1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. TÜRKİYE’NİN SURİYE AÇMAZI VE SELEFİ-NUSAYRİ KISKACINDAKİ KANLI BİLMECE (4)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE’NİN SURİYE AÇMAZI VE SELEFİ-NUSAYRİ KISKACINDAKİ KANLI BİLMECE (4)

A+A-

GÜNEY’DE ESAD’A EFELİK, DOĞU’DA PKK’YA TESLİMİYET

 

Seçimler öncesi sınır ihlali gerekçesiyle düşürülen Suriye uçağı aslında bir aczin ifadesidir. Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunu PKK’nın himayesine terk eden AKP, güney sınırında ise tam tersi bir şekilde Suriye’ye efelenmektedir.

Kaldı ki Suriye, Türkiye için bir tehdit unsuru değildir. Zira Suriye kendi başının derdine düşmüş, rejimini ve toprak bütünlüğünü sağlamak amacıyla içeride amansız bir mücadele vermektedir.

Böylesi namüsait bir ortamda Şam hükümeti kendine yeni bir cephe açmaz, buna gücü de yetmez.

Ancak R. Tayyip Erdoğan’ın seçim malzemesi yaparak iç politikaya alet edeceği, yolsuzlukları ve yeni skandalları kamufle etmek amacıyla kullanacağı suni bir gündem yaratılmıştır.

Düşürülen uçağın Suriye sınırları içinde olduğu ve terörle mücadele amaçlı bir operasyon için havalandığı sınır ötesinden gelen bilgiler arasında.

Türkiye’nin doğusunda karakol inşaatlarının durdurulduğu, günü birlik özerklik naralarının atıldığı, yasadışı geçişlerin ve sınır ihlallerinin alenileştiği, askerlere ve polislere yapılan saldırıların kanıksandığı bir süreçte Suriye’ye karşı kahramanlık taslamak tam bir çifte standarttır. 

 

OPERASYON YAPANA OPERASYON DÜZENLEMEK VE “BENİM TERÖRİSTİM İYİDİR” MANTIĞI

Kendi teröristine operasyon yapan Suriye Hava Kuvvetleri’ne, karşı bir operasyonda bulunmak “benim teröristim iyidir” mantığından öte bir anlam taşımaz.

Dolayısıyla Suriye’nin saldırı algısıyla, Türkiye’nin tehdit algısı birbiriyle örtüşmeyecektir.

Bölgede hakimiyet kurmaya çalışan IŞİD’in PYD ile çatışması kadar, Türkmen köylerine saldırması ve Süleymanşah Türbesi’ni hedefine oturtması ayrı bir mantık hariciliğidir.

Mezhepçiliğin girdabına kapılan Suriye El-Kaidesi’nin ve ona bağlı alt birimlerin yaşadığı akıl tutulması onlara bindiği dalı kestirecektir.

Çünkü terörü kim beslerse terör onun elinde patlayacak ve bu ölümcül oyun sonunda bir bumerang gibi asıl sahibini vuracaktır.

Nitekim Lazkiye yakınlarındaki Türkmen köylerine saldıran IŞİD militanları Türkmen kardeşlerimizi hunharca katletmişti. Bu saldırının ardından IŞİD konvoyuna obüslerle mukabele eden TSK, 50 IŞİD militanını öldürmüştü.

Niğde’deki saldırının bu operasyona misilleme amacıyla yapıldığı ifade edilirken, bu kez Süleymanşah Türbesi’ne yönelik tehdit, Suriye’deki besleme terörize grupların savaşı bölgeye nasıl yaydığını göstermesi açısından önemli sinyaller veriyordu.

AKP’nin Suriye’de destek verdiği terör örgütleri namlularını mutlaka Türkiye’ye çevirecektir. Kaderin garip cilvesidir ki Esad’ın devrilmesi amacıyla yaratılan canavar “İti öldürene sürdürürler” Türk atasözünün bir gereği olarak yine Türkiye tarafından bertaraf edilecektir.

 

Zira bu durum Suriye cephesinde sürecin dayattığı tarihi bir realitenin de ta kendisi olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.