1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkmen Meclisi Türkiye'den Suriye’ye taşınıyor
Türkmen Meclisi Türkiye'den Suriye’ye taşınıyor

Türkmen Meclisi Türkiye'den Suriye’ye taşınıyor

Türkmenlere Suriye’ye dönün çağrısı

A+A-

Merkezi Türkiye’de bulunan Suriye Türkmen Meclisi, yeni bir tüzük hazırlayarak merkezini Fırat ve Zeytin Dalı harekatları ile terörden temizlenen Suriye’nin Çobanbey bölgesine taşıma kararı aldı.  Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma, meclisin merkezinin Türkiye'den Suriye’ye taşındığını açıklayarak tüm Suriyeli Türkmenlere ülkelerine geri dönmeleri çağrısında bulundu.  Cuma, Türkiye ve diğer ülkelere göç eden Türkmenlere çağrıda bulunarak, terörden temizlenen Suriye’nin kuzeyine dönmelerini istedi.

Cuma yaptığı açıklamada, "Suriye devriminde geldiğimiz noktada hadiseye müdahil olan her aktörün pozisyonunu yeniden gözden geçirdiği ve stratejilerini yenilediği görülmektedir. Bu aşamada Suriye’nin kadim halklarından olan Suriye Türkmenlerinin çatı organizasyonu Suriye Türkmen Meclisinin (STM) yeniden organizasyonu çok mühim bir konu olarak önümüzde durmaktaydı. 2016 yılından bugüne Suriye’de Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ve inisiyatifi ile şartlar değişmiştir. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile Suriye’de özgür bölgeler ortaya çıkmıştır. Hama, Humus, Dera, Kuneytra ve Şam kırsalı gibi çeşitli bölgelerden bahsi geçen bölgelere zorunlu göçler neticesinde, özgürleştirilen bölge adeta küçük bir Suriye’ye dönüşmüştür” dedi.

DÖNMEK İSTİYORLAR

Suriye Türkmen Meclisi Koordinatörü Dr Cemil Doğaç İpek ise hazırlanan yeni tüzükte Suriye’ye dönen Türkmenler için iş ve eğitim konularının da bulunduğu içeriğin önümüzdeki süreçte açıklanacağını belirterek, "Suriye’nin kuzeyinin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla güvenli hale geldi. Artık bu bölgedeki Türkmenlerin yurtlarına dönme zamanı geldi. Suriye Türkmen Meclisi Türkiye’nin desteğiyle Türkiye’de kurulmuş Suriye Türkmenlerinin çatı organizasyonudur. Türkiye’de çalışmalarını yürüten meclis 2016 yılından sonra sahada şartların değişmesiyle artık çalışmalarını Suriye’nin Çobanbey bölgesine taşıma kararı aldı. Artık meclisimiz sahada olacak. Bu Suriye Türkmenlerinin vatana dönüşlerini hızlandıracak bir etkendir. Bizi bu karara iten nedenlerden biri Suriye Türkmenlerinin vatanlarına dönmek istemesidir” diye konuştu.  İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.