1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye'deki Suriye'ye vali atadık
Türkiye'deki Suriye'ye vali atadık

Türkiye'deki Suriye'ye vali atadık

Londra'da yayınlanan Şarkul Avsat gazetesini kaynak veren Yurt, Türkiye'nin Suriye'ye vali atadığını ileri sür

A+A-

Londra'da yayınlanan Şarkul Avsat gazetesini kaynak veren Yurt, Türkiye'nin Suriye'ye vali atadığını ileri sürdü.. Türkiye, gerek Türkiye'deki gerekse Suriye'deki yönetimin kontrolünde olmayan bölgelerdeki Suriyeliler'in durumlarını yakından takip etmek için vali atadı. Şarku'l Avsat gazetesinin "Türkiye, Suriyelilere vali atadı" manşetiyle duyurduğu habere göre merkezi Gaziantep olacak olan valinin adı, Faysal Yılmaz.

DOĞRUDAN BAŞBAKAN'A BAĞLI OLACAK

Yurt gazetesinin haberine göre, doğrudan başbakanlığa bağlı olan Vali Yılmaz'ın üç temel görevi bulunuyor. Birinci görevi, Türkiye'deki mülteci kamplarında yaşayan Suriyelilerle ilgilenmek. İkinci görevi ise Türkiye'deki mülteci kampları yerine evlerde yaşayan Suriyelilerle ilgilenmek. Vali Yılmaz'ın üçüncü görevi ise Suriye topraklarında yönetimin kontrolünden çıkan şehirlerde yaşayan Suriyelilerle ilgilenmek.

KOORDİNE GÖREVİNİ ÜSTLENECEK

Suriyeli bazı muhaliflerin, vali isimlendirmesine tepki gösterdiğini vurgulayan Şarkul Avsat, Türkiye hükümetinin mülteci kamplarındaki Suriyelilere gerekli yardımların ulaşmasının önündeki engelleri aşmak için böyle bir girişimde bulunduğunu yazdı.

VALİ YILMAZ: "GÖREVİM İNSANİ"

Vali Yılmaz gazeteye yaptığı açıklamasında, yaklaşık bir ay önce bu göreve getirildiğini, görevinin siyasi değil insani amaçlı olduğunu söyledi. Yılmaz, Suriye topraklarındaki görevinin ise sadece insani yardımın ulaşımı ve koordinesiyle sınırlı olduğunu kaydetti, askeri destek iddialarını yalanladı. Türk hükümet yetkilileri Şarkul Avsat'ın "Neden vali isimlendirmesi seçildi?" sorusuna yanıt olarak ise "Vali isimlendirmesindeki tercih, Türkiye hükümetinin misafirlerine verdiği büyük önemin göstergesidir, başka bir anlamı yoktur" diye cevap verdi.

RADİKAL'DEN FARKLI BİR İDDİA: VALİ VEYSEL DALMAZ

Meğer Faysal Yılmaz 21 Eylül 2012'den beri görev yapan Veysel Dalmaz'mış! Radikal'den Ömer Şahin'in haberien göre, Suriye'deki iç savaştan sonra Türkiye'ye sığınanlar için "koordinatör" bir Vali atandığı ve aylardır görev yaptığı biliniyor. Koordinatör olarak atanan isim eski Sivas Valisi Veysel Dalmaz.
Gazete haberleri kafaları karıştırdı. Koordinatör Vali Veysel Durmaz mı, Faysal Yılmaz mı? "koordinatör" olarak bildiğimiz Vali Durmaz'ı arayınca onun da şaşırmış olduğunu gördüm.

"TÜRK MEDYASI YANILTILMIŞ"

Durmaz'ın anlattıkları özetle şöyle: "Koordinatör Vali olarak 4 aydır görev yapıyorum. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan genelgeyle 21 Eylül tarihinde görevlendirdim.Görev tanımımız, görevlendirme gerekçemiz açık ve net bir şekilde genelgede yazıyor. Suriye basını kulaktan dolma bilgilerle ismimi yanlış yazmış. Türk medyasını yanıltmış." Bu arada Veysel Dalmaz yerine adı "koordinatör" olarak geçen Faysal Yılmaz adında 81 il valisi ya da merkez valisi bulunmuyor. İçişleri Bakanlığı kayıtlarında Faysal Yılmaz isminde bir kaymakamın adı geçiyor. Yılmaz, son olarak Giresun Çanakçı'da kaymakamlık yapmış.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.