1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. TÜRKİYE’NİN SURİYE AÇMAZI VE SELEFİ-NUSAYRİ KISKACINDAKİ KANLI BİLMECE (1)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE’NİN SURİYE AÇMAZI VE SELEFİ-NUSAYRİ KISKACINDAKİ KANLI BİLMECE (1)

A+A-

Çoğu zaman insanın yürüyeceği yolu aydınlatan, elinizdeki taşın bir başka taşa çarpmasıyla elde ettiğiniz birikmiş enerjidir.

Türkiye’de bu zamana kadar pek ehemmiyeti olmayan yada ciddiyetle karşılanmayan bu düşünce kuruluşlarının ürettikleri ‘’komplo teorisi’’ savıyla itibarsızlaştırılmaya çalışılmış, stratejistler ve siyaset bilimcileri ise onların aklı egemen kılan öngörülerinden faydalanma yolu tercih edeileceğine tam tersi bir şekilde dışlanarak adeta çarmıha gerilmişlerdir.

Vladimir İlyiç’in ‘’ Amprio Kristizm’’ adlı eserinde dile getirdiği diyalektik realite ‘’ Gelişme karşıtların savaşımıdır’’ gerçekliğidir.

Halbuki Batı dünyası, yakın, orta ve uzak vadeli plan ve projelerine bu kuruluşların siyasal öngürüsüyle şekil vermiş, düşünce ve doğrultu tutarlılığını ise düşünsel hipotezlerle ve savaş oyunlarının teori- pratik birlikteliğiyle çözümleme yolunu tercih etmiştir.

Son 12 yılda AKP’li iktidarın gelişen olaylarla ve hızla değişen bölge koşullarıyla ters orantılı bir şekilde kurmaya çalıştığı dış politika, çözüme yaklaşmak şöyle dursun, kendini içinde bulduğu her konuyu daha karmaşık bir hale getirmekte pek mahir davranış modelleri üretmiştir.

Dünyada bir benzeri bulunmayan bu politik duruş, dahili sınırlar içinde giderek otoriterleşen, hariçte ise yalnızlaşan bir Türkiye’nin habercisi olmuştur.

"Sıfır Sorun’’ politikası ‘’ Tümden Sorun’’ politikasına evrilirken, Türkiye bir düşman denizinin ortasındaki mankafalar adasına dönüşmüştür.

Meşruiyet sınırları zorlanmış, egemen devletlerle diyalog zemini terk edilerek, irili ufaklı piyon örgütlerle ittifak yolu tercih edilmiştir.

Emperyalist Batının kirli oyunlarına biat eden taşeron örgütler Türkiye üzerinden desteklenmiş, silah ve mühimmat yardımı başta olmak üzere, her türlü lojistik ve siyasal desteğin sevk ve dağıtımında Anadolu toprakları kullanılmıştır.

Irak’taki kaostan, Kuzey Afrika’da estirilen ‘’ Arap Baharı’’ rüzgarına, Suriye’deki mezhepsel boğazlaşmaya kadar uzanan bu kanlı süreç Türkiye’yi emperyal teröre hamilik yapan bir ülke konumuna ötelemiştir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.