Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, ücretli öğretmen sayısının 66 bin 780'e ulaştığını belirterek, "Ücretli öğretmenlik bir öğretmen istihdam modeli haline geldi. Bunu kabul edemeyiz. Maalesef aldıkları maaş da asgari ücretin altında" dedi. 

PANSUMAN TEDBİR
 
Sendika olarak Valiliklerin resmi beyanlarından elde ettikleri verilere göre, 71 ilde görevlendirilmiş olan ücretli öğretmen sayısının 66 bin 780 olduğunu belirten Avan, “Aynı veriler doğrultusunda 69 ildeki norm açığı da 91 bin 484 olarak belirlendi. Bir pansuman tedbir olan ücretli öğretmenliğin bu sayıya ulaşmış olması, adeta ücretli öğretmenliğin bir öğretmen istihdam modeli haline geldiğini gösterir ki, bunu asla kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Sabır ve disiplin başarının anahtarı Sabır ve disiplin başarının anahtarı

MAAŞLAR ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA

Öte yandan ücretli öğretmenlerin asgari ücretin altında bir gelire mahkum edildiğini dile getiren Avan, “Bir ücretli öğretmenin aylık geliri 10 bin 821 TL ile asgari ücretin altında kalıyor. Bu öğretmenlik mesleğinin işlevi ve haysiyeti bakımından da kabul edilecek bir durum değildir.” dedi.

ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMALI

Gaziantep’te de çok sayıda ücretli öğretmenin görev yaptığını söyleyen Avan, “Gaziantep’te deprem nedeniyle bir çok okul birleştirildi, öğretmen açığı biraz azaldı. Ama yine de çok sayıda ücretli öğretmen var. Bu noktada yapılması gereken, ücretli öğretmen görevlendirmesine ihtiyaç kalmayacak ölçüde öğretmen atamasını gerçekleştirmektir” şeklinde konuştu.