Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Gaziantep Havalimanı’ndaki mevcut Aletli İniş Sistemi’ni (ILS) CAT II’ye yükseltti. Böylece uçakların görüşün düşük olduğu meteorolojik şartlarda havalimanına daha emniyetle yaklaşması sağlanacak. Yeni sistem, uçakların görüşün düştüğü meteorolojik durumlarda havalimanına emniyetle yaklaşmasına imkan sunacak. Gaziantep Havalimanı’na kurulacak yeni ILS sayesinde uçaklar, daha rahat ve daha güvenle alçalabilecek.

Büyükşehir'den tartı ve ölçü aletleri denetimi Büyükşehir'den tartı ve ölçü aletleri denetimi

ÇEBER SIKINTI BİTECEK DEDİ

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, “Havalimanımızda uçaklara kötü hava şartlarında güvenli iniş hizmeti veren ILS sistemimiz kategori 2 seviyesine çıkartıldı.  İnşallah bundan sonra görüş kısıtlılığı sebebiyle uçakların iniş yapamaması gibi sorunlar yaşanmayacak” dedi, 

TEKNİK İNCELEME YAPILMIŞTI

Bir kaç yılda teknik inceleme yapılan ve seviye yükseltilmesi konusunda başvuruda bulunulan Gaziantep Havalimanı için beklenen haber geldi. Havalimanında yapılan teknik inceleme neticesinde hizmet veren mevcut ILS‘nin CAT II standartlarına haiz olduğu onaylandı. ILS cihazının CAT II ayarlarının yapılarak gerçekleştirilecek uçuş kontrol testi sonucunda, CAT II usulüne geçildi..  CAT II usulü uygulayacak hava araçlarının piste nazaran 100 fit alçalabilmeleri mümkün olabilecek. 


 

Editör: Ebru Kont