığımız, hedeflediğimiz ve bu hedefin tamamen bütüncül olduğunu anlamanızı istiyorum.” 

3 AYLIK ÇALIŞMA ERKEN BİTTİ

 Ulaşım Ana Planı ile kent merkezindeki araç durumunda seyahat süresini azaltmayı hedeflediklerini belirten Şahin, bu amaç doğrultusundaki planlar çevre yolu ilişkisine dayandırılarak şehrin tasarımına dahil edildiğini aktardı. Gaziantep’in küçük İstanbul olduğunun altını çizen Şahin, su ve ulaşım konusunun metropol şehirler için iki önemli unsur olduğunu söyledi. Düzbağ ile su sıkıntılarını kökten çözüme kavuşturduklarını dile getiren Şahin, D-400 Karayolu'ndaki asfalt çalışmalarını da okulların açılmasından önce bitirerek ekibinin yaklaşık 3 sürecek bir çalışmayı bir aylık kısa bir sürede tamamladığını ifade etti. 

KÖMÜRCÜ: DÖRT AYAKLI SANDALYE 

Ulaşım Daire Başkanı Hasan Kömürcü, katılımcılara detaylı bir sunum yaptı. Kömürcü’nün sunumunda öne çıkan konu başlıkları arasında GAZİRAY Banliyö araçları, GAZİRAY Merkez İstasyonu, Çevreyolu ve bağlantı yollarının iyileştirilmesi, Gaziantep Ulaşım Ana Planı Uzun Vade Projesi, raylı sistem hatları yer aldı. Kömürcü sunumunun devamında kentteki trafik yönetimini dört ayaklı bir sandalyeye benzetti. Kentte ulaşım koordinasyon Merkezi’nin çalışma işleyişini anlattı. Ulaşımdaki karar merci olduğuna vurgu yaptı.  

SAYGI VE HOŞGÖRÜ

“Kentteki trafik denetimi dört ayaklı bir masa diyoruz” diyen Kömürcü, “Orada gördüğünüz gibi bu ayaklar, altyapı, eğitim, denetim saygı ve hoşgörü. Bu ayaklardan bir tanesi olmadığı takdirde masanın devrileceği gibi kentin trafiği de zorlanacak. Bu şekilde değerlendirmemiz ve bu şekilde birbirimize yardımcı olmamız lazım. Büyükşehir Belediyelere verdiği yetkiler belli. Biz hangi konulardan sorumluyuz, alt yapı kuruluşuyuz. Kentte ulaşım otoritesi dediğimiz üst yorganımız var. Ulaşım koordinasyon vermezi. Kentteki belediyenin üyeleri olduğu gibi tüm ulaşım ile alakalı müdürlüklerimiz bu komisyonu temsil etmekte”

SÜRÜCÜ BELGESİ SAYISI ARTIYOR

Kömürcü devamla şunları söyledi : “Kentimiz hızlı şekilde araç sahipliliği ve sürücü belgesi sayısı 2014’ten beri baz aldığımızda yüzde 33”lük artış söz konusu. Sürücü belgesi çok daha fazla. Kentteki bazı alilerde bir araç olsa bile sürücü belgesi fazla olduğundan hareketlilik her geçen gün artıyor. Biz 4 yıllık Gaziantep’te 50 noktaya koyduğumuz sensörlerle Gaziantep”teki trafik normlarını ölçüyoruz. Bu çok önemli. 2019’dan itibaren yani pandemi öncesi baz aldığımızda bugüne kadar artan caddelerimizde ana artellerde taşıt trafiği yüzde 46. Çok ciddi bir rakam”

ZİRVE ULAŞIMIN OLDUĞU NOKTALAR

“Bunun sebeplerini izah edeceğim. Sadece bir caddeyi söyleyelim. Biz tüm caddeleri Gaziantep Kavaklık diş hekimliği arasındaki zirve ulaşımını gözlemliyoruz. Kentimizde yoğunluğumuz arttı. Trafik sıkışıklığımız arttı. Hala ikinci şeritlere ve kavşak içi parkları gözlemliyoruz. Bu kentin trafiğini birlikte çözmemiz lazım. Hatalı parkları bu konuda denetimi olan emniyetle çözmemiz lazım.  Bu tek başına her hangi kurumun baş edeceği bir durum değil. Biz birbirimizi uyararak kavşak içi parklardan ve ikinci şerit parklanmalardan kaçınmamız lazım. Ciddi bir para harcayarak yol yapıyoruz, bu yolu kavşakları gereksiz parklarla maalesef arttırmamamız lazım. Herhangi bir şeritteki hatalı ihlali ciddi manada taşıt trafiği büyük yani yüzde 33’lük bir yük getirdiğini bilmeniz lazım. Artık biz büyükşehiriz Suriyeli vatandaşlarımız ile birlikte ve Gaziantep bölgenin cazibe şehri olması nedeniyle 3 milyon civarında insanın yaşadığı, orada gördüğünüz 572 bin motorlu taşıt sayısı aslında yüksek bir rakam. Çevre illerden ciddi bir taşıt trafiğine katılan araçlar var. Kendi ölçümlerimizde 670 bin civarında rakamlar. Bu yüzden bazı konularda eğilimlilerimizi değiştirmemiz lazım. İki yol arasında uygun olan kota seçimiyle belki mesafeyi uzatabiliriz, seyahat süresini kısaltarak evimizde işimize ulaşabiliriz diye bunu göstermek istedik. Biz trafiği sadece verilerin olduğu yerden izlemek değil yönetmek amacıyla size anlatmaya çalışacağım. En kıymetli bölüm pandemi zamanında toplu taşıma. Bizler çok takip ediyoruz. “ 

SAHA GEZİSİ YAPILDI 

Toplantının akabinde Gar Ana Merkezi’ne ve GAZİRAY Banliyö Hattı’na saha gezisi düzenlendi.  Toplantının ikinci bölümünde şehir planlamasında arazi kullanımı ve çevre ilişkisi konusunda alternatif yollar oluşturacak şehir kanalları, mercek altına alındı. Ulaşım Ana Planı’nın önemine değinildi. Bu planın 2014’ten bu yana haritalandırılarak yapılması planlanan ve tamamlanan yollar anlık olarak ve fotoğraflarla somutlaştırıldı. Meclis’teki sunum ve açıklamaların arkasından soru cevap kısmıyla sonlanan toplantı saha geziyle devam etti. Basın mensupları ve protokol, hızlı tren, metro, banliyö ulaşım çeşitlerinin bir arada bulunduğu aktarma istasyonunda incelemelerde bulundu. Çalışmalar, basın mensuplarınca fotoğraflandı.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum