1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Türkiye\'ye örnek oldular
Türkiye\'ye örnek oldular

Türkiye\'ye örnek oldular

“Dünyalarımızı birleştiriyoruz” sloganı ile yola çıkan İsmet Paşa Anadolu Lisesi öğrencileri Türkiye’ye örnek olacak bir projeye imza attı.

A+A-

“Dünyalarımızı birleştiriyoruz” sloganı ile yola çıkan İsmet Paşa Anadolu Lisesi öğrencileri Türkiye’ye örnek olacak bir projeye imza attı. GAP Görme Engelliler Okulu öğrencileri ile sevgi ve arkadaşlık bağları kuran liseli öğrenciler, gözlerini bağlayarak birlikte film dinlediler.

İsmet Paşa Anadolu Lisesi 9-C sınıfı öğrencileri İngilizce öğretmenleri Arzu Bali liderliğinde örnek bir projeyi hayata geçirdi. GAP Görme Engelliler Okulu öğrencileri ile haftalardır buluşan ve onlarla arkadaşlık bağları kuran öğrenciler, bir ilke imza attı. Cemil Alevli İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilen etkinlikte liseli öğrenciler görme engelli arkadaşlarını kapıda çiçeklerle karşıladı. Daha sonra filmin gösterildiği salonu geçen öğrenciler birlikte film dinlediler. İsmet Paşalı öğrenciler, görme engelli arkadaşları gibi hissedebilmek ve onlarla bağlarını kuvvetlendirmek için filmi gözlerini bağlayarak dinlediler.

AYNI MAHALLEDE İKİ OKUL

Projenin hayata geçmesinde önemli bir rol üstlenen İsmet Paşa Anadolu Lisesi İngilizce öğretmeni Arzu Bali, GAP Görme Engelliler okulu ile kendi okullarının aynı mahallede olduğuna dikkat çekerek, “Bizim öğrencilerimiz görme engellilerin okulu ile ilgili hiçbir bilgiye sahip değildi. Onlar nasıl yaşıyor, kapalı dünyalarında neler yapıyorlar farkında değillerdi. Biz onlarla haftalardır sıkı ilişkiler içerisindeyiz. Sürekli ziyaretler yapıyoruz. Onlarla arkadaşlık ve sevgi bağları kurduk. Önümüzdeki duvarları kaldırdık ve dünyalarımızı birleştirdi” diye konuştu.

ONLARIN DÜNYASINDAN BAKTILAR

Projeyi öğrencileri ile birlikte hayata geçirdiklerini belirten Arzu Bali, “Bizler sadece onlarla arkadaş olmakla kalmadık. Onların dünyasından hayata bakmak istedik. Onların hoş görüsüne sığınarak, onlar gibi film izlemek istedik. Buradaki amacımız hem öğrencilerimize görme engellilerle empati yapmalarını sağlamak, hem de onları daha iyi anlayabilmek. Duvarları yıkıp dünyalarımızı birleştirmek istedik. Bunu da başardığımızı düşünüyorum. Çünkü gerçekten şu anda bizim öğrencilerimizle görme engelli öğrenciler çok iyi arkadaş oldular. Birlikte paylaşabiliyorlar” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER MUTLU

İsmet Paşa Anadolu Lisesi 9-C sınıfı öğrencileri de böylesine anlamlı ve duygusal bir projenin içerisinde yer aldıkları için çok mutlu olduklarını dile getirdiler. Liseli öğrenciler, “Biz hep önünden geçtiğimiz okulun içerisindeki görme engelli çocukları merak ederdik. Onların hayatı nasıl bilmezdik. Ancak öğretmenimizin de liderliğinde temasa geçtik. Sürekli ziyaretlerde bulunduk. Çünkü aynı sokakta eğitim alıyoruz. Onlarla sürekli görüştük ve sevinçlerimizi, hüzünlerimizi paylaştık. Birlikte film dinleyerek de dünyalarımızı birleştirdik. Çok mutluyuz” dediler.

HABER MERKEZİ 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.