Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

UÇAK ÇİLESİ

A+A-

Havalimanımız da tıpkı şehrimizin diğer sorunlarında olduğu gibi keyfiyet ve ilgisizlikten nasibini almış durumda. Son günlerde yine sorunlar başladı. Şehrimize uçaklar inemiyor, seferler iptal oluyor. Bu arada THY'nin pilotları en küçük bir hava sorununda uçağı indirmiyor ve Adana'ya yöneliyor. Oradan geliş ise tam bir çile. Hele gece gelenler için. Çünkü THY artık hurdaya çıkması gereken otobüslerle yolcuları Gaziantep'e getirmek istiyor. Bu şehrimize ve insanlarımıza yapılan en büyük saygısızlık ama kimse oralı olmuyor tabii.

Yani aslında sahipsizlik ve ilgisizlik o kadar ileri boyutta ki, neresinden tutsanız orası elinizde kalıyor. Çok uzaklara gitmeyelim, mevcut pist ve terminal binası 2006 yılında yapılmıştı. Gaziantepli olarak  2 yıldan fazla süre yeni pistin yapımını beklemedik mi? O dönemde çileyi birlikte çekmedik mi? Sanayiciler başta olmak üzere kentte birçok etkinlikler, kongreler iptal edilmedi mi?

BARİ BU DEFA KALİTELİ MALZEME KULLANILMASI SAĞLANSIN

Dahası o dönemde inşaat çalışmaları sürerken, pistin zeminin betondan yapıldığını ve yeterli kalitede malzemeler kullanılmadığını yazmıştım. Firma benimle tartışmaya girmişti o zamanlar. Ben bunun mücadelesini verirken, bu şehrin o dönemki valisi, milletvekilleri, belediye başkanları hatta oda başkanları "yahu bu Özekşi niye yazıyor bunları" diye dönüp tek kelime bile etmemişlerdi. Arşivlerde hepsi duruyor bunların. İhaleyi alan firmanın çalışmaları yeterince denetlenmemiş, kalite konusunda bir adım bile atılmamıştı. Sonunda bu günlere gelindi ve tekrar onarıma alındı. Çünkü artık uçaklar doğru dürüst inemez olmuştu. Şimdi yanındaki eski paralel piste uçaklar inebiliyor. Tabii inebilenler. O pist ki, yapılalı 15 yılı geçmesine rağmen hala sağlam. Burada Gaziantep'in sorunlarıyla ilgilenmesi gerekenlerden ricamız, hiç değilse pistin bu defa kaliteli olmasına çaba göstermeleri olacaktır. Bunun örnekleri olan havalimanlarının araştırılıp kaliteli ve uzun yıllar dayanan bir pist için çaba göstermelerini bekliyoruz.

ILS CİHAZIMIZ DURUYOR

Bir konu daha var elbette havalimanı ve ILS cihazı ile ilgili. Önce unutanlar veya bilmeyenler için söylüyorum, gazete olarak yıllar boyu bu şehre ILS cihazı getirmek için büyük çaba gösterdik, hatta kampanya bile düzenledik. Sonunda getirilmesini sağlamıştık. Şimdi o ILS cihazımız yerinde duruyor, yani sökülüp götürülmedi. Yalnız büyük piste göre yapılandırıldığından, küçük pist bu cihazdan yararlanamıyor. Bilginiz olsun diye yazıyorum. Bu arada geçen hafta Havaalanında dışarıda tuvalet ve mescit olmadığını ve bu yönde şikayet aldığımı yazmıştım yaa. Sağolsun Müdür yardımcısı Sayın Mehmet Özkebapçı aradı ve dışarıda VIP salonun önünde 2 bayan 2 erkek tuvalet yapıldığını, mescit'inde içerde olduğunu, isteyenin girip namazını kılabileceğini söyledi.

DOĞALGAZ'I UCUZ ATLATTIK

Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Doğalgaz patlamasını çok ucuz atlattığımızı söylemeliyim. Daha ilerisini söyleyemiyorum çünkü herkes neler olabileceğini biliyor. Bu Doğalgaz meselesini daha alt yapı çalışmaları yapılırken gündeme getirmiş ve gerek kalite gereksede zemin yönündeki edindiğim bazı bilgileri paylaşmıştım o dönemlerde. Hatta Sayın Cahit Nakıboğlu hemen ilgilenmiş, duyarsız kalmayarak beni yönetim toplantısına davet etmişti. Aynı zamanda Doğalgaz borularını döşeyen firma yetkililerini de çağırmıştı. Patlamayı duyunca ister istemez o yazılarım ve toplantı aklıma geldi. Görünen o ki, patlama nedenleri o tarihteki yazılarımı doğrular nitelikte. Tabii ki, yapacak bişey yok artık. Tek tesellimiz patlamanın yangına dönüşmemesi, fabrikalara sirayet etmemesi ve can kaybı yaşanmaması. Aslında patlama sonrası edindiğim bilgilere göre, doğalgaz borularının geçirildiği galeriler çok mükemmel. Hatta iyi bir sığınak bile olur dediler iş bilenler bana. Ama ben yine de bu olay sonrası, OSB'de doğalgaz hatlarının ve galerinin bir elden geçirilmesi gerektiğini söylemek zorundayım. Bu arada arayan bir kişi de, OSB'de doğalgaz basınç ölçen sistemin olup olmadığını merak ettiğini söylerken, "çünkü büyük çapta sıkışma olduğunda sistemde uyarı vermesi gerekir. O durumda hemen müdahale edilebilir" diye konuştu. Doğrusu bende merak ettim bu durumu. Son bir merakım da şehirdeki doğalgaz boru hatlarının döşenmesi ve binalara girişlerindeki kalitenin ne durumda olduğu. Umarım Gaziantep'te bu ilk ve son olacaktır.

FATMA ŞAHİN EKİBİNİ KURUYOR

AK Parti'de İlçeler büyük ihtimal aynı kalıyor. Yani Şahinbey'de Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil'de Rıdvan Fadıloğlu. Oğuzeli netleşmedi daha. Fatma Şahin Büyükşehir'de eğer kazanırsa merkez ilçede bu isimlerle çalışacak. Tabii meclise girecek isimleri de şimdiden belirliyor. Belirlerken, başkan yardımcısı olabilecek isimleri ön plana alıyor. Bunun için Şahinbey ilçe başkanı Osman Toprak istifa etti ve Şahinbey'de aday gösterildi. Şehitkamil'de ise tanıdık bir isim aday gösterilecek, şimdilik isim azmak istemiyorum ama bu kişi hem siyasetin ve iş dünyasının içinde, hem abi konumunda. Genel sekreterlik için şu anda İl Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Özcan'ın adı geçiyor. GASKİ'de ise Fahrettin Uslusoy'un devamına karar verilmiş gibi. Tabii bunların hepsi Fatma Şahin'in seçimi kazanması durumunda gerçekleşecek.

MUSTAFA ERZİN BOŞ DURMUYOR

Gelen haberler dikkatimi çekiyor. MHP'den Mustafa Erzin'in temposu anlata anlata bitirilemiyor. AK Parti'nin en önemli mevzilerinde boy gösteren Erzin'in, MHP'den AK Parti'ye giden oyların geri dönüşüne çalışıyor. Gittiği semtlerin çoğunda AK Parti ağırlığı var. Ancak Mustafa Erzin'in ayaklarına kadar gelmesi, onlardan emanet oyları istemesi, ister istemez orada yaşayanları etkiliyor. Görünen o ki, Mustafa Erzin, geçen yerel seçimde MHP'nin oylarında ciddi bir artışın gerçekleşmesini sağlayacak.

DİKKAT DİKKAT... EVİNİZDE BAŞKALARI ÇIKABİLİR

Geçenlerde uyardılar beni. Seçmen listelerinde bir acayiplik var dediler. Sonra "e-Seçmen" diye internetten bir adres verdiler ve "bak istersen" dediler. Birkaç arkadaş birlikte açtık ve "e-Seçmen" sitesinde bilgileri sorguladık. TC Kimlik numaramızı ve baba adımızı yazdık. Karşımıza bulunduğumuz apartmandaki tüm dairelerdeki seçmen listesi çıktı. Bizim apartmanda bişey çıkmadı ama 4 arkadaştan ikisinde, apartmanlarında tanımadıkları isimler çıktı. Şaşırdılar tabii. Acaba bilmediğimiz bişey mi var diye apartman yöneticisi aradılar ancak 4 kişinin apartmanda olmadığını öğrendiler. Bir başka enteresan durum ise, tanıdık birisinin kendi dairesinde başkaları çıktı. Bu arkadaşımız hemen nüfusa gitmiş, ilçe seçim kuruluna gitmiş, orada kendisine "bu adreste sizden önce başkaları oturmuş olabilir" demişler. Arkadaşımız ise "Yahu bu binayı biz yaptık, oturduğum dairede ilk kez ben oturuyorum" demiş ama değiştirme şansı olmamış.

Diyeceğim o ki, bulunduğunuz apartmanda veya evinizde sizden başkaları oturuyormuş gibi gösterilebilir. Bunlar seçimlerde rahatlıkla sizin adresinizi kullanarak oy kullanabilir. Evinizde veya işyerinizde bilgisayar var ise, girin internete "e-Seçmen" diye yazın bakın. Bir bakarsınız sizin evinizde de yabancılar çıkabilir.

Hepinize iyi haftalar...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.