1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uçar ve Çeliktürk farklı konuşuyor
Uçar ve Çeliktürk farklı konuşuyor

Uçar ve Çeliktürk farklı konuşuyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in gazetecilere yaptığı ziyarette Tugay kavşağı ile ilgili STK ve siyasi partilere giderek onay aldığını söylemesi gündem oldu..

A+A-

Şahin'in Tuğay'ın yeri için farklı konuştuklarını eleştirdiği siyasetçi ve STK'lardan ses geldi. CHP İl Başkanı M.Neşet Uçar, Şahin’in kendilerini ziyaret ettiğinde sunum yaptığını ve asla ‘haklısınız’ demediklerini söyledi. Uçar, “Orası askeri alan. Biz medeniyet ormanı olmasını istiyoruz. Ağaç dikilmeyen yerlere biz ağaç dikmek için talibiz” dedik” dedi. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Tugay kavşağıyla ilgili yaptığı açıklamasını farklı bir bakış açışıyla ile cevap verdi. Çeliktürk attığı Tweet’in meydanda olduğunu ve hiçbir zaman algı yaratmaya çalışmadıklarını ve tek taleplerinin kent ormanı olduğunu söyledi. Şahin’in yanlış bilgilendirilmiş olabileceğini belirten Çeliktürk, “Biz meslektaşlarımızın sesi olmaya çalışıyoruz. Kendisi odamıza ziyarete geldiğinde meslek odalarından görüş almadan düğmeye bastıkları için yanlış yaptıklarını söyledi. Biz siyasetle uğraşan insanlar değiliz. Asla ve asla algı yaratma çabamız da yok” dedi. 

HASSASİYETİMİZ DEVAM EDİYOR

11 milyon metrekare olan alanın bölge bölge hesaplanması gerektiğini kendilerinin sonraki aşamalarla ilgili bilgilerinin olmadığını belirten Çeliktürk, “Algı yapmaya gerek yok. Gaziantep halkı bizim attığımız Twett’i tekrar okusun. Kendisinin söylediği gibi bir algı olmadığı anlaşılır. Biz kent ormanı istiyoruz, burayı imara sokmayın diyoruz” diye konuştu. 

GAZİANTEP’TE SORUN VAR

Gaziantep’te trafik sorunu olduğunu ve Zırhlı Tugay Arazisinin İmara açılmasının şehrin kalbine vurulacak bir hançer olduğunu anlatan Çeliktürk, “Önemli olan İmar değişikliği yapmadan yoğunluğu artırmadan Büyük bir Kent Ormanı oluşturularak Metro yapabilmek. Zırhlı Tugay Arazisinin İmara açılması şehrin kalbine vurulacak bir hançerdir, hatadır. Talebimiz büyük bir kent ormanıdır. Bu yanlıştan ivedi olarak geri dönülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu bölgede oluşacak imar insan, araç yoğunluğu şehir içi trafiği felç edecektir. Trafik sorunlu. Çözüm metro yapmak. Çözmek için para lazım. Para için İmar değişikliği. İmara Açılıyor, Metro İnşaatı yapılıyor” 

UÇAR: YAZILI OLARAK BİLDİRECEĞİZ DEDİK

CHP İl Başkanı Neşet Uçar ise, “Sayın Başkan bize bilgi verdi. Bizler o alanda bir metrekarelik alanın imara açılmasına karşı olduğumuz oranın dedelerimizden bize miras olduğunu söyledik. Hatta orman olmayan yerleri orman yapalım dedik. Geldiğinde karşılıklı konuşmaları sevmem dedi. Dinledik yazılı olarak bilgi verelim dedik ve kendilerine gönderdik. Asla haklısın demedik” dedi. 

YAZI GÖNDERDİK

Uçar belediyeye konu ile ilgili 10 Mayıs tarihli yazı gönderdiklerini söyledi. Uçar, “Plan değişikliğine karşı çıkmamızda teknik ve hukuki uyarlık bulunmaması büyük yer tutmakla birlikte, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ve ilgili kurumları bu plan tadilatını geri çekmeye davet etmemizin asıl önemli gerekçesi, Gaziantep’in geleceğiyle ilgili çok kritik bir alanda bu planlamanın yapılması. Çorak bir arazi üzerinde 1950lerde başlayan ağaçlandırma çalışmaları sonucu ortaya çıkan Dülükbaba Tabiat Parkı, planlama alanına komşudur ve şehrin en önemli doğal varlıklarından bir tanesi konumundadır. Gaziantep’in coğrafi ve iklimsel özellikleri dolayısıyla kısıtlı orman alanlarına sahip olması ve yaşadığımız iklim krizinde ormanların ne kadar değerli olduğunu yeniden öğrendiğimiz bu dönemde, kentimiz adına verilebilecek belki de en önemli hizmet şehir merkezinde kazanacağımız 10 Milyon m2’lik yeni bir orman alanı olacaktır. Bu alanda yapılacak imar çalışmasıyla belki önümüzdeki birkaç yılı kurtaracak gelirler elde edilecektir, ama çocuklarımızın, torunlarımızın, gelecek nesillerin yaşayabileceği daha güzel bir çevre oluşturmak için bir kez daha böyle bir fırsat olmayabilir” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.